Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko pavaduotojas Vitalijus Gailius siūlo narkotines ir psichotropines medžiagas ir jų kiekius reguliuoti įstatymu, o ne sveikatos apsaugos ministro įsakymu.
Jis įregistravo tai numatančias Narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymo ir Baudžiamojo kodekso (BK) pataisas.
Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos nario V. Gailiaus teigimu, narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės mechanizmas turi būti aiškus, nuoseklus, teisiškai pagrįstas ir nepalikti vietos subjektyviam interpretavimui, kai narkotikais paverčiami miško grybai.
Įtvirtinus psichoaktyvių medžiagų reglamentavimą įstatymo lygmeniu, Seimas, jo teigimu, turėtų daugiau įtakos keičiant narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašus. Tokiu būdu parlamentinė kontrolė, anot V. Gailiaus, leistų įtraukti daugiau ekspertų nuomonių ir užtikrintų, kad pokyčiai būtų daromi tik atlikus išsamų poveikio vertinimą.
„Jeigu Seimas pritartų, narkotinių ir psichotropinių medžiagų reglamentavimas taptų aiškesnis, nuoseklesnis ir sistemiškesnis, o teismams būtų lengviau taikyti teisines normas, sumažėtų galimybė interpretacijoms ir galimiems teisiniams ginčams“, – sako V. Gailius.
Jis pastebi, kad neseniai Sveikatos apsaugos ministerija nusprendė įtraukti į narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašą muscimolį ir iboteninę rūgštį – tai yra pagrindinės paprastųjų musmirių psichoaktyvios medžiagos.
Anot V. Gailiaus, šiuo metu sveikatos apsaugos ministras, spręsdamas dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų kiekių, netiesiogiai gali daryti įtaką teismų praktikai.
„Pvz., pakėlus rekomendacijose numatytą „nedidelio kiekio“ kartelę, dalis nusikaltimų „taptų“ baudžiamaisiais nusižengimais arba atvirkščiai, nuleidus kartelę, dalis baudžiamųjų nusižengimų „taptų“ nusikaltimais“, – pastebi V. Gailius.
Jo teigimu, Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) antikorupcinio vertinimo išvadoje nurodo, kad sveikatos apsaugos ministerijai suteikta neribota diskrecija savo nuožiūra nustatyti ir keisti reguliavimą, kokį narkotinės ir psichotropinės medžiagų kiekį laikyti nedideliu, dideliu ir labai dideliu.
„Tai sudaro sąlygas ministerijai šiuos rekomenduojamus narkotinių ir psichotropinių medžiagų kiekius nustatyti be aiškių, objektyvių kriterijų, remiantis subjektyvia nuomone, stokojant sistemiškumo bei nuoseklumo, kas gali sukelti abejonių dėl šių kiekių nustatymo skaidrumo ir pagrįstumo. Nuo narkotinės ir psichotropinės medžiagos kiekio priklauso, pagal kokį BK straipsnį ir jo dalį veika bus kvalifikuojama ir atitinkamai priklauso kriminalinės sankcijos griežtumas“, – sako V. Gailius, cituodamas STT išvadą.
STT nuomone, narkotinės ir psichotropinės medžiagų kiekio nustatymo kriterijai turėtų būti įtvirtinti įstatymu.