Siūlymas suteikti teisę garbės donorams gauti valstybines pensijas, nepaisant kitų jiems jau mokamų pensijų, prieštarauja Konstitucijoje įtvirtintam lygiateisiškumo principui.
Tokią išvadą pateikė Seimo Teisės departamentas, įvertinęs Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūno pavaduotojo Domo Griškevičiaus kartu su kitais parlamentarais birželio mėnesį įregistruotas Valstybinių pensijų įstatymo pataisas.
Kaip pastebi Seimo teisininkai, projektu siūloma įtvirtinti vienos iš antrojo laipsnio valstybinių pensijų gavėjų išskirtinę teisę gauti kelias valstybines pensijas.
„Neneigiant donorų vaidmens ir indėlio į visuomenės gerovę reikšmingumo, atkreiptinas dėmesys, kad (...) visi antrojo laipsnio valstybinės pensijos gavėjai yra asmenys, kuriems valstybinės pensijos yra mokamos už tam tikrus nuopelnus ar kaip kompensacija.
Vertinant siūlomą teisinį reguliavimą šiame kontekste, neaišku, kodėl asmenys, kuriems suteiktas garbės donoro vardas, turėtų būti laikomi labiau nusipelnę nei kiti šio valstybinių pensijų gavėjų grupėje (pavyzdžiui, daugiavaikės motinos, kurios išaugino penkis ar daugiau vaikų, laisvės kovų dalyviai, ar olimpiniai bei paralimpiniai prizininkai) esantys asmenys“, – savo išvadoje nurodo Teisės departamentas.
Anot teisininkų, konstitucinis asmenų lygiateisiškumo principas būtų pažeistas, jeigu tam tikri asmenys būtų traktuojami skirtingai, nors tarp jų nėra tokio pobūdžio ir tokios apimties skirtumų, kad toks nevienodas traktavimas būtų objektyviai pateisinamas.
„Manome, kad projekto (...) nuostatos, kuriomis tik asmenims, kuriems suteiktas garbės donoro vardas, būtų suteikta teisė gauti antrojo laipsnio valstybinę pensiją nepriklausomai nuo kitų gaunamų valstybinių pensijų, taip išskiriant juos iš kitų tos pačios kategorijos pensijų gavėjų, prieštarauja Konstitucijos 29 straipsnyje įtvirtintam asmenų lygiateisiškumo principui“, – sakoma Teisės departamento išvadoje.
Seimo teisininkų nuomone, dėl siūlomo teisinio reguliavimo turėtų būti gauta Vyriausybės išvada ir atliktas antikorupcinis vertinimas.
Kaip skelbė žiniaskaida, jei Seimas pritartų įstatymo pataisoms, teisę į antrojo laipsnio valstybines pensijas turėtų asmenys, kuriems suteiktas garbės donoro vardas – nepriklausomai nuo kitų jiems priklausančių valstybinių pensijų.
„Šiuo metu asmeniui, turinčiam teisę gauti kelias valstybines pensijas, mokama tik viena jų, išskyrus kai kurias našlių ir našlaičių pensijų rūšis. Tai reiškia, kad jei asmuo turi teisę gauti, pavyzdžiui, pareigūno statutinę pensiją ir garbės donoro pensiją, jis turi pasirinkti tik vieną iš jų”, – sako D. Griškevičius.
Todėl jis siekia pašalinti dabar galiojantį ribojimą, dėl kurio garbės donorai, jau gaunantys kitą valstybinę pensiją, šiuo metu netenka teisės į garbės donoro pensiją.
Praėjusiais metais daugiau nei 200 gyventojų buvo suteiktas garbės donoro vardas, o nuo 2012 metų– daugiau nei 1 tūkst. gyventojų.
Pasak Nacionalinio kraujo centro (NKC), visi šie asmenys, nuo 1997 m. bent 40 kartų neatlygintinai aukoję kraujo, gali pretenduoti į II-ojo laipsnio pensiją.