respublika.lt

Ekspertė ragina tėvus nelaukti paskutinės minutės

(4)
Publikuota: 2023 rugpjūčio 18 09:38:18, Respublika.lt inf.
×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Vasarai artėjant į pabaigą tėvai pradeda rūpintis artėjančiais mokslo metais - svarstoma, kaip jiems tinkamai pasirengti, kokiomis mokyklinėmis prekėmis aprūpinti vaikus ir kaip suplanuoti išlaidas. Finansų ekspertė pataria mokslo metams pradėti ruoštis kuo anksčiau, net ištisus metus.

 

 

Tėveliams patartina planuoti išlaidas, neišmesti naudoti dar tinkamų mokyklinių reikmenų ir būtinai mokyti vaikus finansinio raštingumo. Tai sėkmingai daryti galima renkantis mokyklines prekes.

„Rugsėjo 1-oji neištinka netikėtai, tėvai apie šį vaiko gyvenimo etapą žino nuo pat jo gimimo. Tai metų ciklo dalis, kuriai reikėtų ruoštis iš anksto. Taip, kaip taupome atostogoms ar didesniam pirkiniui, reikėtų taupyti ir didiesiems cikliniams metų apsipirkimams. Šeimos biudžete, kurį būtina pasirengti kiekvienai šeimai, turėtų atsirasti eilutė, skirta mokslo metų pradžios pirkiniams, o tam taupyti mažesnėmis sumomis galima visus metus", - teigia Lietuvos banko Finansinio raštingumo centro vadovė dr. Viktorija Dičpinigaitienė.

Anot jos, planuojant išlaidas mokyklinėms prekėms ir kitoms edukacinėms reikmėms gali praversti vaiko pinigai, kurie vienam vaikui nuo 2023 metų sudaro 85,75 eurų kas mėnesį. Dalis šeimų šiuos pinigus taupo vaiko ateičiai, tačiau esant poreikiui šiuos pinigus galima naudoti esamiems vaiko poreikiams patenkinti.

„Svarbu nepamiršti ne tik būtiniausių prekių, bet ir būrelių, popamokinių veiklų - reikėtų aptarti su vaiku, ką šis norės lankyti, ir pasidomėti galimybėmis būrelį lankyti nemokamai arba jo kaina skirtingose įstaigose. Vaiko nereikėtų apkrauti būrelių gausa - pakaks pasirinkti vieną ar dvi veiklas. Tai padės suvaldyti šeimos finansus, o vaikui liks daugiau laiko ugdyti kūrybiškumą, lavinti fantaziją, žaisti ar tiesiog pailsėti", - pataria vadovė.

Dr. V.Dičpinigaitienės teigimu, vaikų finansinį raštingumą svarbu ugdyti nuo mažų dienų, kadangi jis yra susijęs ir su emociniu intelektu - vaikas turi suprasti, kas su juo vyksta, kai jis kažko užsinori, bei gebėti palaukti ir apgalvoti savo norą.

„Skirkite vaikams tam tikrą sumą pinigų ir leiskite jiems patiems paskirstyti, kaip šią sumą jie išleis: ką ir už kiek pirks, o ko nuspręs atsisakyti. Labai svarbu mokyti skirtumo tarp norų ir poreikių. Leiskite vaikams klysti ir neverskite priimti sprendimų, kuriems jie dar per maži", - sako ji.

 

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (4)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar bijote klimato kaitos keliamų kataklizmų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +21 C

+18 +22 C

+13 +19 C

+23 +27 C

+13 +20 C

+16 +19 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-12 m/s