Teisėsaugos pareigūnai atlieka kratas krovinių perveržimo įmonėse, jie tiria galimą darbuotojų iš Vidurinės Azijos šalių išnaudojimą priverstinam darbui.
Kaip skelbia prokuratūra, Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras organizuoja ir vadovauja ikiteisminiam tyrimui dėl galimo išnaudojimo priverstiniam darbui ar paslaugoms, dokumentų suklastojimo bei apgaulingo finansinės apskaitos tvarkymo ir organizavimo.
Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas išnagrinėjus pareiškimą dėl galimai aukščiau paminėtų nusikalstamų veikų požymių buvimo vienoje krovinių pervežimo paslaugas teikiančios bendrovės veikloje. Tyrimo metu buvo nustatytos ir kitos su pastarąja susijusios transporto sektoriaus įmonės, kuriose taip pat galimai buvo daromos analogiško pobūdžio nusikalstamos veikos.
Siekiant jas ištirti, krovinių pervežimo paslaugas teikiančiose bendrovėse atliekamos kratos, apklausos, objektų apžiūros, renkami tyrimui reikšmingi duomenys. Proceso veiksmai atliekami ne tik Vilniaus, bet ir kitose apskrityse.
Šiuo metu ikiteisminiame tyrime nukentėjusiais pripažinta daugiau kaip 30 asmenų, kurie, kaip įtariama, buvo išnaudojami priverstiniam darbui. Nukentėjusieji – trečiųjų šalių piliečiai, daugiausia iš Vidurinės Azijos šalių: Tadžikistano, Uzbekistano bei Kirgizijos Respublikų.
Ikiteisminį tyrimą atlieka Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnai. Atliekant kratas bei kitus procesinės prievartos veiksmus, taip pat dalyvauja kitų policijos padalinių, Valstybinės darbo inspekcijos bei Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai.
Šiuo metu turimais ikiteisminio tyrimo duomenimis, tiriamose transporto įmonėse buvo įdarbinami trečiųjų šalių piliečiai, kuriems galimai buvo neužtikrinamos nuolatinės darbo pajamos, netinkamai organizuojamas jų darbas, neužtikrintos saugios ir žmoniškos sąlygos, t. y., Mobilumo paketo reikalavimai, jų atžvilgiu galimai naudojama apgaulė bei kiti neteisėti veiksmai, kurie įtakojo galimai suklastotų dokumentų teikimą įvairioms valstybinėms institucijoms.
Atsižvelgiant į tai, kad tiriamas ikiteisminis tyrimas yra ypatingai sudėtingas, didelės apimties, tyrimui reikšmingi duomenys renkami itin kruopščiai, atsakingai bei atidžiai vertinami pagal transporto sektoriaus specifiką.
Siekiant nepakenkti atliekamam ikiteisminiam tyrimui, detalesnė informacija šiuo metu neviešinama.
Artimiausiu metu pranešimai apie įtarimus planuojami įteikti tiek juridiniams asmenims, tiek fiziniams asmenims.