Generalinė prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl bepiločių orlaivių pirkimo. Tyrimas yra atliekamas dėl galimo piktnaudžiavimo tarnyba.
Apie tai pirmadienį pranešė krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė.
„Kreipiausi į Generalinę prokuratūrą su prašymu pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimai padarytų nusikalstamų veikų, 2024 metų rudenį iniciuojant bei vykdant bepiločių orlaivių pirkimą“, – žurnalistams sakė ministrė.
D. Šakalienė teigė, jog į teisėsaugą kreipėsi, gavusi Antrojo operatyvinių tarnybų departamento raštą, kuriame buvo nurodyta, kad, turimais duomenimis, kyla pagrįstų įtarimų, kad tiekėjo pristatyti įrenginiai, kurie buvo pažymėti kaip pagaminti Lietuvoje, galimai buvo pagaminti už Europos Sąjungos ar NATO valstybių ribų, kitaip tariant, anot ministrės, šalyse, kurios „nėra Lietuvai draugiškos“
„Tokie pat įtarimai kyla dėl duomenų perdavimo infrastruktūros kilmės, kuri, vadovaujantis Lietuvos taikomais reikalavimais, turėjo būti sukurta tik NATO ir (arba) Europos Sąjungos valstybėse. Vėlgi, kyla pagrįstų įtarimų, remianti karinės žvalgybos duomemimis, kad taip nėra“, – dėstė D. Šakalienė.
Buvęs ministras Laurynas Kasčiūnas tikina neturėjęs jokių indikacijų dėl galimų neskaidrių dronų įsigijimų. Taip pat, tikina konservatorių pirmininkas, nebuvo gauta ir jokios karinės žvalgybos informacijos, jog planuojama įsigyti techniką, kuri yra surinkta už NATO ir Europos Sąjungos (ES) ribų.
„Tikrai nieko neturėjome, dirbome viską skaidriai. Bent jau tie dronai, kuriuos pirkome Lietuvos kariuomenei, jie buvo testuoti Ukrainoje, kad praeitų visus testus, kad teiktume tiek pačiai Ukrainai, tiek mūsų ginkluotosioms pajėgoms tuos dronus, kurie praeina testus. Tai buvo esminis tikslas – kad mes užkurtume mūsų dronų pramonę“, – komentuodamas teisėsaugos žinias Eltai sakė L. Kasčiūnas.
Bepiločiai orlaiviai, dėl kurių pirkimo pradėtas ikiteisminis tyrimas, buvo įsigyti Lietuvos šaulių sąjungos ir Krašto apsaugos sistemos veiklai.