Vyriausybė pritaria grupės Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovų siūlymui padidinti policijos rėmėjams sveikatos sutrikdymo atveju skiriamų išmokų dydį. Vis tik, Ministrų kabinetas siūlo įstatymo projektą papildyti ir numatyti, jog tokios kompensacijos negalėtų būti didesnės nei statutinių pareigūnų.
Tai numatančią išvadą Vyriausybė patirtino trečiadienį vykusio posėdžio metu.
Pagal Seimo narių siūlymą, policijos rėmėjams būtų mokama kompensacija už sveikatos sutrikdymą taip pat, kaip ir Lietuvos šaulių sąjungos nariams.
Nors Vyriausybė palaiko tokią iniciatyvą, Ministrų kabinetas siūlo nustatyti, kad policijos rėmėjams numatytos išmokos nebūtų didesnės negu statutiniams pareigūnams taikomos kompensacijos.
Taip pat siūloma pavesti policijos generaliniam komisarui tvirtinti tvarką, kuria vadovaujantis būtų vertinama, ar policijos rėmėjo vykdytos funkcijos buvo susijusios su didesniu pavojumi ar didesne rizika jo gyvybei ar sveikatai.
Ministrų kabinetas taip pat teigia, kad analogiška kompensacijų tvarka turėtų būti nustatyta ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) rėmėjams – argumentuojama, kad tarp pasieniečių ir policijos rėmėjų nėra objektyvių skirtumų, dėl kurių būtų galima pateisinti skirtingą jų vertinimą.
Vyriausybės išvadoje akcentuojama, jog reikėtų tikslinti ir pereinamojo laikotarpio nuostatas, t. y., kad iki įstatymo įsigaliojimo datos policijos rėmėjams mirus, sužalojus ar susižalojus būtų taikomos išmokos pagal anksčiau galiojusią tvarką.
Policijos departamento duomenimis, 2022–2024 m. laikotarpiu sveikatos sutrikdymus patyrė tik 2 policijos rėmėjai ir tik vienas iš jų gavo vienkartinę išmoką.
Įstatyminius pakeitimus inicijavę demokratai nurodo, jog išmokos policijos rėmėjams ne tik padidintų savanorių motyvaciją, bet ir užtikrintų vienodas sąlygas visiems piliečiams, kurie prisideda prie šalies saugumo ir tvarkos.
„Policijos rėmėjų veikla, dirbant su policijos pajėgų vienetu, dažnai būna susijusi su didesnėmis rizikomis. Jie, kaip ir šauliai, susiduria su pavojingomis situacijomis, kurios gali sukelti sveikatos sutrikdymą ar net mirtį. Todėl būtina užtikrinti, kad policijos rėmėjai turėtų tinkamas socialines garantijas, jei jie nukentėtų vykdydami savo funkcijas“, – teigiama aiškinamajame rašte.
Pagal dabar galiojančią tvarką, išmokos policijos rėmėjams mokamos pagal padarytus kūno sužalojimus. Pavyzdžiui, nustačius sunkų ar vidutinį neįgalumo lygį, policijos rėmėjo kompensacija siektų 60 bazinių socialinių išmokų dydį. Jeigu neįgalumo lygis lengvas – 40 bazinių socialinių išmokų dydį. Tuo metu žuvusio policijos rėmėjo šeimos nariams kompensacijos išmokamos lygiomis dalimis – 120 bazinių socialinio išmokų dydžio vienkartinė išmoka.
Siūloma, kad įstatyminiai pakeitimai, parlamentarams pritarus, įsigaliotų 2025 m. liepos 1 d.