Daugiabučio modernizacija tai - kompleksinis pastato atnaujinimas, o prieš jį pradedant svarbu susipažinti ir pasirinkti efektyviausias energijos taupymo, inžinerinių sistemų atnaujinimo priemones. Vis daugiau Lietuvos gyventojų renovacijos metu renkasi modernius sprendimus, tokius kaip saulės elektrinės, šilumos siurbliai bei rekuperatoriai, o tam įtakos turi ir valstybės parama.
Saulės elektrinių nauda nekelia abejonių
Pasak Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidento Martyno Nagevičiaus, gyventojams saulės elektrinės įprastai padeda sumažinti bendrųjų patalpų elektros išlaidas.
„Tokiu būdu padengiamos elektros sąnaudos, tenkančios laiptinių ir koridorių apšvietimui, siurblių, šilumos mazgų ar kitų bendrųjų inžinerinių sistemų veikimui. Norintys dar daugiau laisvės gali pasinaudoti valstybės sukurta gaminančių vartotojų schema. Ji leidžia įsigyti saulės elektrines, kartais esančias net kitame Lietuvos krašte. Tam nereikia gyventojų tarpusavio susitarimo, o sprendimą gali priimti kiekvienas buto savininkas individualiai", - pasakoja M. Nagevičius.
Šilumos siurbliai - vienas efektyviausių sprendimų
Tuo metu šilumos siurbliai ne tik užtikrina draugiškesnį aplinkai šildymo būdą, bet ir leidžia valdyti šilumos gamybą bei gali tapti vienu efektyviausių pasirinkimų. Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) Daugiabučių namų modernizavimo projektų skyriaus ekspertas Edvardas Petrauskas sako, jog dalį šių elektros sąnaudų galima padengti patiems pasigaminant reikalingą elektros energiją - tam reikia įsirengti fotovoltinę saulės elektrinę.
„Šių priemonių sinergija leidžia sumažinti bendras išlaidas ir suteikia nepriklausomybę nuo išorinių energijos tiekėjų bei kintančių elektros kainų. Tiek šilumos siurbliai ir saulės elektrinės, tiek kitos pagrindinės modernizacijos priemonės gali būti įtrauktos į kompleksinės renovacijos projektus. Verta nepamiršti, jog šias sistemas diegiantiems gyventojams gali būti suteiktas finansavimas valstybės lėšomis, kas padidina šių sprendimų prieinamumą", - pažymi E. Petrauskas.
Gyventojai gali gauti paramą energijos iš atsinaujinančių išteklių gamybos įrenginiams - saulės, vėjo, geoterminės ar aeroterminės energijos sistemoms; taip pat ir vėdinimo sistemos modernizavimui, į kurį įeina ir mechaninio vėdinimo įrengimas su rekuperacijos funkcija.
Ko svarbu nepamiršti apie rekuperacinę sistemą?
Ši sistema atlieka svarbią funkciją - iš patalpas paliekančio šilto oro atgauna šilumą ir ja pašildo į patalpas tiekiamą šviežią, šaltą orą, taip sutaupydama 70-80 proc. šilumos, kuri senuose daugiabučiuose tiesiog išeina į lauką.
Tai leidžia sumažinti bendras šildymo kainas šaltuoju sezonu, kai nuostoliai ir šviežio oro poreikis, nuolat atsidarant langus, žymiai išauga. Tuo pačiu į patalpas sistema nuolat tiekia šviežią orą, kuris padeda palaikyti geresnį mikroklimatą bei bendrą gyvenimo komfortą.
Priešingai nei vėdinant atidarius langus, rekuperacijos dėka patalpos neatšąla ir leidžia išvengti skersvėjų, drėgmės pertekliaus bei pelėsio atsiradimo. Dėl šių priežasčių rekuperatoriai yra privalomai diegiami visuose naujos statybos namuose, bei yra itin rekomenduojama renovuojamuose daugiabučiuose, siekiant ilgalaikio energetinio efektyvumo bei geresnės gyvenimo kokybės.
Tinkamiausias metas apsispręsti renovuotis daugiabutį yra dabar - primename, jog APVA paskelbtas kvietimas valstybės paramai daugiabučiams atnaujinti siekiant B ar aukštesnės energinio naudingumo klasės galioja iki spalio 1 dienos.
Daugiau informacijos apie kvietimo sąlygas galima rasti APVA tinklalapyje: www.apva.lrv.lt Paraiškos teikiamos per APVA informacinę sistemą APVIS.
Projektas „Daugiabučių namų renovacijos skatinimas" finansuojamas Sanglaudos fondo lėšomis.
Teksto autorė: Benita Gaižiūnaitė
Užsakymo numeris 195