Įtariama, kad dvigubą pilietybę turintis ir Šiauliuose gyvenęs vyras už pinigus vykdė Rusijos karinės žvalgybos užduotis - nuo 2018 m. rinko neįslaptintą, bet jautrią informaciją.
Jis buvo ir aktyvus Lietuvos tremtinių ir politinių kalinių sąjungos (LPKTS) narys - kaip atsiliepiama, atrodė dūšios žmogus.
Laiko už grotų
Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Artūras Urbelis ir Valstybės saugumo departamento direktoriaus pavaduotojas Remigijus Bridikis pirmadienį spaudos konferencijoje paskelbė apie ikiteisminio tyrimo dėl šnipinėjimo pabaigą - įtarimai pareikšti Lietuvos bei Rusijos pilietybę turinčiam vyrui.
Byla pradėta ir įtariamasis suimtas šių metų pradžioje. Jis iki šiol laikomas už grotų. Tyrimą vykdė Generalinės prokuratūros prokurorai, Lietuvos kriminalinės policijos biuro bei Valstybės saugumo departamento pareigūnai. Anot A.Urbelio, jis buvo labai sudėtingas. Dabar nustatinėjami asmenys, su kuriais įtariamasis galimai bendrininkavo.
Kas domino
Kaip nurodė prokuratūra, tyrimo duomenys leidžia pagrįstai įtarti, kad įtariamasis už pinigus vykdė Rusijos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Vyriausiosios valdybos (GRU) užduotis - rinko bei perdavė šią žvalgybą dominančią informaciją.
Įtariama, kad Rusijos žvalgybininkai dar iki 2018 m. susitarė su Lietuvoje nuolat gyvenančiu, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijai bei LPKTS priklausančiu vyru dėl slapto bendradarbiavimo. Įtariama, kad jis nuolat rinko dominusią informaciją, ją analizavo, darė apibendrinimus, vertinimus, rengė informacines pažymas rusų kalba bei šiuos duomenis nuotoliniu būdu perdavinėjo Rusijos žvalgybai šifruotais pranešimais.
Tyrimo duomenimis, Rusijos žvalgybininkai labiausiai buvo suinteresuoti gauti informaciją apie Lietuvos gynybos, vidaus bei užsienio politiką, pasirengimą gynybai bei energetikos objektų funkcionavimą karo sąlygomis, mūsų šalyje vykusias NATO narių konsultacijas, pasirengimą pratyboms, planuojamus ginkluotės įsigijimus, LPKTS bei konservatorių partijos veiklą, šių organizacijų nariams skirtus renginius bei kitus duomenis, įskaitant ir surinktus iš viešų informacijos šaltinių. Anot R.Bridikio, buvo renkama neįslaptinta, bet jautri informacija.
Kalba apie išskirtinį atvejį
Pareigūnų duomenimis, palaikydamas slaptą ryšį su GRU atstovais įtariamasis privalėjo laikytis itin griežtų instrukcijų, buvo apmokytas naudotis suteikta šifravimo įranga, kompiuterine bei radijo technika su specialiai sukurta programine įranga, kuri rasta jo namuose sulaikymo metu.
Anot pareigūnų, vyras užduotis gaudavo naudojantis specialiu radijo ryšio kanalu, pagal griežtai nustatytą grafiką, o piniginis atlygis ir lėšos veiklai nuo 2023 m. buvo perduodamos įtariamajam dėl to specialiai nuvykus į užsienio valstybes.
Žinoma, kad vyras buvo politinis tremtinys, anksčiau ilgą laiką gyveno Rusijoje. Kaip tvirtinama, galimai jis yra šios šalies karinės žvalgybos darbuotojas, profesionaliai parengtas - dirbo šios žvalgybos nelegalų programoje.
R.Bridikis aiškino, kad ši programa yra labai išskirtinis, pakankamai brangus, kompleksiškas metodas, reikalaujantis daug resursų, darbo, pasiruošimo: „Paprastai tokiais atvejais renkama jautri ir Rusijai ypač aktuali informacija. Pati programa sukurta ir naudojama dar Sovietų Sąjungoje."
Pasak saugumiečio, pasirenkami gabūs darbuotojai, kurie neišsiskiria savo elgesiu, ypač būna gabūs kalboms, psichologiškai pasirengę vykdyti operacijas svetimoje šalyje, vyksta pakankamai kompleksiškas apmokymas. Kartais jie pasirenka svetimą tapatybę, kartais pagal aplinkybes pritaiko savo gyvenimą, biografiją prie šalies, į kurią būna išsiųsti, dažnai jie laikosi antirusiškų naratyvų, pasisako prieš Rusiją,
Anot R.Bridikio, šis atvejis pakankamai išskirtinis atvejis modernios Lietuvos kontržvalgybos istorijoje.
Teko bendrauti
Nors pareigūnai įtariamojo neįvardijo, žiniasklaidoje greitai nuskambėjo informacija, kad suimtas vyras - 82 metų Eduardas Manovas. 2011 m. konservatorių partija rinkimuose iškėlė jo kandidatūrą į Šiaulių tarybą. Tuomet Vyriausiajai rinkimų komisijai E.Manovas nurodė, kad buvo ištremtas 1945 m., o 1969 m. baigė žurnalistiką Lvovo humanitariniame universitete.
Laikinai konservatoriams vadovaujanti Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, kaip pranešė „Elta", sakė, kad prokuratūrai oficialiai patvirtinus, kad suimtas E.Manovas, jis bus šalinamas iš partijos, kuriai priklauso nuo 2005 m.
„Esu bendravusi. Jis aktyvus ir Tremtinių sąjungos narys, tai bendravome kažkokiuose viešuose renginiuose, susirinkimuose. Sakyčiau, kad ypatingo kažkokio intereso ar kad labai klausinėtų kažkokių dalykų, tai ne", - sakė politikė.
Migracijos departamentas atliks tyrimą E.Manovui prieš du dešimtmečius suteiktos Lietuvos pilietybės.
Buvo mylimas draugas
LPKTS tarybos narė šiaulietė Eugenija Buitvydienė „Vakaro žinioms" sakė, kad E.Manovas sąjungoje pasirodė apie 2002 m. ir buvo labai aktyvus narys, fotografuodavo renginius: „Sakė, kad labai mylėjo Lietuvą, visuomet aiškino, kad džiaugiasi sugrįžęs - „nors numirti čia galėsiąs". Jam viskas labai patiko, buvo mūsų labai mylimas draugas. Kuo galėdavo padėdavo, tremtinių kapinėse žolę pjaudavo, su vėliava bažnyčioje stovėdavo - buvo didžiulis Lietuvos patriotas. Nuvažiuodavo į Maskvą, kaip sakė, ten gyvena sūnus ir dukra, parodydavo anūkų nuotraukas. Atrodė tiesiog dūšios žmogus."
Vienu metu E.Manovas buvo ir Šiaulių filialo taryboje, 2014 m. mieste surengė savo fotografijų parodą „Lietuva - mano širdyje".
Pasak šiaulietės, apie jo sulaikymą LPKTS nariai sužinojo anksčiau, nei buvo viešai paskelbta: „Kai dingo, tai ir paaiškėjo. Sakė, kad išvažiuoja pas gimines į Panevėžį, o šie jo nesulaukę pradėjo ieškoti. Buvome gerokai sukrėsti. Tiesiog negalėjome pagalvoti."
Gal E.Manovas ko nors specialiai LPKTS narių klausinėdavo? E.Buitvydienė nusišypsojo, kad iš paprastų žmonių nebuvo prasmės kažkokią informacijos rinkti.