Vyriausybės nariai pripažįsta, kad kai kurias paslaugas galima gauti net ir nesusimokėjus mokesčių valstybei.
„Pandemija baigėsi prieš dvejus metus, bet pasekmės eina iki šiol. Iki balandžio 30 dienos tie, kam buvo atidėti sveikatos draudimo mokėjimai, turėjo susimokėti. Didžioji dalis susimokėjo, bet yra daug nesusimokėjusių. Jau mėnuo praėjo. „Sodra", ta institucija, kuri turėtų išskaičiavimus daryti, to nedaro, kiek aš girdėjau, o Ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos, taip sakant, merkia ir gydo, na, suteikia paslaugas. Ar mes taisysime įstatymą ir pratęsime terminus, kada tie žmonės gali atsiskaityti, ar vykdysime įstatymą, nes vis tiek šitą problemą reikia išspręsti? Negali būti, kai įstatymo nesilaikoma pačiose institucijose, jos jį turi vykdyti. Sprendimas priimtas ministerijos lygiu ar tai yra institucijų, kurios turi atlikti ir vykdyti įstatymą, sprendimas?", - į ministres per Seime vykusią Vyriausybės valandą kreipėsi parlamentaras Algirdas Sysas.
Anot socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės, „įstatymai yra, institucijos yra veikiančios ir, mano žiniomis, „Sodra" vykdo išskaičiavimus, bet taip pat vykdo tuos išskaičiavimus, atsižvelgdami ir į žmonių tam tikras situacijas".
„Gali būti, aš nežinau, tiesą sakant, labai konkrečių žinių dėl probleminių atvejų iki manęs nėra atėjusių, bet kiek esame kalbėję su „Sodra", jeigu yra individualių atvejų, kai tikrai žmogus nori susimokėti, bet šiuo metu neturi, negali, reikia, kad būtų galimybė jam išdėlioti tą įsiskolinimą. Tokių individualių sprendimų paieška, man atrodo, yra vertinga ir teisinga, bet, nepaisydami to, grįžti į popandeminį gyvenimą, į tą tikrąją realybę mes jau turime, nes ir ekonominės aplinkybės tai leidžia. Manau, kad reikia vykdyti tai, kas yra nuspręsta. Ilgas laikas buvo atidėjimo ir tos skolos vis tiek turėtų būti į fondo biudžetą surinktos", - pridūrė M.Navickienė.
Premjerė Ingrida Šimonytė pridūrė, kad neseniai turėjome diskusiją apie tą pačią pridėtinės vertės mokesčio lengvatą maitinimo paslaugoms.
„Tas argumentas taip pat buvo naudojamas, kad mokesčiai buvo atidėti, o štai dabar reikia susimokėti ir tarsi to yra neįmanoma padaryti. Bet Mokesčių administravimo įstatyme yra bendri pagrindai, kurie galioja visada, ar pandemija, ar ne pandemija, ar kokios būtų aplinkybės, kad visi mokesčių administratoriai, Mokesčių inspekcija, taip pat „Sodra", vertina konkrečias aplinkybes konkretaus mokėtojo. Gali būti, kad bus sudaryta mokestinės paskolos sutartis kažkuriuo atveju, išdėliotas mokėjimas, tai įstatymai numato. Tiesiog nėra automatinio atidėjimo. Bet lygiai taip pat turbūt ir nelogiška būtų automatiškai antrą dieną visiems įrašyti inkasinius į sąskaitas ir nusirašyti lėšas, nes jeigu tai yra verslai arba jeigu tai yra kokios nors veiklos vykdytojai, tai turbūt yra interesas, kad jie ir toliau galėtų tą veiklą vykdyti ir mokėti mokesčius. Manau, kad visa tai pagal teisės aktus institucijos tikrai sutvarkys", - kalbėjo ministrė pirmininkė.
Nesusilaikė neįsikišęs ir sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
„Kadangi buvau paminėtas, tai gal leidus aš irgi tada atsakysiu? Taip, Valstybinė ligonių kasa šituos procesus mato. Tik noriu atkreipti jūsų dėmesį, kad tai nėra vienintelė priežastis, kai PSDF mes turime kažkokių perskirstymų ar, sakykime, srautų pasikeitimų. Kad nesusidarytų čia klausytojams kažkokia klaidinga nuomonė, noriu patikinti, kad jūsų įvardintos problemos mastas niekaip nedaro įtakos mūsų paslaugų žmonėms teikimo sistemai. Jūs mojate ranka, o jūsų klausosi. Aš tikrai nenoriu, kad susidarytų įspūdis, kad atsirado kažkokia problema sveikatos sistemoje ir dėl to dabar kažkam nebus teikiamos paslaugos", - reziumavo A.Dulkys.