Vyriausybė ketina atmesti Seimo narės Ligitos Girskienės siūlymą leisti bet kuriuo metu atsisakyti dalyvauti pensijų kaupime ir atgauti sumokėtas įmokas, taip pat leisti nebūti įtrauktam į pensijų kaupimą, jei ,,Sodrai" pateikiamas nustatytos formos prašymas.
Seimo narės teigimu, projektu siekiama atkurti pasitikėjimą pensijų kaupimo sistema ir valstybe, suteikti galimybę grąžinti žmonėms sumokėtas pensijų kaupimo įmokas, o asmenims suteikti galimybę atsisakyti dalyvauti pensijų kaupime (t.y., kad jie nebūtų įtraukti į pensijų kaupimą ir jiems nereikėtų pateikti atsisakymų). Tikimasi, kad toks sprendimas prisidėtų prie didesnio finansinio raštingumo ir savarankiškumo, didintų fondų atsakomybę.
Vyriausybės išvadoje siūloma L.Girskienės projektui nepritarti, kadangi, atsižvelgiant į Konstitucinio Teismo 2024 m. kovo 7 d. nutarimą, „teikiamas siūlymas nėra tinkama priemonė projekto tikslams pasiekti, nes ji prieštarautų pensijų kaupimo tikslui".
„Pritarus siūlomam reguliavimui, būtų paneigta senatvės pensijų sistemos modelio esmė ir nebūtų užtikrintas viešasis interesas, kad visa pensijų sistema veiktų darniai, nes pensijų kaupimo pabaigos atvejai nebūtų išimtiniai, o dalyviai turėtų teisę pasitraukti nesant jokių išskirtinių aplinkybių. Be to, dėl iš pensijų kaupimo planuojančių pasitraukti dalyvių skaičiaus neprognozuojamumo mažėtų ilgalaikių Pensijų anuitetų fondo pinigų srautų prognozavimo tikslumas bei investicinė grąža visiems pensijų kaupimo dalyviams, t.y. kiltų rizika pačiam Pensijų anuitetų fondo tvarumui ir efektyvumui, sumažėtų II pakopos pensijų sistemos stabilumas.
Todėl valstybei tektų spręsti iš pensijų kaupimo pasitraukusių asmenų socialinio aprūpinimo senatvėje (pavyzdžiui, piniginės socialinės paramos teikimo) klausimą, nes jų pajamos, negaunant papildomų pensijų išmokų, būtų mažesnės", - teigiama Vyriausybės nutarimo projekte.
Anot Vyriausybės nutarimo projektą rengusios Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, nors pensijų kaupimo sistema pradėjo veikti 2004 m., net ir gana vėlai kaupti pradėję asmenys, šiuo metu išeinantys į pensiją, užsitikrina papildomas apie 10 proc. socialinio draudimo senatvės pensijos dydžio pensijų išmokas (2024 m. kovo mėn. vidutinė socialinio draudimo senatvės pensija, turint būtinąjį draudimo stažą, siekė apie 637 Eur, o vidutinis pensijų anuitetas - apie 65 Eur per mėnesį).
„Sudarius galimybę pensijų kaupimo dalyviams bet kada nutraukti pensijų kaupimą nesant išskirtinių aplinkybių, nebūtų sukaupta lėšų pensijų anuitetams mokėti, todėl nebūtų pasiektas pensijų sistemos reformų tikslas užtikrinti didesnes asmenų pajamas senatvėje.
Taip pat atkreipiamas Seimo dėmesys į tai, kad Vyriausybė rengia ir planuoja pateikti Seimui svarstyti Pensijų kaupimo įstatymo pakeitimo įstatymo projektą, kuriuo, įgyvendinant KT nutarimą, bus siūloma numatyti galimybę dalyviams nutraukti dalyvavimą pensijų kaupime išimtiniais atvejais", - teigia ministerija.