respublika.lt

Siūloma, kad baudžiamoji atsakomybė už piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi priklausytų nuo žalos dydžio

(13)
Publikuota: 2025 sausio 18 13:30:00, Jadvyga Bieliavska, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Eltos nuotr.

Seimo valdančiosioms ir opozicinėms frakcijoms priklausančių parlamentarų grupė siūlo skiriant bausmes už piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi atsižvelgti į padarytos žalos dydį. 

 

 

Parlamente įregistruotomis Baudžiamojo kodekso pataisomis siūloma numatyti, kad, jei žala yra mažesnė  nei 25 MGL (šiuo metu tai yra 1750 eurų), už piktnaudžiavimą būtų baudžiama viešaisiais darbais, bauda, laisvės apribojimu, areštu arba laisvės atėmimu iki 3 metų.

Jei žala yra didesnė, bet neviršija 250 MGL (šiuo metu – 17 500 eurų), siūloma bausti bauda, laisvės apribojimu, areštu arba laisvės atėmimu iki 6 metų. 

Maksimalią sankciją – baudą arba laisvės atėmimą iki 7 metų – siūloma taikyti tik tais atvejais, kai piktnaudžiavimas tarnybine padėtimi sukėlė didelę žalą, kuri yra didesnė nei  250 MGL (17 500 eurų). Šias sankcijas siūloma taikyti asmenims, padariusiems žalą, siekiant turtinės ar kitokios asmeninės naudos, jeigu nebuvo kyšininkavimo požymių.

„Šiuo metu asmenys, padarę žalą valstybei, baudžiami vienodai, nesvarbu, ar žala siekia kelis šimtus eurų, ar kelis šimtus tūkstančių. Įstatymo projektas siūlo aiškiai diferencijuoti bausmes pagal padarytos žalos dydį, taip užtikrinant proporcingumą ir teisingumą“, – sako projekto autoriai.

 Baudžiamojo kodekso pataisomis jie taip pat siūlo aiškiau reglamentuoti, kokiais atvejais gali būti atimta  teisė dirbti tam tikrą darbą.

Jei Seimas pritartų įstatymo pakeitimams, viešųjų teisių atėmimas galėtų būti skiriamas, kai nusikalstama veika padaryta piktnaudžiaujant viešosiomis teisėmis, ir tik tuo atveju, kai toks sprendimas yra proporcingas siekiant apsaugoti visuomenės interesus. 

Kodekso pataisas parengusių parlamentarų nuomone, galiojantis teisinis reguliavimas nėra pakankamai aiškus, dėl to, jų nuomone, gali kilti neaiškumų taikant teisės aktus praktikoje.

Projektą pasirašė 20 parlamentarų iš skirtingų Seimo frakcijų: socdemų atstovai Jūratė Zailskienė, Saulius Luščikas, Tadas Barauskas, Mišrios parlamentarų grupės narys Artūras Zuokas, demokratas Tomas Tomilinas, Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narė Rita Tamašunienė, liberalas Viktoras Pranckietis, konservatorius Valdas Rakutis, „Nemuno aušros“ frakcijos nariai Daiva Petkevičienė, Saulius Bucevičius ir kiti. 

ELTA primena, kad visuomenininkui Andriui Tapinui inicijavus tyrimą „Skaidrinam“ ir kilus skandalui dėl galimo politikų piktnaudžiavimo kanceliarinėmis lėšomis, į teisėsaugos akiratį pakliuvo daugybė savivaldybių politikų. „Čekiukų“ bylose kaltiems pripažintiems vietos politikams teismai skyrė baudas bei atėmė teisę dirbti savivaldybėse.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
7
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (13)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar renkate musmires?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokie jums buvo 2024-ieji metai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+2 +5 C

+1 +5 C

0 +3 C

+3 +6 C

+3 +4 C

+1 +2 C

0-9 m/s

0-6 m/s

0-4 m/s