respublika.lt

Seimas svarstys siūlymą netaikyti akcizų ūkininkų gaminamai „naminukei“

(24)
Publikuota: 2025 balandžio 10 18:31:00, Žygimantas Šilobritas, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Socialinio tinklo nuotr.

Seimas svarstys siūlymą ūkininkų gaminamiems tradiciniams alkoholiniams gėrimams išimtis nuo akcizų ir akcizinių sandėlių steigimo.

 

 

Už tokius akcizų įstatymo pakeitimus pateikimo stadijoje ketvirtadienį balsavo 37 Seimo nariai, susilaikė 16, prieš buvo 14 parlamentarų.

Pagrindinis projektą svarstysiantis komitetas – Biudžeto ir finansų komitetas (BFK), papildomi siūlymus nagrinėsiantys komitetai – Kaimo reikalų komitetas (KRK) ir Priklausomybių prevencijos komisija. Į plenarinę salę projektas svarstymo stadijoje turėtų sugrįžti birželio 17 d.  

Kaip aiškina siūlymą pateikęs konservatorius Kazys Starkevičius, ūkininkams jau leista gaminti tradicinius alkoholinius gėrimus, kai šie naudojami savo šeimos poreikiams ar degustuoti kaimo sodybose. Šie pakeitimai, anot jo, leistų tuo užsiimti praktikoje. 

„Jau yra priimtas įstatymas, kuris leidžia gaminti naminukę. Įstatyme numatyta, kad leidžiami nedideli kiekiai ir tik savo vartojimui. Tai šis projektas yra apie tai, kad jos gamintojams nereiktų sandėlių steigti, kaip visiems, taip apskraunant našta“, – Seimo posėdyje kalbėjo K. Starkevičius.  

Kaip aiškina iniciatorius, jei tradicinių gėrimų gamintojams būtų taikomi akcizai, tai nesukurtų reikšmingos įtakos valstybės biudžetui, o dėl mažo leidžiamo pagaminti kiekio neproporcingai mokesčiais apkrautų ūkininkus. 

Be to, anot jo, kadangi šie gėrimai yra Lietuvos paveldo dalis, jų gamyba turi būti skatinama. 

Projekto pateikimo metu socialdemokratas Saulius Čaplinskas iškėlė klausimą, ar toks pakeitimas nesukels neigiamų pasekmių. Anot jo, sukūrus tokią išimtį, naminukės pardavėjai prisideginės leidimu naudoti savo ar šeimos poreikiams. 

„Aš noriu atsakingai pasakyti, tiek iš savo profesinės veiklos. Jei paklausite bet kurio pareigūno, tai visi pardavėjai sako, kad turi medžiagos tik sau, tik savo reikmėms. Tai jei būtų priimta tokia pataisa, tai mes atidarytume labai pavojingą pandoros skrynią“, – Seimo posėdžio metu aiškino S. Čaplinskas.  

Tačiau K. Starkevičius teigė, kad neigiamos pasekmės įvertintos ne kartą, kadangi klausimas Lietuvoje keliamas jau beveik tris dešimtmečius. Be to, anot politiko, tokia tvarka tradiciniams gėrimams taikoma visoje Europos Sąjungoje (ES) 

„Nuo pat devinto dešimtmečio mes diskutuojame šiuo klausimu. Tai galima pasikelti įvairias studijas, kurias komitetai ruošė ir grėsmės tikrai įvertintos, be to, visoje ES šie gaminiai yra galimi“, – sakė K. Starkevičius. 

2024 m. rugsėjį priimti Alkoholio įstatymo pakeitimai, įsigalioję nuo 2024 m. lapkričio 1 d., leidžia ūkininkams, savo poreikiams tenkinti per kalendorinius metus pasigaminti ne daugiau kaip 100 litrų tradicinių alkoholinių gėrimų. 

Šie gėrimai gali būti naudojami tenkinti šeimos poreikiams ar degustuoti vietoje. 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
7
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (24)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar reikia keisti nedarbingumo tvarką, kad dvi ligos dienas darbuotojui nereikėtų gydytojo išrašo?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar lankėtės Rusijoje arba Baltarusijoje per pastaruosius trejus metus?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+3 +8 C

+7 +11 C

+4 +11 C

+13 +18 C

+10 +17 C

+18 +21 C

0-5 m/s

0-5 m/s

0-5 m/s