Teismas konstatavo, kad Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento pareigūnas darbe patyrė psichologinį smurtą ir priteisė jam prašomą atlyginti 2 tūkst. eurų neturtinę žalą.
Kaip skelbia Regionų administracinis teismas, pareiškėjas kreipėsi į teismą prašydamas priteisti turtinę ir neturtinę žalą, kadangi po atlikto tarnybinės veiklos vertinimo neteisėtai buvo pažemintos pareigos ir taip buvo sumažintas jo darbo užmokestis.
Prašydamas atlyginti neturtinę žalą pareiškėjas nurodė, kad beveik dvejus metus prieš jį buvo vykdomas psichologinis spaudimas, buvo sudarytos nepalankios sąlygos dirbti, todėl ilgą laiką buvo nedarbingas, galiausiai buvo priverstas palikti tarnybą, kurioje dirbo 26 metus.
Teismas, išnagrinėjęs bylą, nurodė, kad pakako įrodymų, kurie patvirtina, kad pareiškėjas beveik dvejus metus patyrė sistemingą psichologinį smurtą darbe: nors anksčiau ilgametis darbuotojas buvo vertinamas labai gerai, ne kartą skatintas, tačiau vėliau tarnybinė veikla imta vertinti išimtinai nepalankiai, neteisėtai ribojamos galimybės pripažinti kvalifikaciją, taip pat atliktas neigiamas metinis veiklos vertinimas, jis perkeltas į žemesnes pareigas, buvo siekiama atriboti nuo kolektyvo, o atsakovas nesiėmė jokių priemonių ir iš esmės toleravo tokią situaciją.
Teismas konstatavo, kad darbdavys pažeidė Darbo kodekso 30 straipsnyje įtvirtintą pareigą užtikrinti aplinką, kurioje darbuotojas nepatirtų priešiškų, neetiškų, žeminančių, agresyvių, užgaulių, įžeidžiančių veiksmų, kuriais kėsinamasi į atskiro darbuotojo ar jų grupės garbę ir orumą, fizinį ar psichologinį asmens neliečiamumą ar kuriais siekiama darbuotoją ar jų grupę įbauginti, sumenkinti ar įstumti į beginklę ir bejėgę padėtį.
Taigi teismas, įvertinęs, kad pareiškėjas priešgaisrinėje tarnyboje dirbo ne vieną dešimtmetį, todėl darbas šioje sistemoje buvo tapęs svarbia jo asmenybės išraiškos dalimi ir šios sistemos atstūmimas jam galėjo reikšti didelius psichologinius išgyvenimus, sąmoningas ir kryptingas psichologinis spaudimas sutrikdė jo tiek fizinę, tiek psichinę sveikatą, išgyvenimai privertė palikti tarnybą, priteisė jam prašomą neturtinę žalą.
Taip pat teismas priteisė delspinigius dėl laiku neišmokėto darbo užmokesčio bei netesybas dėl to, kad atsakovas laiku neatsiskaitė su pareiškėju.
Šis teismo sprendimas gali būti skundžiamas apeliacine tvarka Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.