Generalinė prokurorė Nida Grunskienė pirmadienį kreipėsi į Europos Parlamento pirmininkę Robertą Metsolą, prašydama atšaukti šio Parlamento nario Petro Gražulio teisinį imunitetą, leidžiant jį patraukti baudžiamojon atsakomybėn, suimti ar kitaip suvaržyti jo laisvę.
Tautos ir teisingumo sąjungos (centristų, tautininkų) pirmininkas P. Gražulis yra kaltinamasis Vilniaus apygardos teisme nagrinėjamoje baudžiamojoje byloje, jam pareikšti kaltinimai dėl LGBTQ asmenų niekinimo.
Jis yra kaltinamas tuo, kad, būdamas Seimo nariu, 2022 m. gegužės 26 d. Seimo patalpose, pasibaigus Seimo posėdžiui dėl civilinės sąjungos įregistravimo, filmuojant ir į eterį transliuojant televizijų kameroms galimai viešai tyčiojosi ir niekino žmonių grupę – LGBT+ bendruomenės narius dėl jų seksualinės orientacijos.
Baudžiamojo proceso metu P. Gražulis turėjo teisinį imunitetą, tačiau Seimas 2023 m. lapkričio 16 d. davė sutikimą šį 2020–2024 m. kadencijos Seimo narį patraukti baudžiamojon atsakomybėn. Nuo šių metų liepos 16 d. P. Gražulis yra Parlamento narys ir turi Parlamento nario teisinį imunitetą, kuris gali būti atšauktas tik Parlamento sprendimu.
Lietuvoje išrinktų Europos Parlamento narių statuso ir darbo sąlygų įstatymo 4 straipsnis nustato, kad Europos Parlamento narys Lietuvos Respublikos teritorijoje turi tokią pačią asmens neliečiamybę kaip ir Lietuvos Respublikos Seimo narys, jeigu Europos Sąjungos teisės normos nenumato kitaip.
„Kaltinamajam P. Gražuliui tapus Parlamento nariu ir nustatyta tvarka įgijus imunitetą, tolesnis baudžiamasis procesas (teisminis procesas) dėl jo būtų negalimas, jeigu Parlamentas, kaip kompetentinga institucija, neduotų leidimo patraukti Parlamento narį P. Gražulį baudžiamojon atsakomybėn (Baudžiamojo proceso kodekso 32 straipsnis)“, – teigia prokuratūra.
ELTA primena, kad rugsėjo pradžioje paaiškėjo, kad į Europos Parlamentą išrinkto ir kaltinimų LGBTQ asmenų niekinimu sulaukusio P.Gražulio byla kurį laiką nebus nagrinėjama – paaiškėjo, kad prokuratūra dar net nesikreipė dėl neliečiamybės panaikinimo. To priežastis – teismas sprendimą dėl pavedimo prokurorei birželį paskelbė, tačiau oficiali nutartis dėl tokio pavedimo nebuvo priimta, tokio įrašo nėra ir teismo posėdžių protokole.
Dar birželį kaltinimą palaikanti prokurorė buvo įpareigota kreiptis dėl leidimo patraukti Petrą Gražulį baudžiamojon atsakomybėn, tačiau vėliau ji pastebėjo, kad nėra priimta nutartis ir į teismo posėdžių protokolą šis faktas neįrašytas. Teismas rugsėjį rengė skubų posėdį šios klaidos ištaisymui.
P. Gražulio bylos nagrinėjimą Vilniaus apygardos teismas turėjo tęsti antradienį, rugsėjo 17 dieną, esant tokiai situacijai, šis posėdis atšauktas, bus paskirtas kitas posėdis.