Nacionaliniame šienpjovių čempionate šienavimo dalgiu subtilybių mokantis gamtininkas Giedrius Vaivilavičius kviečia visus norinčius išmokti naudotis šiuo įrankiu išdrįsti tai padaryti. Jis įsitikinęs - net ir mieste dalgiu šienauti galima, tik reikia užsispyrimo ir drąsos.
„Pagrindinis dalgio pranašumas šienpjoviui - magiškas pjaunamos žolės garsas ir ramybė. Nepalyginsi su burzgiančiais trimeriais ir žoliapjovėmis. Net neabejoju, kad sprendimą naudoti dalgį šiuo aspektu labai pasveikintų kaimynai," - šypsosi vyras.
Jis taip pat priduria, kad mieste išsitraukti dalgį ryžtasi retas. „Kažkaip nesmagu, tarsi nemadinga, keista. Todėl tik charizmatiški, savimi pasitikintys, drąsūs lietuviai šiandien taip elgiasi. Žymiai dažniau miestiečiai jais mojuoja sodybose. O kaime, žinoma, išlikusios giliausios šienpjovių tradicijos. Nors ir tai menksta," - tęsia užkietėjęs šienpjovys.
Padeda gamtai
Pašnekovo teigimu, šienavimo dalgiu tradicija visur Europoje nyksta, tačiau ją atgaivinti įvairiose valstybėse dažniausiai bando būtent gamtininkai.
„Šienpjoviai, kurie pievų šienavimui pasitelkia dalgius, ženkliai prisideda prie paukščių įvairovės išsaugojimo. Jie, laiku pastebėję paukščių lizdą ar retus augalus, gali juos apeiti, palikti nedidelius nešienautus plotus, ar pabaidyti paukščius, taip juos apsaugant nuo sužalojimų ar net sunaikinimų. Siekiant išsaugoti vabzdžius, sudaryti sąlygas augalams pasisėti ar paukščiams išsiperėti, ypatingos svarbos gamtinėse vietovėse taikomas vėlyvas šienavimas. Tada žolė aukštesnė, kietesnė. Kitu įrankiu nelabai ir nupjausi," - apie naudą gamtai pasakoja G.Vaivilavičius.
Todėl, anot vyro, didžiuosiuose Vakarų Europos miestuose vis pasirodo iniciatyvų gamtiškai vertingas pievas šienauti dalgiu. Kai kur netgi kuriasi specialios šienpjovių įmonės, siūlančios būtent šienavimo dalgiu paslaugas.
Šienavimo dalgiu paslaugos - praeitis ar ateitis?
Anot G.Vaivilavičiaus, tokias paslaugas kažkada teikė ir Nacionalinio šienpjovių čempionato rėmėjo „staliausirankiai.lt" įkūrėjas - Rimantas Staliulionis.
„Taip, prieš beveik 15 metų, tėvukas užsiimdavo ir dalgiu šienaudavo pievas, kurias tai vienas, tai kitas paprašydavo pagražinti. Buvo atsidavęs šienpjovys. Tėvuko, deja, nebėra, o mes su broliu tokiai veiklai laiko nesurandame," - sako vienas iš šeimos verslo „staliausirankiai.lt" savininkų Andrius Staliulionis ir priduria: „Galima sakyti, kad iš to gilaus susižavėjimo rankiniais įrankiais tėvukui ir gimė staliaus įrankių verslo idėja ir misija, o mes su broliu toliau tęsiame jo pradėtą darbą."
Gamtininkas G.Vaivilavičius papildo, kad augant didžiųjų miestų dėmesiui gamtiniu ir klimato kaitos požiūriu vertingoms pievoms, tikėtina, šienavimo dalgiu paslaugų poreikis vėl atsiras.
Perduoda tradicijas
Botanikas G.Vaivilavičius yra vienas iš Nacionalinio šienpjovių čempionato iniciatorių. Jo teigimu, seniau šienavimo dalgiu tradicija būdavo perduodama senelių ar tėvų vaikams. Jis pats tokiu būdu išmoko. Tačiau dabar dažnai net nebėra kam pamokyti arba nebėra su kuo - dalgiai išmesti. Dėl to Nacionaliniame šienpjovių čempionate ypatingas dėmesys skiriamas vadinamajam Dalgių varlinykui, kur mokomasi visko apie šienavimą dalgiu - jo paruošimą, saugumą, techniką. Čempionate taip pat galima išbandyti įvairius dalgius ir pasirinkti labiausiai tinkantį.
„Aš nebuvau labai gabus mokinys. Veikiau naglas. Sekiojau senelį iš paskos, lysdavau, kur nelabai man leisdavo, nes labai knietėjo išmokti. Esu ne vieną senelio dalgį sugadinęs. Aš dabar neatsistebiu kai kuriais pradedančiaisiais šienpjoviais, kurie ateina ir vos ne iš pirmo žolės grybšnio puikiai perpranta judesį, techniką," - pasakoja G.Vaivilavičius.
Gamtininkas kviečia visus, kurie nedrįsta, kuriems įdomu, liepos 27 d. atvykti į Nacionalinį šienpjovių čempionatą Šilutės rajone, Rupkalvių kaime, ir žengti pirmąjį žingsnį pažintyje su dalgiu ar pagilinti įgūdžius: „Galbūt ne po pirmų metų, galbūt ne iš karto. Bet tikiu, kad reikiamu metu dalgis jūsų gyvenime atsiras. Galbūt ir Lietuvos miestuose vėl matysime daugiau dalgių nei trimerių, gėrėsimės raminančiu čerkšt-čerkšt."