respublika.lt

Prasideda sodinukų sezonas - kaip išsirinkti?

(4)
Publikuota: 2024 rugsėjo 21 13:24:48, Ventė VITEIKAITĖ
×
nuotr. 2 nuotr.
Į sodinukų mugę geriausia ateiti iš anksto apsvarsčius kokių augalų norėsite įsigyti. Eduardo Girjoto nuotr.

Vienas pagrindinių rudens darbų sode - vaismedžių bei dekoratyvinių augalų sodinimas. Pasak specialistų, ruduo tam yra netgi tinkamesnis metas nei pavasaris, nes drėgmė išsilaiko geriau, pasodintų augalų nereikia taip dažnai laistyti. Kaip išsirinkti tinkamus sodinukus ir juos pasodinti, kad prigytų, pasakoja sodininkystės krypties biomedicinos mokslų daktaras, Malinausko medelyno savininkas Kęstutis Malinauskas.

 

Kada ir kokius sodinukus sodinti?

Pasak jo, geriausia pirkti jaunus - vienų-dviejų metų medelius - jie prigyja geriausiai. Medelius galima pirkti tiek vazonuose, tiek iškastus iš grunto plikomis šaknimis, tačiau tokie turėtų būti labai gerai sumirkyti, kad nenudžiūtų. Jei augalai vazonuose gali gana ilgai stovėti, iškastus iš grunto reikėtų pasodinti kuo greičiau - ne vėliau kaip per keletą dienų.

Medelius sodinti galima rugsėjį, spalį, jei dar nėra įšalo - net ir lapkritį. Svarbu, kad medelis sodinant būtų be lapų - jie jau turi būti nukritę, arba specialiai pašalinti - tuomet sodinukas nukreips jėgas į šaknyno formavimą, o ne į vegetaciją.

Medeliai turėtų būti sveiki, tiesūs, glotnia žievele, be dėmių, patamsėjimų, mechaninių pažeidimų, skiepo vieta turėtų būti sausa, gražiai suaugusi.

Jei įmanoma apžiūrėti šaknis, jos turėtų būti kuo tankesnės, su kuo daugiau baltų siurbiamųjų šaknelių ir šakniaplaukių. „Tik kriaušių šaknys visuomet atrodo prasčiau nei kitų vaismedžių, tad nereikėtų išsigąsti, jei jos - ne tokios stiprios", - pastebėjo žinovas. Anot jo, geriau pirkti mažesnį sodinuką su gausiomis šaknimis, nei didesnį su prastomis - pirmasis greitai pasivys ir pralenks antrąjį, o antrasis gali dar keletą metų merdėti ar apskritai žūti.

Svarbu tinkamai prižiūrėti

Pasodinus reikia stipriai prilaistyti. Jei oras vėsesnis, šio vieno laistymo gali ir užtekti. Patartina pasodintą medelį mulčiuoti - tam tinka šiaudai, šienas, medžio žievė, smulkintos šakelės ir t.t. „Yra ir įvairių šiuolaikinių priemonių drėgmei išlaikyti - vermikulitas, įvairūs agrogeliai - siūlau jas naudoti, ypač, jei medelių priežiūrai negalite skirti daug dėmesio", - patarė sodininkas.

Planuojant sodą reikėtų atkreipti dėmesį į keletą dalykų - visų pirma, jo dydį. Kai kurie augalai, pavyzdžiui, graikiniai riešutmedžiai, auga labai masyvūs, vienam medžiui reikia mažiausiai 10 kv. m. Pasodinus vieną tokį medį nedideliame plote, daugiau niekas jame nebetilps.

Svarbu ir medžių aukštis - seniau buvo auginami aukštaūgiai, dabar mėgstamiausi - žemaūgiai. Medžio aukštį nulemia augalo veislė, bet labiausiai - poskiepis - tad perkant būtina pasiteirauti į kokio augumo poskiepį sodinukas įskiepytas.

Veislių įvairovė

Pasak specialisto, dabar ypač populiarėja koloniniai vaismedžiai - tai medžiai, kurie gali būti tiek aukštaūgiai, tiek žemaūgiai, tačiau šakojasi ne horizontaliai, o vertikaliai. Jų laja - nedidelė, tad tokius augalus galima sodinti tankiau, jiems reikia mažiau priežiūros, nereikia taip dažnai genėti, patogu skinti vaisius.

Veisles patartina rinktis pagal vaisių, uogų skonį, tačiau būtina atsižvelgti ir į tai, ar tai ankstyvos, vidutinės, ar vėlyvos veislės. Geriausia pasirinkti po keletą įvairaus derėjimo veislių, kad šviežių vaisių ir uogų turėti nepertraukiamai. Reikėtų atkreipti dėmesį ir į veislės atsparumą šalčiui, ligoms. „Atsparių kenkėjams augalų nėra - jei jums kas nors siūlo kenkėjams atsparių veislių - žinokite, kad meluoja. Tačiau atsparių šalčiams ir ligoms veislių tikrai galima rasti", - teigė K. Malinauskas. Mūsų regione ypač tinkamos auginti Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Rusijoje, Baltarusijoje, Lenkijoje, Kanadoje išvestos veislės.

Anot sodininko, apie veislių gerąsias ir blogąsias savybes geriausia pasiskaityti neutraliuose šaltiniuose. Specialistas pastebi, kad nemažai medelynų savo internetinėse svetainėse apie blogąsias veislių savybes linkę nutylėti. „Arba reikėtų ieškoti tikrai patikimų pardavėjų. Idealių veislių nėra. Mes su savo pirkėjais bendraujame labai atvirai, be to, įsigiję medelį ir iškilus problemoms, jie gali bet kada paskambinti ir pasikonsultuoti", - tvirtino pašnekovas.

Jis pastebėjo dar vieną pardavėjų naudojamą triuką parduodant - prie medelių dažnai būna padėta įvairių dailiai atrodančių vaisių, uogų, tačiau dažniausiai tai net nebūna tos veislės derlius, o tiesiog parduotuvėse nupirkta iš Pietų Europos atvežta produkcija.

Norinčius įsigyti K.Malinausko ir kitų sodininkų veisiamų vaismedžių ir vaiskrūmių bei daugiau sužinoti apie jų auginimą kviečiame apsilankyti Didžiojoje sodinukų mugėje prie Vilniaus „Akropolio" rugsėjo 22 d. Mugės darbo laikas - nuo 8 iki 16val.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
6
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (4)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kada puošite namus Kalėdoms?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje Baltijos valstybėje gyventi geriausia?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-6 +4 C

-5 +6 C

+1 +6 C

-4 +5 C

-1 +3 C

+3 +8 C

0-11 m/s

0-7 m/s

0-7 m/s