respublika.lt

Rūkantiems gyventi bus dar sunkiau

(77)
Publikuota: 2024 spalio 07 09:00:34, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Raginama drausti rūkyti ir garinti ir atvirose lauko zonose, pvz., kavinių terasose. Redakcijos archyvo nuotr.

Europos Komisija, toliau tęsdama kovos su vėžiu programą, paragino Europos Sąjungos valstybes dar aktyviau kovoti su tabako rūkymu, garinimu bei elektroninėmis cigaretėmis - uždrausti rūkyti ir garinti daugelyje lauko zonų, įskaitant žaidimų aikšteles, baseinus ir restoranų terasas.

 

Rūko ketvirtadalis

Šiuo metu Europos Sąjungoje rūko apie 25 proc. gyventojų, o tarp 15-24 metų amžiaus žmonių yra net 29 proc. rūkančių. Tačiau Briuselis užsibrėžė tikslą, jog 2040 m. rūkalių skaičius būtų mažesnis nei 5 proc. Tad ir toliau kovojama su cigaretėmis, nors europiečių jaunimas vis labiau linksta ne į nikotiną, bet į stipresnius kvaišalus. O kol kas siūloma uždrausti rūkyti zoologijos soduose, žaidimų aikštelėse, autobusų stotelėse, prie baseinų, restoranų terasose, baruose, įrengtuose ant stogų.

Tiesa, šie siūlymai yra tik rekomendacijos, nes kiekviena ES valstybė vykdo savarankišką sveikatos politiką. Visgi sveikatos komisarė Stela Kiriakides (Stella Kyriakides) pabrėžė, jog būtina nuo nikotino dūmų bei kitų rūkant skleidžiamų teršalų apsaugoti piliečius, ypač vaikus ir jaunimą. Mat Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbia, jog kasmet pasaulyje nuo rūkymo miršta daugiau nei 8 milijonai gyventojų. Iš jų 1,3 milijono miršta nuo pasyvaus rūkymo. Kvėpuojant rūkančių sukeltais dūmais. Anot PSO, rūkymas vidutiniškai sutrumpina žmogaus gyvenimą net 14 metų.

Lietuviai traukia dūmą

Mūsų Seimas dar 2020 m. spalį uždraudė rūkyti daugiabučių balkonuose, jei tokiam rūkymui prieštarauja bent vienas namo gyventojas. Šiam sprendimui nepritarė tik keturi politikai. Jau seniai nerūkoma viešųjų maitinimo įstaigų patalpose, koncertų, sporto salėse, o įstaigose rūkaliams skirtos atitinkamos rūkymo vietos.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento duomenimis, Lietuvoje pastoviai rūko 31,1 proc. gyventojų. Tad už mus ES daugiau rūko tik prancūzai (33,4 proc.). Šis žalingas įprotis Lietuvoje labiausiai paplitęs tarp 25-54 m. žmonių. Pernai vienam Lietuvos rūkančiam vidutiniškai teko surūkyti 1223 legalias cigaretes, o kiek surūkyta kontrabandinių - nežinoma.

Kaitinamasis tabakas labiau paplitęs tarp 25-34 m. žmonių, o elektroninės cigaretės paplitusios tarp moksleivių. Jas rūko 31 proc. mokinių. ES daugiau elektronines cigaretes rūko tik Monako moksleiviai (41 proc.). O trečioje vietoje lieka moksleiviai iš Lenkijos (30 proc.).

PSO duomenimis, mažiausiais rūkančiais ES kraštais išlieka Skandinavijos šalys, Graikija, Ispanija, Portugalija.

O visame pasaulyje daugiausia suaugusių rūko Nauru (48,5 proc.), Mianmare (44,1 proc.), Kiribatyje (40,6 proc.), Papua-Naujojoje Gvinėjoje (39,3 proc.) ir Indonezijoje (37,6 proc.). Abiejuose Amerikos žemynuose daugiausiai rūko Čilėje (29,2 proc.).

Azijoje mažiausiai rūko Turkmenistane (5,5 proc.). Netgi mažiau nei Europoje pagal rūkymo mažinimą pirmaujančioje Švedijoje (5,6 proc)

Rūkančiojo nuomonė. Aleksandras MAKEJEVAS, kompozitorius, dainų autorius ir atlikėjas:

Mano, kaip jau seniai rūkančio, nuomonė paprasta - na, tegul draudžia! Nemanau, kad rūkymas yra labai geras dalykas, bet aš vis vien rasiu, kur parūkyti. Man tose viešose vietose rūkyti nebūtina. Juk vis vien liks vietų, kur rūkyti bus leidžiama. Nežinau, ar rūkymas padeda kūrybai, bet tiesiog tapo tokiu mano įpročiu - ir viskas! Aš to savo įpročio per daug nesureikšminu. Lygiai taip pat kaip ir nesureikšminu visų draudimų dėl rūkymo vietų.

Niekada specialiai nebandžiau mesti rūkyti. Na, būdavo tokių nerūkymo tarpų, gal tik kelias dienas, kai sirgdavau.

Viešoje vietoje gal nereikėtų rūkyti vien dėl to, kad nereklamuotume rūkymo vaikams, jaunimui. Bet kiekviena karta turi savo žalingus įpročius. Anksčiau kovos su alkoholiu vyko, turėjome tokį Aurelijų Verygą. Kovojo tai kovojo, bet man tos kovos kažkiek juokingos. Kiekvienai epochai - savi herojai, bet lazda turi du galus. Tiesa, kai vyksta tokios kovos, visi turi, ką veikti. Vieni draudžia, kiti slapstosi, o treti - aprašo!

Nerūkančiojo nuomonė. Vidas BLEKAITIS, pasaulio galiūnų čempionato 4-tos vietos laimėtojas:

Apie rūkymą aš, aišku, galiu pasakyti tik iš neigiamos pusės - yra daug sveikesnių atsipalaidavimo būdų ir aš neįsivaizduoju, kaip sportininkas galėtų rūkyti. Tai yra tiesiog nesuderinamas dalykas ir su sportu, ir šiaip su sveiku gyvenimo būdu, o ypač - su sunkiąja atletika, su galiūnų sportu.

Nikotinas patenka į plaučius, į kraują, o kraujas turi aprūpinti raumenis deguonimi, todėl parūkius kraujyje sumažėja deguonies kiekis. O mūsų sporte, kaip ir daugumoje kitų sporto šakų, reikalingas galingas plaučių tūris, geras kvėpavimas. Didelių svorių nepakelsi dusdamas.

Bet vaikystėje man „parūkyti", aišku, teko. Susisukdavome laikraštį, visokių lapų, žolių pridėdavome ir „padūmydavome". Buvo mums, vaikams, įdomu, ką tie suaugusieji vyrai rūko. Vėliau teko pabandyti ir tikrą cigaretę, bet man ji iš karto nepatiko. Bereikalingas darbas ir bereikalingas laiko švaistymas.

 

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
46
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (77)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kada puošite namus Kalėdoms?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje Baltijos valstybėje gyventi geriausia?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-6 +4 C

-5 +6 C

+1 +6 C

-4 +5 C

-1 +3 C

+3 +8 C

0-11 m/s

0-7 m/s

0-7 m/s