Lygiai už dviejų mėnesių, liepos 11–12 dienomis, Vilniuje vyksiančiam NATO viršūnių susitikimui įtemptai ruošiasi Lietuvos kariuomenė.
Kariuomenės vadas gen. ltn. Valdemaras Rupšys sako, kad prieš svarbiausią NATO saugumo architektūros formavimo renginį Lietuvos kariuomenė su sąjungininkais ir kitomis renginio saugumą užtikrinančiomis institucijomis jau atliko paruošiamuosius darbus, tačiau kartu atkreipia dėmesį, kad susitikimo dienomis galimos įvarios grėsmės.
„Skirsime daugiau kaip 3000 karių įvairių užduočių vykdymui NATO viršūnių susitikimo metu, į šį procesą yra įtraukti ir mūsų sąjungininkai. Tiek nuolatinėse pratybose, tiek šiame renginyje išnaudosime galimybes pasitikrinti bendrus veiksmus ir procedūras. Į kiekvieną Lietuvos kariuomenei skirtą užduotį žiūrime itin rimtai ir nuosekliai ruošiamės jos įgyvendinimui.
Pabrėžtinas išaugęs propagandos sklaidos aktyvumas bei dezinformacijos ir provokacijų tikimybė, tokiu būdu svarbaus renginio kontekste bus testuojamas mūsų visų budrumas ir atsparumas klaidinimui“, – apie pasiruošimą NATO viršūnių susitikimui kalbėjo gen. ltn. V. Rupšys.
Anot jo, šiuo metu jau yra paruoštas saugumo užtikrinimo priemonių planas, apimantis procedūras, ryšius ir logistiką. Viršūnių susitikimo metu kariuomenės padaliniai kartu su sąjungininkais papildomai užtikrins oro erdvės gynybą, kritinių objektų, svarbių maršrutų, asmenų apsaugą, apgyvendinimo vietų ir transporto priemonių patikras, sprogmenų paiešką objektuose.
Prisidedant prie susitikimo saugumo užtikrinimo, kartu vykdomas ir informacinės aplinkos vertinimas. Pažymima, kad renginio metu galimos informacinės grėsmės, kurios gali apimti įvairias išraiškos ir vykdymo formas bei incidentus, siekiant sukelti visuomenės pasipiktinimą NATO viršūnių susitikimo organizavimu ir tikslais, trikdyti susitikimo eigą, didinti nepasitikėjimą valstybės institucijomis bei NATO sąjungininkais.
Lietuvos kariuomenė atkreipia dėmesį, kad renginio dienomis gali būti vykdomos kibernetinės atakos ir klaidinančios informacijos sklaida, pabėgėlių srautų iš Baltarusijos intensyvėjimas, karinės technikos bei orlaivių manevravimas šalia valstybės sienos, pilietinių neramumų kurstymas ir panikos kėlimas skleidžiant gandus socialiniuose tinkluose. Tad šalies gyventojai turėtų išlikti kritiški ir vadovautis atsakinga, tik oficialiuose šaltiniuose pateikiama informacija.
ELTA primena, pirmą kartą Lietuvoje rengiamas NATO viršūnių susitikimas vyks liepos 11–12 dienomis Vilniuje. Tai bus didžiausias renginys Lietuvos istorijoje, kuriame tikimasi 40–50 užsienio valstybių delegacijų (iki 3000 svečių) bei maždaug 2000 nevyriausybinių organizacijų ir tarptautinės žiniasklaidos atstovų. Apie galimybę dalyvauti renginyje yra užsiminęs ir Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
Skelbiama, kad viršūnių susitikimo darbotvarkėje pagrindinis dėmesys bus skirtas Aljanso kolektyvinės gynybos ir atgrasymo stiprinimui bei paramos Ukrainai didinimui.