Garsiojoje „MG Baltic" politinės korupcijos byloje už kyšininkavimą ir prekybą poveikiu nuteistas buvęs Seimo narys prašė būti paleistas lygtinai iš įkalinimo vietos. Vis dėlto teismas nusprendė, kad nuteistasis dar nepakankamai pasikeitė.
Siūlo maksimaliai pasistengti
Kauno apygardos teismas trečiadienį atmetė 43 metų Vytauto Gapšio apeliacinį skundą dėl Lygtinio paleidimo komisijos gegužės 13 d. nutarimo netaikyti jam lygtinio paleidimo su intensyvia priežiūra iš Kauno kalėjimo.
Prokuroras prašė netenkinti daugiau nei 4 metams įkalinto „MG Baltic" politinės korupcijos bylos veikėjo noro.
Kaip informavo apeliacinės instancijos teismas, konstatuota, kad byloje esančių teigiamai nuteistąjį charakterizuojančių aplinkybių nepakanka daryti išvadai, kad jis jau gali būti taisomas neizoliuotas nuo visuomenės, o paties V.Gapšio nuomonė ir noras neįpareigoja teismo priimti jam palankų sprendimą.
„Be to, asmeniniai nuteisto asmens poreikiai negali būti iškeliami aukščiau visuomenės intereso, bausmės paskirties. Vienas iš bausmės tikslų yra kaltininko nubaudimas, tai reiškia, kad nuteistasis dėl padarytos nusikalstamos veikos privalo patirti tam tikrus suvaržymus ir kitas neigiamas pasekmes, kitaip būtų iškreipta bausmės esmė", - nurodė teismas.
Pažymėta, kad nuteistasis kalėjime turi dėti maksimalias pastangas, siekdamas eliminuoti nustatytus kriminogeninius veiksnius, vykdyti rekomendacijas ir individualiame resocializacijos plane numatytas priemones.
Praeitą mėnesį nuteistojo skundą atmetusio Kauno apylinkės teismo teisėja nurodė, kad V.Gapšio elgesyje vis dar stebimi dinaminiai kriminogeniniai veiksniai - gyvenimo stilius, mąstymas, draugai, elgesys, nuostatos, lėšų tvarkymas, pajamos.
Leido išvykti į darbą
Buvęs Seimo narys ir buvęs Darbo partijos pirmininko pirmasis pavaduotojas už grotų sėdi nuo 2023 m. lapkričio. Bausmės pabaiga - 2028 m. vasario 24 d.
Kaip rašė „Vakaro žinios", V.Gapšys jau kurį laiką gali trumpam įkvėpti laisvės oro. Pernai vieną gruodžio savaitgalį resocializacijos tikslu jis su apykoje buvo išleistas į namus - žmonės vyrą pastebėjo prekybos centre.
Skelbta, kad perkeltas į atviro tipo bausmės atlikimo vietą nuteistasis gali turėti telefoną, naudotis internetu, o gavęs leidimą iki 14 valandų išvykti į darbą, kartais grįžti į namus. Nuteistojo advokatas Vytautas Sviderskis „Eltai" yra pasakojęs, kad V.Gapšiui leista dirbti už įkalinimo įstaigos ribos: „Yra individualią veiklą išsiėmęs. Jis pagal išsilavinimą teisininkas."
Beje, praeitos kadencijos Seimas neįstengė nuteistajam panaikinti parlamentaro mandato.
Sušvelnino bausmę
2024 m. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas istorinėje politinės korupcijos byloje padėjo tašką - liko nuteisti keturi politikai, Darbo partija, Liberalų sąjūdis, verslininkas ir koncernas.
Nors daliai nuteistųjų buvo sušvelnintos bausmės, bet buvusiam „MG Baltic" (dabar - „MG grupė") koncerno viceprezidentui Raimondui Kurlianskiui, buvusiam Seimo nariui ir buvusiam Liberalų sąjūdžio pirmininkui Eligijui Masiuliui ir V.Gapšiui skirta sėdėti už grotų.
Dar pernai kovą trijulei buvo palengvintos įkalinimo sąlygos - vyrai perkelti į lengvąją nuteistųjų grupę. R.Kurlianskiui ir E.Masiuliui skirta kalėti po 5,5 metų, tačiau buvęs parlamentaras jau gali trumpam pabūti laisvėje.
Bylą 2018-2022 m. nagrinėjęs Vilniaus apygardos teismas visus šiuos veikėjus buvo išteisinęs.