Seime stumiasi idėja Lietuvoje steigti daug naujų karinių poligonų arba plėsti esamus. Vieno būsimo objekto kaimynystė labai gąsdina Tauragės rajone esančio Dauglaukio miestelio gyventojus, nes poligono pakraštys, planuojama, bus visai netoli gyvenamųjų namų. Žmonės jau dabar neapsikenčia triukšmo, net laidotuvių normaliai surengti neįmanoma, nes rėkavimai poligone, sprogimai trukdo rimtį.
Tiesa, politikams labiau rūpi ne paprastų žmonių, gyvenančių šalia poligono, rimtis, o medžiotojų reikalai. Seimas po pateikimo netgi pritarė Medžioklės įstatymo pataisoms, pristatytoms parlamentaro Romualdo Vaitkaus.
„Yra kuriami du kariniai poligonai Vakarų Lietuvoje - tai Šilalėje ir Tauragėje. Tauragėje yra atskiras, Šilalėje yra jungtinis Tauragės-Šilalės, įgyvendinamas ypatingos valstybinės svarbos projektas. Būtent medžioklės plotų naudotojai susiduria su problema, jie netenka medžioklės plotų, todėl natūralu, kad ieškoma solidariai šituos plotus pakeisti kitais plotais. Tauragės rajone, deja, tokių plotų nėra. Neužtenka visiems medžiotojų būreliams.
Medžioklės naudotojai yra tikrai investavę nemažai lėšų būtent į šią sritį. Buvo susirinkusios medžioklės plotų ribų nustatymo komisijos Jurbarke, Tauragėje, Šilalėje. Jos sutarė, kad reikia pateikti Medžioklės įstatymo pakeitimus: šituos plotus surasti ir kompensuoti be konkurso skiriant medžioklės plotą", - per plenarinį posėdį pateikdamas pataisas kalbėjo R.Vaitkus.
Tačiau siūlymas sukėlė nerimą Seimo nariui akademikui Eugenijui Jovaišai, kuris ne vienerius metus vadovavo archeologiniams tyrimams Dauglaukio apylinkėse.
„Pagal projektą, jeigu neapsirinku, tie poligonai labai priartėja prie gyvenviečių. Pavyzdžiui, Dauglaukis - tai ten gal už 10, gal už 50 metrų ir prasideda poligonas, o juk turėkite mintyje - čia pat upė Jūra, čia pat ežerėlis, į kurį važiuoja tauragiškiai maudytis. Žinote, kad Tauragės kraštas, deja, nėra pilnas ežerų. Tai tas ežerėlis Tauragės gyventojams yra puiki vieta. Aš galvoju, kad pirmiausia jūs turėtumėte pasirūpinti, kad prie gyvenamųjų vietovių tie poligonai taip grėsmingai arti nebūtų", - būgštavo E.Jovaiša.
Tačiau R.Vaitkus atkirto, kad jis teikia Medžioklės įstatymo pataisas, o poligonų nutolimas nuo gyvenamųjų teritorijų bus svarstomas, kai bus nagrinėjamas pačių poligonų klausimas.
„Aplinkos apsaugos komitete svarstėme šį klausimą dėl poligono ribų pakeitimo. Atsižvelgta į bendruomenių prašymus atitraukti nuo gyvenamųjų vietų, nuo gyvenviečių", - kalbėjo R.Vaitkus.
Pastarasis, „Vakaro žinių" paklaustas, į ką investuoja medžiotojai, jog jiems turėtų būti kompensuojama, atsakė, kad į įvairiausius dalykus - pradedant medžioklės bokšteliais ir baigiant pavėsinėmis, o kai kas net skerdyklas yra pasistatę.
„Tačiau, aišku, klausimas aktualus ne tik medžiotojams. E.Jovaiša teisingai kalbėjo, kad poligonai neturi priartėti prie gyvenamųjų namų ir rekreacinių zonų. O dabar iš Dauglaukio bendruomenės gavome dar vieną prašymą - kad poligonas būtų patrauktas toliau nuo kapinių, nes visai neseniai vyko laidotuvės, o šalimais girdėjosi šūkavimai. Velionio artimieji labai nesmagiai pasijuto. Tai bandysime ir šią problemą pataisomis išspręsti", - žadėjo Seimo narys.
Dauglaukio bendruomenės pirmininkė Lina Urbutienė „Vakaro žinioms" paaiškino, kad praėjusią savaitę miestelio pašonėje vyko pratybos. O laidotuvių metu kapinėse girdėjosi šūkavimai, sprogimai. Mat kapinės nutolusios vos už kokių 500 metrų nuo būsimo poligono.
„Dabar ten tikro poligono nėra, tačiau kartais kariuomenė su girininkija suderina, kada ten galima vykdyti pratybas. Dabar tą pačią teritoriją nori padaryti poligonu, kad pratybų su niekuo nebereikėtų derinti", - dėstė L.Urbutienė.
Pasak jos, vietos gyventojams pažadėta, kad tikri šaudmenys per pratybas nebus naudojami. Be to, esą sutikta poligono ribas patraukti už 170 metrų nuo artimiausios sodybos. Tačiau vis tiek gyventojams teks kentėti triukšmą: „Vieni sako, kad vyks tik 5 pratybos per metus, tačiau kiekvienos jų truks mažiausiai 10 dienų, kiti sako, kad pratybos nuolat vyks", - stebėjosi bendruomenės pirmininkė.
Aplinkinių kaimų gyventojai susiduria ir su kitomis problemomis. Kuisių kaime su šeima pienininkystės ūkį turinti Vanda Nauburienė LRT pasakojo neįsivaizduojanti, kaip reikės toliau ūkininkauti: „Visų mūsų trijų ūkių pakalnėje ganosi gyvuliukai. Visi prie to krašto, pareina būtent prie šito poligono krašto. Čia buvo paleidę pirotechnikos, tai mes ieškojome iki paryčių gyvulių. Radome kanale pasislėpusius mažus veršiukus".
Faktai
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas pritarė siūlymams atitraukti minėtų dviejų poligonų teritorijos ribas nuo gyvenviečių, poilsio zonų bei kapinių. Iš viso komitetas siūlo sumažinti bendrą poligonų plotą 900 hektarų.