Lapkričio 21 d. „Vakaro žinios spausdino visuomenininkų ir teisininkų pasirašytą, aukščiausiajai šalies valdžiai adresuotą raštą, kuriame prašoma stabdyti Nacionalinio vėžio instituto prijungimą prie Santaros klinikų. Į straipsnį sureagavo instituto atstovai - jie tikina, kad vykdomas prijungimas bus naudingas.
Priminsime, kad institutas pradėtas pertvarkyti 2021 m. paverčiant jį iš biudžetinės į viešąją įstaigą, o kadencija baigianti valdžia spalio 31 d. inicijavo instituto dalininkų sutartį, kuria nuspręsta jį perduoti Vilniaus Santaros klinikoms ir nuo 2025 m. sausio 1 d. paversti jį klinikų filialu.
Visuomenininkai nuogąstauja, kad perdavus Nacionalinio vėžio instituto klinikinę veiklą Santaros klinikoms, jis nebegalės savarankiškai teikti specializuotų onkologijos paslaugų. Visuomenininkai taip pat nurodo, kad instituto prijungimas prieštarauja įstatams bei vykdomas nepaisant onkologinėmis ligomis sergančių pacientų interesų.
Remdamiesi tuo, visuomenininkai inicijuoja viešojo intereso gynimą ir reikalauja naująją valdžią nedelsiant sustabdyti bet kokius veiksmus, susijusius su instituto klinikinės veiklos perdavimu Santaros klinikoms.
O štai pats institutas, kurio atsakymą atsiuntė Viešųjų ryšių skyriaus vedėjos funkcijas atliekanti atstovė spaudai Ieva Motiejūnaitė, teigia, kad situacija buvo suprasta neteisingai. Priminę, kad onkologinės ligos yra viena pagrindinių mirties priežasčių Lietuvoje, antra dažniausia mirties priežastis po širdies ir kraujagyslių ligų, jie akcentavo, jog būtini sprendimai jų valdymo ir gydymo efektyvumui didinti bei onkologinėmis ligomis sergančių pacientų priežiūrai užtikrinti.
„Nacionalinio vėžio instituto veiklos pertvarkymas vykdomas siekiant integruotos, visapusiškos, veiksmingos ir greitesnės pagalbos suteikimo, kuri užtikrintų onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams tinkamiausią diagnostikos ir gydymo būdą, kompleksines sveikatos priežiūros paslaugas viso ligos gydymo metu. Orientuojantis į tai specializuotos gydymo įstaigos nuosekliai integruojamos į daugiaprofilines sveikatos priežiūros įstaigas", - rašoma atsakyme „Vakaro žinioms".
Taip pat primenama, kad Europos Komisijos Kovos su vėžiu plane numatyta diegti Europos sąjungos šalių nacionalinių visapusiškų vėžio centrų (VVC) tinklą.
„VVC statusą turinčio centro įkūrimas Lietuvoje sudarytų sąlygas efektyviai vėžio prevencijai, aukščiausios kokybės kompleksinės onkologijos diagnostikos ir gydymo paslaugoms teikti, plėtoti aukščiausius standartus atitinkančius mokslinius tyrimus.
Šiuo metu Nacionalinio vėžio instituto teikiamų paslaugų apimtys ir veiklos rezultatai yra nepakankami VVC statusui įgyti, todėl būtinas pertvarkymas - klinikinę instituto veiklą integruojant į Santaros klinikas, kurios Vilniaus regione yra vienintelė universiteto ligoninė, regioninės funkcinės sveikatos priežiūros teritorijos centras, kompetencijų centras, teikiantis daugiaprofilines aukščiausio lygio asmens sveikatos priežiūros paslaugas onkologijos srityje", - pabrėžiame gautame atsakyme.
Jame taip pat buvo nurodyta, kad klinikinės veiklos perdavimas vykdomas pagal įstaigos dalies veiklos perdavimo sutartį kitai įstaigai ir nėra vykdomos jokios reorganizavimo procedūros.
„Institutas po veiklos perdavimo lieka toliau veikti kaip atskiras juridinis asmuo, kuriame tęsiama mokslinė veikla, vykdomi asmens sveikatos priežiūros klinikiniai tyrimai, o mokslo rezultatai bus diegiami į kasdieninę praktiką bendradarbiavimo pagrindais. Tai yra, nesikeičia nei Nacionalinio vėžio instituto statusas, nei steigimo pagrindas, - tikinama rašte. - Veiklos perdavimo sprendimai buvo rengiami nuosekliai ir sistemingai, yra suderinti su instituto mokslo ir klinikos darbuotojų bendruomene, profesine sąjunga, įvairiomis valstybės institucijomis, vykdoma nuolatinė komunikacija su darbuotojais, pacientų organizacijomis, įvairiomis interesų grupėmis, siekiant užtikrinti vykdomų pokyčių viešumą ir atvirumą."
Institutas užtikrino, kad po sujungimo jo darbuotojai neatsidurs gatvėje.