Prezidento patarėjas Paulius Baltokas kritikuoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) sprendimą dešimčia taškų pakelti abiturientų valstybinių brandos egzaminų (VBE) rezultatus. Pasak jo, ministerija turėtų ieškoti išeičių, kaip atkurti teisingumą geriausiai besimokiusiems dvyliktokams.
„Ministerija neturėjo gerų sprendimų. (...) Arba priimi sprendimą nedaryti nieko ir daug žmonių lieka neišlaikę, arba priimi sprendimą, kurį priėmei šiuo atveju“, – teigė P. Baltokas
„Šiuo atveju priimtas sprendimas, matyt, vaikus išmokė, ką realiame gyvenime reiškia infliacija. (...) Šis sprendimas padeda asmenims, kurie buvo nuskriausti neapgalvotos reformos, tas tiesa. Tačiau jis visiškai nepagalvoja apie geriausiai besimokiusius vaikus. Tai yra skausminga ir tą reikia ištaisyti“, – akcentavo jis.
Patarėjas ministerijai siūlo sprendimų ieškoti kartu su Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacija bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO) ir Lietuvos universitetų rektorių konferencija (LURK).
„Turėtų paieškoti sprendimų, kaip gerai besimokiusiems, šimtukus ir taip gavusiems asmenims atstatyti teisingumą“, – svarstė P. Baltokas.
Savo ruožtu LAMA BPO prezidentas Pranas Žiliukas teigia, kad tokioje situacijoje skubiai priimti sprendimus – sudėtinga. Visgi, jis pritaria, kad reikia galvoti apie galimas išeitis.
„Mes irgi tik užvakar susipažinome su situacija. (....) Tada išeina taip, kad viena ranka – duoda, kita – atima. Čia yra problemos stumdymas iš vienos šalies į kitą. Galime pagalvoti, tik tiek, kad mes laiko (...) turime labai nedaug“, – kalbėjo P. Žiliukas.
„Jeigu bus ministerijos iniciatyva, galima, kad ir vasarą sudėtinga, rinktis ir universitetų, ir kolegijų vadovybių lygmeniu ir pabandyti variantus su tam tikra koeficiente įtaka. Teisiškai sudėtinga, nes, pagal įstatymą, sprendimai turi būti padaryti bent prieš šešis mėnesius“, – pabrėžė jis.
Tuo metu LURK viceprezidentė Inga Žalėnienė patikino, kad aukštosios mokyklos yra pasiruošusios ieškoti išeičių.
„LURK tikrai yra pasiruošusi operatyviai reaguoti, bet nematau prasmės mūsų pareiškimams, nes situacija reikalauja sprendimo, kaip atstatyti sąžiningumą tikrųjų šimtukininkų ir šimtukininkų po pridėtų balų atžvilgiu“, – dėstė I. Žalėnienė.
„Universitetai yra pasiruošę, jeigu tik bus pakviesti, kartu su ŠMSM, Nacionaline švietimo agentūra (NŠA) ir su LAMA BPO sudaryti operatyvią grupę ir pasiūlyti operatyvius sprendinius šiai situacijai išspręsti“, – tikino ji.
Trečiadienį švietimo, mokslo ir sporto ministrė Raminta Popovienė pripažino, jog 35 taškų egzamino išlaikymo kartelė mokiniams yra per aukšta. Dėl to buvo nuspręsta prie visų egzaminų rezultatų, išskyrus lietuvių kalbos ir literatūros patikrinimo pasiekimus, pridėti po 10 taškų.
Be to, kaip teigė R. Popovienė, nuspręsta nuo 1 iki 5 taškų pridėti ir tiems mokiniams, kurie pirmoje matematikos egzamino dalyje surinko nuo 17 iki 20 taškų.
Toks sprendimas sulaukė opozicijos, Lietuvos moksleivių sąjungos (LMS) kritikos. Anot jų, tokia sistema demotyvuoja stropiausius mokinius.
VBE laikomas išlaikytu mokiniui surinkus 35 taškus iš 100 susumuotų dalyko abiejų dalių galimų taškų. Galutinis egzamino įvertinimas, įrašomas į atestatą, yra skalėje nuo 40 iki 100 balų.