respublika.lt

Pigesnių daržovių ir šio pavasario medaus dar teks palaukti

(20)
Publikuota: 2024 gegužės 11 18:25:57, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Temperatūros šuoliai balandį išgąsdino bites – joms teko grįžti į avilius. EPA-Eltos nuotr.

Šį pavasarį orai elgėsi kaip išprotėję, todėl Lietuvos hidrometeorologijos stotis vos spėjo skelbti temperatūrų rekordus. Kaip tokie mums nebūdingi orai gali paveikti vietinių daržovių ir medaus kainas? Ar įstengsime nusipirkti lietuvišką agurką, pomidorą bei paskanauti savojo medaus?

 

Šilumos fokusai prasidėjo Lietuvoje nuo vasario. Šio žiemos mėnesio 16 dieną Pagėgiuosse užfiksuotas šilumos rekordas - 12,2 laipsniai šilumos. Kovo 31-ąją naujas šio mėnesio šilumos rekordas užfiksuotas Druskininkuose. Čia oras sušilo iki 25,5 laipsnio ir viršijo ankstesnį kovo mėnesio paros rekordą net 3 kartus. Balandžio pradžioje buvo taip šilta, kad Vilniaus savivaldybė balandžio 9 dieną baigė šildymo sezoną, o kitų savivaldybių gyventojai ėmė piktintis, kad jų daugiabučiai namai dar apšildomi. Bet vieną balandžio savaitę buvo užfiksuota 29 laipsniai šilumos, o jau kitą - 9 laipsniai šalčio bei sniegas. Tiek atšalo, kad Vilnius balandžio 22 d. vėl įjungė šildymą.

Jei žmonėms sunku priprasti prie tokių keistokų orų, tai kaip jaustis bitėms? Mat Lietuvoje yra 3500 bitininkų, kurie iš viso turi bičių 100 tūkst. šeimų.

Renka kiaulpienių medų

Bitininkas mėgėjas Kazimieras Spetyla sakė, jog dar sunku prognozuoti, kiek šiemet bitės prineš medaus:

„Dar rezultatų neturime, bet balandžio orai labai bitėms pakenkė, - neslėpė K.Spetyla. - Bitės jau buvo pradėjusios skraidyti, kai buvo 26 laipsniai šilumos, jos trupučiuką paskraidė, o vėliau net nosies iškišti iš avilio negalėjo per tuos šalčius ir sniegus. Dabar jos tik pradėjo vėl skraidyti, tai negaliu žinoti, kaip bus. Buvau nuvažiavęs pasižiūrėti į savo bityną, bet jokių rezultatų dar nematau. Gal to medaus nebus iš viso... Labai sunku čia kažką pasakyti, nes pavasarinio medaus dar iki šiol nėra.

Buvo įvairių metų, bet tokių dalykų, kad balandį būtų 26 laipsniai šilumos, o po to atšaltų ir prisnigtų, tai man bitininkaujant neteko patirti."

K.Spetyla patvirtino, jog į Europos Sąjungą iš trečiųjų šalių įvežamas pigesnis medus bei įvairūs medaus mišiniai. Esą nors ES priėmė atitinkamą reglamentą, pigesnį medų čia vežė ir veš. O lietuviškas medus, anot K.Spetylos, vis vien pats geriausias.

Dabar bitės medų renka iš kiaulpienių, nes jos masiškai žydi. Aišku, žydi ir kitokie augalai, bet ne visi žiedai turi nektaro. Nors pačiu kokybiškiausiu medumi laikomas pavasarį surinktas medus, K.Spetyla patikino, jog tai - skonio reikalas. Kiekvienas medus yra vertingas, tik pavasarinis turi tokių medžiagų, kokių vėliau surinktas medus jau neturi. O šiaip geriausiu galima laikyti ir rudeninį, ir miško medų.

Paklausus, kiek galėtų kainuoti medus šiemet, K.Spetyla atsakė nežinantis. Pernykštės kainos buvo 4-5 Eur už kilogramą, o supirkėjai supirkinėjo ES pagamintą medų ir už 1,10-1,20 Eur. Tuo tarpu viena Lietuvos elektroninė parduotuvė net kilogramą medaus mišinio, surinkto ne ES šalyse, pardavinėja už 4,27 Eur.

Brangsta tik morkos

Teigiama, kad šiųmetinio balandžio orai pasaulyje buvo šilčiausiai per 125 metus. Tačiau lietuviai tada pamatė ir sugrįžusią žiemą. Ar toks nelauktas žiemos sugrįžimas nepakenkė daržininkams, jau kovą pasėjusiems ar pasodinusiems daržoves?

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorė Indrė Lukoševičienė sakė, kad buvo pasodintos ar pasėtos tik pačios ankstyviausios daržovės: bulvės, ankstyvieji kopūstai, morkos, ridikėliai, svogūnai.

Toms daržovėms, kurios balandį dar nebuvo išdygusios, atšilimai bei atšalimai įtakos neturėjo. O tos daržovės, kurios jau buvo išlindusios iš žemės, kaip teigė I.Lukoševičienė, patyrė stresą.

„Tačiau ūkininkai bandė daržoves apsaugoti, apdengdami jas agroplėvele, - paaiškino I.Lukoševičienė. - Tačiau toms daržovėms, pavyzdžiui, morkoms, kurios jau buvo sudygusios, aišku, kad toks permainingas oras sukėlė stresą. O lietuviški ankstyvieji agurkai, auginami šiltnamiuose, jau yra prekyboje nuo kovo mėnesio.

Dėl daržovių pabrangimo ar nepabrangimo, tai kainas diktuoja rinka. Jei augintojas patiria didesnes sąnaudas, tai dar nereiškia, kad padidėjusi savikaina atsilieps galutinei kainai. Jei rinkoje jaučiamas tam tikrų daržovių perteklius, tai jos pinga. Kai kurių daržovių kainos, palyginus su tuo pačiu praeitų metų laikotarpiu, yra sumažėjusios. Galima sakyti, kad pabrango tik morkos."

Daržininkai prognozuoja, kad toliau pigs šiltnamiuose auginamos daržovės, o bulvių ir lauko daržovių kainos dar didės, nes vis dar pardavinėjamos pernai užaugintų bulvių, kopūstų, burokėlių ir t.t. atsargos, kurios mažėja. Tačiau vis vien šiemet kainuoja pigiau. Palyginus su pernykščių metų tuo pačiu laikotarpiu, baltagūžiai kopūstai atpigę 24,73 proc., burokėliai -10,71 proc., o plautos morkos - 1,67 proc.

Ar balandžio šalčiai galėjo pakenkti sodams? Anot pakaunės sodininkų mėgėjų, gali sumažėti tik vyšnių ir trešnių derliai, nes šalnos užklupo jau žydinčius medžius. Be to, tuo metu neskraidė ir bitės, todėl žiedai liko neapdulkinti.

 

 

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
9
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (20)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip vertinate, jog magistraliniuose keliuose nebeliko apie greičio matuoklius įspėjančių ženklų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokie jums buvo 2024-ieji metai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +5 C

0 +4 C

+2 +5 C

+1 +3 C

+2 +5 C

+3 +5 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-6 m/s