Nauja mokesčių reforma jau praėjo pirmąjį balsavimą Seime. Tarp planuojamų pokyčių ne tik PVM lengvatų naikinimas, bet ir didėjantys GPM tarifai, naujas draudimo mokestis. Dalis gyventojų nesutinka, kad mokesčiai būtų keliami taip staiga ir taip drastiškai. Lietuvos advokatūra sukūrė peticiją, kurioje sakoma, kad mokesčių reforma neatitinka įstatymų. Po ja jau pasirašė virš 3000 žmonių.
Lietuvos advokatūra įsitikinusi - planuojamos mokesčių reformos pakeitimai bus ydingi šalies ekonomikai ir ūkinės veiklos laisvei. Todėl kviečia teisininkus pasirašyti peticiją, kuri skirta Lietuvos Respublikos Seimui. Teisininkai įspėja apie galimus Konstitucinius pažeidimus vykdant mokesčių reformą.
Todėl peticijoje prašoma Vyriausybės Seimui pateiktų mokesčių reformos projektų svarstymą sustabdyti ir jį tęsti tik pašalinus minėtus galimus teisinės valstybės garantijų pažeidimus. Teisininkai išsako argumentus, kurie grįsti teismų praktika.
„Tiek nustatydamas mokesčius, tiek keisdamas mokestinį reglamentavimą įstatymų leidėjas privalo paisyti Konstitucijoje įtvirtintų principų. Konstitucijos laiduojama garantija, kad mokesčių mokėtojams privalo būti suteiktas laiko tarpas iš anksto susipažinti su naujais mokesčių įstatymų reikalavimais, prie jų priderinti savo turtinius interesus ir ekonominės veiklos perspektyvas", - rašoma peticijoje.
Advokatūra taip pat primena, kad nustatant valstybinius mokesčius turi būti laikomasi Konstitucijos principų ir normų, be kita ko, konstitucinių teisingumo, proporcingumo, teisinio tikrumo ir aiškumo, asmenų teisėtų lūkesčių apsaugos principų: „Neabejotina, kad, be šių įvedant ar keičiant mokesčius privalomų laikytis konstitucinių principų, pagal Konstitucijos 69 straipsnio 1 dalį, taikytinos ir įstatymų nustatytos teisėkūros procedūros. Konstitucinis Teismas ne kartą yra pažymėjęs, kad negalima ignoruoti jokios Konstitucijoje, įstatymuose ar Seimo statute įtvirtintos įstatymų leidybos proceso stadijos ar įstatymų priėmimo taisyklės."
Peticijoje nurodoma, kad Konstitucinis Teismas yra pažymėjęs, kad konstituciškai būtų nepateisinama, jeigu nebūtų atliktas įstatymu siekiamo santykių reguliavimo veiksmingumo vertinimas, nebūtų įvertinama, ar įstatymas nesukels neigiamų pasekmių. Teismas akcentavo, kad ekonominių santykių reguliavimo veiksmingumo vertinimas turi būti atliekamas išsamiai, objektyviai, nešališkai, o prireikus turi būti kviečiami specialių žinių turintys asmenys.
„Neatlikus visapusiško, išsamaus, objektyvaus, nepriklausomo ir nešališko Vyriausybės teikiamų mokesčių teisinio reguliavimo pakeitimų ekspertinio poveikio vertinimo, bus paneigti pamatiniai teisėkūros principai.
Nesilaikant teisėkūros pagrindų įstatymo ir visapusiškai, tinkamai ir išsamiai neįvertinus mokestinės reformos poveikio ir potencialiai neigiamų pasekmių, į kurias atkreipė dėmesį jau virš dviejų šimtų organizacijų, galimai bus pažeista Konstitucija. Visų pirma konstitucinis teisinės valstybės principas, paneigtas konstitucinis atviros, teisingos, darnios pilietinės visuomenės ir teisinės valstybės siekis", - rašoma Lietuvos Advokatūros parengtoje peticijoje, kurią galima pasirašyti peticijos.lt svetainėje: https://www.peticijos.lt/visos/87384/lietuvos-teisininku-bendruomenes-viesas-kreipimasis-del-galimo-konstitucinio-teisines-valstybes-principo-pazeidimo-vykdant-mokesciu-reforma/