Šventiniu laikotarpiu kiekvienas miestas savo gyventojus nori pradžiuginti dailia eglute ir sukurti magišką šventinę nuotaiką. Kai kurie miestai netgi skiria tam apvalius biudžetus. Kurį laiką buvo populiaru montuoti įvairias konstrukcijas ir kuo labiau nustebinti, o pastaruoju metu vis daugiau miestų grįžta prie tradicinės, gyvos eglės puošimo. Šiemet net keliems miestams eglutes šventėms padovanojo vietos gyventojai.
Žaliavo beveik keturis dešimtmečius
Vienas iš tokių pavyzdžių - Kauno miesto eglė. Net 18 metrų žaliaskarė papuošė Vienybės aikštę. 37-erius metus kieme augusią eglę miestui padovanojo šilainiškė Laima Petrovienė. Kalbinta „Vakaro žinių" ji neslėpė - sprendimas buvo apgalvotas: „Šią eglutę kažkada atidavė uošviai, nes jų sodo sklype ji buvo per didelė. Mes pasodinome, o su metais stebėjome, kaip ji auga ir didėja. Net nesitikėjome, kad bus tokia didelė. Gal kiek ir per arti namo. Per daug metų eglė atlaikė ne vieną audrą, bet jau kurį laiką galvojome, kad teks su ja atsisveikinti. Džiugu, kad ji dar galėjo ir Kauną papuošti."
Laima su šeima dalyvavo eglės įžiebime ir neslepia, kad išsiskirti su tiek metų kieme augusiu medžiu nebuvo lengva: „Džiaugiuosi, kad eglė papuošta labai gražiai. Jau ne kartą buvome prie eglės ir eisime dar ne kartą. Ten visada būna labai daug žmonių.
Nors kai pamačiau įžiebtą, tapo net gaila. Buvome pripratę prie jos ir savo kieme, dabar kažkiek keista, bet galvojame, kad gal pavasarį kokią pušį neaukštą į tą vietą pasodinsime. Priprasime."
Laima sako, kad kurį laiką eglę puošdavo per šventes, kol buvo tinkamo dydžio. Bet dažniau prie jos lipdydavo senį besmegenį.
Augo kieme nuo tėvų santuokos
Šiaulių prisikėlimo aikštei eglę taip pat padovanojo vietos gyventojai, kurie jau ne pirmus metus galvojo apie tai, kad gražuolė žaliaskarė galėtų tapti kalėdiniu stebuklu. O šiemet šis noras išsipildė ir eglutė iš Daugvilų šeimos iškeliavo ir papuošė Šiaulių miesto Prisikėlimo aikštę.
„Ši eglutė augo šeimos sklype tiek metų, kiek yra susituokę mano tėvai - 34-erius metus", - sako Darius. Dabar tuose namuose gyvena Dariaus senelis, jis taip pat sutiko eglę padovanoti. „Viskas tik dėl gražios idėjos", - sako Daugvilų šeimos atstovas Darius. Jis neslepia, kad niekas nė nesitikėjo, jog eglė užaugs tokia didžiulė.
Kalbėdamas su „Vakaro žiniomis" jis prisiminė, kad ši eglė buvo svarbi švenčių metu: „Kai mes visi gyvenome tuose namuose, per šventes ten Kalėdų Senelis mums dovanas palikdavo. Todėl labai simboliška, kad dabar ji tapo miesto egle."
Darius sako, kad eglę nukirto, išvežė ir papuošė savivaldybė, o jo tėvams dalyvauti eglutės įžiebime buvo didžiulis įvykis ir malonumas. Padirbėti reikėjo, kadangi tokio amžiaus eglė buvo gerokai aukštesnė už namą. „Aš nesu prieš eglutes iš karkasų ir nesakau, kad kitos eglės yra kažkuo blogos. Bet man pačiam dabar ši eglė yra pati gražiausia kalėdinė eglutė visoje Lietuvoje", - sako Darius.
Tiesa, dabar Dariaus tėvai yra pasodinę ir auginą kitą eglutę, kuri jau siekia apie 3 metrus. Nežinia, gal po metų kitų ir ji iškeliaus kažkur kaip šventinis stebuklas.
Gavo dovanų per Tėvo dieną
Didžiulė graži eglė šiemet papuošė ir Šalčininkus. Miestas ją taip pat gavo dovanų. O atkeliavo žaliaskarė netgi iš kito rajono. Eglę padovanojo Tveragų šeima iš Vilniaus rajone esančių Pagirių. Šeima sako, kad jau pernai ieškojo, ar kam nors nereikėtų tokios gražuolės, o šiemet su jais susisiekė Šalčininkų seniūnas, kuris neslėpė, kad nusprendus puošti gyvą eglę, rasti tikrai gražią, nebuvo lengva.
Į šeimą eglutę atkeliavo kaip dovana per Tėvo dieną ir užaugo iki 14 metrų aukščio. Šeimai sunku ir suskaičiuoti, prieš kiek metų tai buvo. „Iš pradžių galvojome, kad visus 30 metų ji kieme augo, bet tiek turbūt negali būti. Kai eglė buvo nukirsta, vyras paskaičiavo, kiek yra rievių ir pagal tai sprendžiame, kad jai galėjo būti 21-25-eri metai. Ji jau buvo labai didelė, po ja buvo galima vaikščioti, pasėdėti, pailsėti", - pasakojo ponia Aldona.
Daug metų eglė kieme buvo puošiama šventiniu laikotarpiu, vyras specialiai ir lemputes buvo sumontavęs: „Kai vaikai paliko namus, mes jau ir patys eglutę per šventes namuose ne visada puošdavome. Bet parsinešdavome namo tos eglės šaką ir pasidarydavome kokių dekoracijų, papuošimų."
Pamačius, kaip eglutė papuošta Šalčininkuose, šeimą užplūdo jausmai. „Sakyčiau, tikras jausmų kokteilis. Ir kažkiek graudu, tačiau ir labai džiugu, gera. Šalčininkai taip ją išpuošė, kad ji dabar tikra karalienė. Esame labai dėkingi seniūnijai ir seniūnui, kuris taip viską gerai suorganizavo, į įžiebimą mus pakvietė. Labai malonus žmogus, mūsų eglę gyrė, karaliene vadino. Mums didžiulis džiaugsmas ši patirtis. Iki šiol Šalčininkuose gal net nebuvau buvusi. Labai noriu dar kartą prie eglės nuvažiuoti ir pamatyti ne tik šviečiant lemputėms, bet ir dienos šviesoje", - „Vakaro žinioms" sakė Aldona Tveragienė.
Šiemet nemažai miestų džiaugiasi dovanotomis eglutėmis. Klaipėdos, Zarasų miestų egles dovanojo žmonės, kaip ir Jonavos Joninių slėnyje puoštą žaliaskarę. O štai į Šilalę šiais metais eglė atkeliavo iš Kaltinėnų miestelio gyventojų kiemo, kurie nenorėjo būti įvardinti. Beveik tris dešimtmečius ji augo ir puošė gatvės aplinką. Medis buvo pasodintas namo sklypo ribai pažymėti. Šilalėje antrus metus iš eilės puošiama tikra eglutė.