respublika.lt

Seime - siūlymas Lietuvos valstybės tarnyboje leisti dirbti užsieniečiams

(213)
Publikuota: 2024 gegužės 06 09:52:11, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Socialinio tinklo nuotr.

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija teikia projektą, kuriuo siūlo leisti Lietuvos valstybės tarnyboje dirbti ne tik Lietuvos, bet ir kitų ES bei NATO šalių piliečiams. Kai kam toks siūlymas sukėlė šoką.

 

Tokią iniciatyvą registravo liberalas Andrius Bagdonas, o ją savo parašais parėmė dar 9 jo frakcijos kolegos. Šiuo metu norint įsidarbinti valstybės tarnyboje privaloma turėti pilietybę ir mokėti valstybinę lietuvių kalbą pagal Vyriausybės nustatytas kalbos mokėjimo kategorijas. Siūloma reikalavimus sumažinti ir taip pat leisti įsidarbinti ES bei NATO šalių piliečiams, jei jie moka kalbėti lietuviškai. Tiesa, Seimas po pateikimo projektą atmetė.

„Siekiant, jog kuo daugiau išvykusių iš Lietuvos į užsienį gyventi lietuvių grįžtų įgavę tarptautinę patirtį bei įgytas žinias pritaikytų Lietuvos valstybės tarnyboje, turime suteikti galimybę asmenims, turintiems Europos Sąjungos valstybės narės ar Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos valstybės narės pilietybę, mokantiems lietuvių kalbą bei išlaikiusiems egzaminą B lygiu, dirbti valstybės tarnyboje", - teigiama projekto aiškinamajame rašte.

Buvęs Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas Povilas URBŠYS šiurpsta nuo tokios iniciatyvos.

„Nuo seno valstybės tarnyba yra susijusi su joje tarnaujančių piliečių lojalumu tai valstybei, jos puoselėjimu bei stiprinimu. Galų gale nuo to priklauso šalies tvarumas bei stiprybė. Visada pilietybė buvo pasitikėjimo garantas, leidžiantis dirbti valstybės tarnyboje. Dabar situacija tiek nacionaline, tiek globalia prasme yra labai netvari ir pavojinga. Priešiškos jėgos Lietuvą nori susilpninti būtent per valstybės tarnybą. Mat jos reikšmė tokiais atvejais yra ypatinga. Todėl nesuprantama, kodėl norima kuo plačiau atverti vartus su Lietuva pilietybe nesusijusiems žmonėms - kad prigužėtų asmenų, kurie su Lietuva nei priesaika nėra susiję, nei nėra aiškūs jų tikslai bei ketinimai.

Pavyzdžiui, Rusija kaip agentus dažniausiai bando verbuoti ne rusus ar baltarusius, o atvykėlius iš Vakarų valstybių. Nes ir Vakaruose yra skirtingų vertinimų dėl agresijos kitos valstybės atžvilgiu. Iš esmės šita iniciatyva menkina valstybės tarnybos prestižą, mažina jos patikimumą ir netgi gali sukelti nenumatytas grėsmes valstybei", - „Vakaro žinioms" dėstė P.Urbšys.

Pasak jo, argumentas, kad to reikia, jog emigrantai grįžtų į Lietuvą, yra visiškas „pritempimas".

„Kas yra daroma iš Lietuvos pilietybės? Jei anksčiau ji buvo kaip išskirtinė ryšio su valstybe išraiška, tai dabar iš jos daroma kažkokia nesąmonė. Norima reglamentuoti: jei dėl kažkokios jo paties lemtos priežasties žmogus praranda ryšį su valstybe, bet grįžta į Lietuvą - esą viskas tvarkoje. Jis gali net valstybės tarnyboje dirbti. Ar tai nėra prieštaravimas? Valstybės tarnyba yra susijusi būtent su tavo atsidavimu tai valstybei. Kaip galima ignoruoti faktą, kad žmogus yra praradęs ryšį su valstybe? Gal pirma turi tą ryšį atstatyti? Jei vyksta atranka į valstybės tarnybą ir joje dalyvauja nepraradęs pilietybės, bet lygias teises turi tas, kuris staiga „prisiminė" turintis ryšių su valstybe, ar tai teisinga? Vienas visą gyvenimą mokėjo mokesčius Lietuvai, prisiėmė visas teises ir pareigas. O kažkas, kažkur kitus mokėjęs mokesčius ir geriausiu atveju Lietuvoje mokėjęs sveikatos draudimo mokestį, kad pas mus galėtų pigiau susitaisyti dantis, staiga tampa lygiateisiu. Naudojo Lietuvą tik savo poreikių tenkinimui. Daugiau valstybė jam nerūpėjo. Ir tampa lygiu su tuo, kas neišsižadėjo Lietuvos", - piktinosi P.Urbšys.

Buvęs politikas sarkastiškai sako, kad, jei valstybės tarnyboje galės įsidarbinti keliasdešimties NATO bei ES šalių piliečiai, valstybės tarnybą reikėtų pervadinti net ne į „valstybių tarnybą" ar „tarnybą", nes žodis „tarnyba" reiškia tarnauti, o valdininkija ar vadybininkų kasta, išlaikančia save iš valstybės ar savivaldybių biudžetų.

„Valstybės tarnybos portale skelbiama, kad valstybės tarnautojai retai sukuria materialines vertybes, daugumos valstybės tarnautojų darbo objektas yra informacija. Todėl, kaip ir sakiau: jei norime padaryti meškos paslaugą valstybei, jei norime prie svarbios valstybei informacijos prileisti ne piliečius, o bet ką, tada iš tikrųjų reikia priiminėti tokius įstatymus ir galbūt Putinas Kremliuje kam nors už tai prisegs valstybinį apdovanojimą", - ironizavo P.Urbšys.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
85
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (213)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar reikėtų leisti medikams tam tikrais atvejais bendraujant su pacientais įrašinėti vaizdą ir garsą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokie jums buvo 2024-ieji metai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +5 C

0 +4 C

+2 +5 C

+1 +3 C

+2 +5 C

+3 +5 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-6 m/s