„Sodra“ skelbia, kad pranešimus apie įtraukimą į pensijų kaupimą antrojoje pakopoje arba automatinį sustabdytų įmokų atnaujinimą gavo beveik 236 tūkst. žmonių. Iki birželio 30 d. jie gali apsispręsti, ar nori dalyvauti valstybės siūlomoje papildomo kaupimo pensijai sistemoje.
Automatiškai į antrosios pakopos pensijų kaupimą įtraukti jaunesni nei 40 metų žmonės, kurie dirba pagal darbo sutartį arba vykdo savarankišką veiklą ir kurie niekada iki šiol nekaupė pensijai. Įstatymas numato, kad žmonės įtraukiami į kaupimą kas trejus metus, kol jiems sukaks 40 metų.
Kita gyventojų grupė, kuri šiemet gavo „Sodros“ pranešimus, tai žmonės, kurie neterminuotai sustabdė pensijų kaupimą. Pagal įstatymą jų įmokų mokėjimas atnaujinamas automatiškai, tačiau jie turi teisę atsisakyti įmokų pervedimo atnaujinimo. Neterminuotai kaupimą sustabdžiusių žmonių įmokos automatiškai atnaujinamos tris kartus kas trejus metus, nepriklausomai nuo jų amžiaus.
Ką daryti žmonėms, gavusiems pranešimus apie įtraukimą į pensijų kaupimą?
Gavusieji „Sodros“ pranešimą turi tris pasirinkimo variantus.
Jei norės prisijungti prie kaupimo, nieko daryti nereikės. Nuo 2025 m. liepos 1 d. automatiškai įtraukti žmonės taps pensijų kaupimo dalyviais „Sodros“ parinktoje bendrovėje bei pradės mokėti pensijų kaupimo įmokas.
Jei norės kaupti kitoje bendrovėje, nei parinkta atsitiktiniu būdu, galės sudaryti sutartį su savo pasirinkta kaupimo bendrove.
Jei apsispręs nekaupti, iki birželio 30 d. reikės pateikti prašymą asmeninėje paskyroje sodra.lt/gyventojui ar „Sodros“ klientų aptarnavimo skyriuje ir atsisakyti dalyvauti kaupime.
Ką daryti žmonėms, gavusiems pranešimus apie įmokų mokėjimo atnaujinimą?
Žmonės gavę pranešimus apie įmokų atnaujinimą taip pat gali rinktis iš trijų galimybių.
Jei norės atnaujinti įmokų mokėjimą, nieko daryti nereikės. Nuo 2025 m. liepos 1 d. jų įmokos bus vėl pervedamos į tą pensijų fondą, kuriame šiuo metu jau investuojamas jų turimas sukauptas pensijų turtas.
Neterminuotai įmokas sustabdę žmonės gali nelaukti liepos 1 d. ir bet kada atnaujinti pensijų įmokų pervedimą. Reikia kreiptis į pensijų kaupimo bendrovę, kurioje kaupiamos pensijų įmokos su prašymu atnaujinti pensijų įmokų pervedimą.
Jei nenori atnaujinti įmokų pervedimo, iki birželio 30 d. reikia pateikti prašymą asmeninėje paskyroje sodra.lt/gyventojui ar „Sodros“ klientų aptarnavimo skyriuje ir atsisakyti įmokų pervedimo atnaujinimo.
Kas nutiks, jei žmogus niekaip nesureaguos į „Sodros“ atsiųstą pranešimą apie įtraukimą arba automatinį įmokų atnaujinimą?
Žmonės, kurie šiais metais įtraukti į antros pakopos pensijų kaupimą arba jiems siūloma atnaujinti įmokų mokėjimą, kurie iki birželio 30 d. nepateiks prašymo atsisakyti įtraukimo į pensijų kaupimą arba atsisakyti įmokų atnaujinimo, nuo 2025 m. liepos 1 d. pradės kaupti „Sodros“ atsitiktiniu būdu parinktame pensijų fonde arba jų įmokos bus vėl pervedamos į tą pensijų fondą, kuriame šiuo metu jau investuojamas jų turimas sukauptas pensijų turtas.
Kaip kaupiama: dalis nuo atlyginimo ir valstybės paskata
Jei žmogus apsispręs dalyvauti pensijų kaupime, į pensijų fondus bus pervedama 3 proc. nuo žmogaus pajamų. Papildomai 1,5 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio šalyje (VDU) perves valstybė.
Pavyzdžiui, kaupiantysis uždirba 2 tūkst. eurų neatskaičius mokesčių kas mėnesį. 2025 metais žmogaus mėnesio įmoka bus 60 eurų. Iš valstybės biudžeto už žmogų į pensijų fondą bus pervedama dar 30,33 euro. Iš viso per mėnesį bus kaupiama 90,33 euro.
Gyventojai antros pakopos pensijų kaupimo įmokas moka nuo savo draudžiamųjų pajamų – lėšas perveda darbdavys arba pats savarankiškai dirbantis asmuo, kartu su kitomis socialinio draudimo įmokomis. Jeigu gyventojo pajamos sumažėja arba jis praranda darbą, atitinkamai į pensijų kaupimo fondą pervedamos mažesnės įmokos arba jos išvis nemokamos.
Gyventojai taip pat gali bet kada laikinai sustabdyti antros pakopos pensijų kaupimo įmokų mokėjimą ne ilgesniam nei 12 mėnesių laikotarpiui per visą kaupimo laiką.
Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos (LIPFA) duomenimis, 2024 metais vidutinė antrosios pensijų pakopos fondų grąža buvo 16,6 proc., o valdomas turtas išaugo 28,1 proc. ir pasiekė 9,1 mlrd. eurų, .
Antrojoje pensijų pakopoje kaupiantys asmenys per visą pensijos kaupimo laikotarpį bendrai uždirbo apie 2,9 mlrd. eurų, arba 79 proc. investicinę grąžą, o išmokėtos sumos investavusiems antroje pensijų pakopoje ir jau sulaukusiems senatvės pensijos sudaro 600 mln. eurų.