Gydytojus rengiantiems universitetams prakalbus apie poreikį valstybės lėšomis finansuoti daugiau rezidentūros studijų, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) skaičiuoja, kad šiuo metu galimybė rezidentūros pakopoje studijuoti nemokamai yra sudaryta visiems medicinos studentams.
„Medicinos rezidentūros studijoms kiekvienais metais skiriama 365 valstybės finansuojamos vietos ir 110 valstybės nefinansuojamų vietų. Savivaldybės ir sveikatos priežiūros įstaigos yra pateikusios informaciją, kad savo lėšomis gali apmokėti daugiau nei 400 asmenų rezidentūros studijų kainą. Taigi darytina išvada, kad visi asmenys, studijuojantys valstybės nefinansuojamose vietose, turi galimybę gauti finansavimą ir studijuoti nemokamai“, – teigiama ministerijos Eltai raštu perduotame komentare.
SAM internetinėje svetainėje šių metų balandį skelbta, kad galimybę apmokėti 356 gydytojų rezidentų rezidentūros studijų kainą ir taikyti įvairias kitas skatinamąsias priemones iš viso išsakė 67 asmens sveikatos priežiūros įstaigos visoje Lietuvoje.
Gydytojai rezidentai į regionus kviečiami siūlant jiems dešimttūkstantines išmokas, kompensacijas už būsto nuomą, siūlo apmokėti kelionės išlaidas į darbą, vietą darželyje, taip pat palengvinti darbo paieškas sveikatos sektoriuje dirbančiam sutuoktiniui.
Kaip anksčiau skelbė ELTA, rezidentūros studijas Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) ir Vilniaus universitete (VU) šiemet iš viso pradėjo 468 medicinos studentai. Vis dėlto, universitetų duomenimis, 98 iš jų už mokslą moka iš savo kišenės.
LSMU Podiplominių studijų centro dekanas Juozas Kupčinskas neslepia, kad dalį jaunų gydytojų nuo rezidentūros studijų vis dar atbaido tai, kad kai kuriems už mokslą tenka susimokėti.
ELTA primena, kad, SAM duomenimis, sveikatos priežiūros įstaigose praėjusių metų pabaigoje iš viso trūko 652 sveikatos priežiūros specialistų – 524 gydytojų ir 128 kitų sveikatos priežiūros specialistų, iš jų 79 slaugytojų. Valstybės kontrolės pernai atliktos apklausos duomenimis, kiek daugiau nei trečdalis gydymo įstaigų nurodė, kad joms trūksta slaugytojų arba slaugytojo padėjėjų.
SAM šiemet pranešė, kad sveikatos priežiūros specialistų pritraukimui, įskaitant rezidentūros studijų kainos apmokėjimą, iki 2029 m. numatyta skirti beveik 23 mln. eurų investicijų iš Europos socialinio fondo bei bendrojo finansavimo, atkreipia dėmesį SAM.