respublika.lt

A.G.Astrauskaitę įdarbinusi direktorė I.Ignatavičienė paliko mokyklą: Gerų pedagogų nereikia, reikia - paklusnių?

(213)
Publikuota: 2023 kovo 24 17:10:00, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 2 nuotr.
Stasio Žumbio nuotr.

Lietuvių kalbos mokytoją Astrą Genovaitę Astrauskaitę įdarbinusi, o vėliau, sostinės mero Remigijaus Šimašiaus paliepimu, atleidusi, Vilniaus „Juventos" gimnazijos direktorė Irina Ignatavičienė šiandien nebevadovauja mokyklai. Virš 20 metų dirbusi šioje mokykloje ir beveik 40 metų patirties sukaupusi pedagogė savo noru paliko darbo vietą. Priežastis - ši istorija, kuri puikiai iliustruoja politinių užmojų griaunamą švietimą.

 

Visuomenė atidžiai sekė lietuvių kalbos mokytojos A.G.Astrauskaitės istoriją, kai ši, pandemijos įkarštyje pati palikusi mokyklą, vėl sugrįžo dirbti su vaikais. Tuomet mokytoją įdarbinusi Vilniaus „Juventos" gimnazijos direktorė sulaukė didžiulio spaudimo ne tik iš dalies žiniasklaidos, bet ir politikų. Mero R.Šimašiaus sprendimu mokytoja turėjo būti atleista, nors vėliau paaiškėjo, kad toks sprendimas buvo neteisėtas. Tai patvirtino Darbo ginčų komisija, įpareigojusi mokytojai sumokėti negautą atlyginimą už visą laiką nuo atleidimo.

Visą tą laiką mokytoją įdarbinusi gimnazijos direktorė I.Ignatavičienė teigė, kad savo sprendimo nesigaili ir mokytojai, kaip pedagogei, priekaištų neturi. Tačiau iš Vilniaus miesto valdžios pasigirdo gąsdinimų, kad po didinamuoju stiklu ir ji pati. Vilniaus vicemeras Tomas Gulbinas pranešė, esą sulaukus anoniminių laiškų ir reaguojant į nesprendžiamas problemas bus vertinamas A.G.Astrauskaitę įdarbinusios Vilniaus „Juventos" gimnazijos direktorės I.Ignatavičienės darbas.

Tuomet mokyklos direktorė sakė net neabejojusi, kad tai susiję su įdarbinta mokytoja. O šiandien „Vakaro žinių" kalbinama dabar jau buvusi gimnazijos vadovė I.Ignatavičienė neslepia, kad tas anoniminis skundas buvo paskutinis lašas, privertęs palikti mokyklą, kuriai atidavė dvidešimt savo darbo metų.

Paskutinę vasario dieną buvo ir paskutinė I.Ignatavičienės darbo diena „Juventos" gimnazijoje. Žinia apie jos pasitraukimą bendruomenei buvo netikėta. Savo poziciją direktorė išsakė laiške, kuriame rašė, jog toks sprendimas ne ką mažiau skaudus ir jai pačiai.

„Nutariau trauktis iš pareigų, o ne dirbti sąlygomis, kai nuolat patiriu psichologinį politikų spaudimą, pažeminimą. Daugiau nebegaliu.

Stengiausi, kaip tik įmanoma, net pačiais sunkiausiais ,,Juventos" gimnazijai laikotarpiais, tačiau, vyraujant tokiam chaosui švietimo sistemoje, kai visoje Lietuvoje trūksta įvairių dalykų mokytojų, kai prioritetu tampa ne mokinių interesai, o pačiame aukščiausiame lygmenyje vyksta vien politikavimas, noriu pasakyti, kad tokio abejingumo mokyklų problemoms pateisinti negaliu", - rašoma direktorės atsisveikinimo laiške.

Ji atvirai sako, kad apsisprendimą palikti pareigas paskatino istorija dėl lietuvių kalbos mokytojos: „Susidūriau su žeminamu viešoje erdvėje. Yra nenormalu, kai socialiniuose tinkluose politikai leidžia sau aptarinėti direktoriaus, kuris visą savo gyvenimą atidavė švietimui, darbą. Mano įdarbintą lietuvių kalbos ir literatūros mokytoją aptarinėjo visa Lietuva. Dėl šio atvejo turėjau rašyti visokiausius paaiškinimus įvairių lygių institucijoms apie 3,5 mėnesių.

Vilniaus mero pavedimu mokytoją atleidau. Tačiau Valstybinės darbo inspekcijos Vilniaus darbo ginčų komisijos sprendimas buvo toks - ši lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Vilniaus mero pavedimu buvo atleista neteisėtai. Sprendimą išsiunčiau Vilniaus miesto savivaldybės administracijai. Kaip ten bebūtų, mano manymu, direktorius privalo užtikrinti ugdymo procesą, mokiniams visos pamokos turi vykti. Tai, ką aš dabar matau, - vyksta visos švietimo sistemos griovimas."

„Padaryta nemažai, tačiau dabar labai nusivyliau dėl politikų pernelyg didelio kišimosi į mokyklų gyvenimą. Kai pradėjau savo karjerą, mums, direktoriams, buvo sakoma, kad mokykla turi būti depolitizuota, aš taip ir suprantu tai iki šiol", - bendruomenei rašė I.Ignatavičienė.

Pedagogė sutiko papasakoti „Vakaro žinioms" apie tai, kaip pastarieji keli metai, kai žiniasklaidoje vis dažniau buvo aptarinėjama A.G.Astrauskaitės veikla, paveikė darbą mokykloje.

- Ginčų komisija patvirtino, kad mokytoja buvo atleista neteisėtai. Kodėl visgi nusprendėte trauktis? - „Vakaro žinios" paklausė buvusios Vilniaus „Juventos" gimnazijos direktorės I.Ignatavičienės.

- Esu įsitikinusi, jog direktorius atsakingas už tai, kad ugdymo procesas būtų tinkamai organizuojamas, kad visos pamokos vyktų. Iš direktoriaus darbo buvo padarytas kažkoks šou: visa Lietuva kartu priima mokytoją į darbą, paskui visi kartu atleidžiame. Ir jau niekam nesvarbu, kad Ginčų komisija nusprendė, jog atleidimas buvo neteisėtas. Aš iš karto žinojau, kad sprendimas bus toks.

Manau, kad mokykla turi būti depolitizuota, o jeigu tiek metų mokyklai atidavęs direktorius yra taip numenkinamas... Aš niekur kitur nedirbau tik švietime, direktorės pareigas einu virš 30 metų, dalyvavau daugybėje įvairių darbo grupių. Jeigu mano darbdaviui tai yra nereikšminga, nematau prasmės toliau dirbti. Negalėjau leisti savęs taip žeminti. Gal ateis labiau tinkami žmonės.

- Labiau lojalūs?

- Galbūt. Kai aš pradėjau dirbti direktore, nepriklausiau komunistų partijai, kuri užtikrindavo tam tikrus postus. Pakviesta dirbti buvau todėl, kad buvo įvertintas mano darbas, pastangos. Bet signalų buvo visokių. Jeigu nesi partinis, net renovacijos mokyklai „išsimušti" negali. Turi nuolat ieškoti užtarėjų, kurie pagelbėtų įstaigai.

Pavyzdžiui, mūsų mokyklos pastato renovacija turėjo būti atlikta 2014-2016 m. Šiandien jau 2023 m., langai pakeisti, šiek tiek patvarkytas vidus, bet pastatas kaip buvo nerenovuotas, taip ir yra, pro stogą kaip bėgo vanduo, taip ir bėga. Rašėme daug laiškų, prašymų pabaigti renovaciją, bet viskas tuščiai.

- Skamba kaip sovietiniai laikai...

- Nežinau, kodėl taip vyksta, bet jaučiasi kažkokios povandeninės srovės.

Šioje situacijoje dėl lietuvių kalbos mokytojos savivaldybės pozicija mane tiesiog šokiravo. Esant tokiam didžiuliam pedagogų trūkumui... Juk ne aš sugalvojau, kad mokyklos filialas yra kitame miesto gale ir yra sudėtinga organizuoti ugdymo procesą, negalime apjungti klasių iš skirtingų filialų ir taip organizuoti ugdymo.

O kai atsirado mokytoja, prasidėjo žeminimas, buvau paversta kone nusikaltėle. Tai yra nesąžininga. Kaip galima sakyti, kad buvo galima priimti kažką kitą, kai nebuvo ko priimti. Koks galėjo būti konkursas, jeigu nė vienas žmogus nepareiškė noro jame dalyvauti? Jau šeštą kartą paskelbtas skelbimas, jau į penkis konkursus neatėjo nė vienas žmogus.

Mokytoja A.G.Astrauskaitė turi visas galimybes dirbti. Turi tinkamą išsilavinimą, veda kokybiškas pamokas, kurias aš pati vizitavau. Jokių priekaištų neturiu ir jokio kriminalo per pamokas aš nepastebėjau. Taip, tai savotiška mokytoja su savo nuomone, bet visi mes turime savo nuomonę ir svarbu, kad ji neperšama vaikams.

- Jūsų pasitraukimas rodo, kad sistemai nereikia atsidavusių pedagogų, reikia parankių ir nuolankių?

- Švietimas pasuko neteisinga linkme. Kažkas vyksta labai negerai. Girdžiu tas kalbas apie mokytojų profesijos prestižą, bet aš mačiau, kokie pervargę mokytojai dirba mokyklose. Jauni pedagogai nenori eiti dirbti į mokyklą. Kodėl? Ar dėl sąlygų, o gal dėl visuomenės ir tėvelių požiūrio, kad mokytojas yra kažkoks neišmanėlis? Tai yra visos sistemos problemos, kurias būtina spręsti.

Nesakau, kad visiškai palieku švietimą. Bet direktoriauti ir patekti į tokius politinius žaidimus dar kartą tikrai nenorėčiau. Tai yra nenormalu. Gal tai buvo susiję su rinkimais, nežinau. Todėl aš pati Darbo ginčų komisijos prašiau negrąžinti mokytojos į darbą. Paaiškinau, kodėl: nes ir vėl gimnazijai būtų neįmanoma ramiai dirbti, vėl kiltų stresas visam kolektyvui ir naujam direktoriui, kuris ateis į mano vietą.

- Jau tada buvote priėmusi sprendimą išeiti?

- Taip, apie tai buvau pranešusi ir Ginčų komisijai. Žinoma, man gaila savo įdirbio, labai gaila palikti kolektyvą, vaikus, visą bendruomenę. Man labai gaila ne tik dabartinių gimnazistų, bet ir jau baigusių mokyklą. Daug jų susisiekė su manimi, liūdi dėl mano sprendimo. Bet aš visai bendruomenei paaiškinau. Net vaikai supranta, kad situacija neadekvati. Todėl tam, kad gimnazija laisvai galėtų dirbti, manau, pasielgiau teisingai šioje situacijoje. Nemačiau kitos išeities nei sau, nei kolektyvui.

- Sakoma, kad buvusių pedagogų nebūna. Ketinate sukti kitu keliu?

- Tiesą sakant, kol kas tiesiog ilsiuosi. Žinoma, kad dėl švietimo skauda širdį, juk šioje srityje visas mano gyvenimas. Noriu dirbti šį darbą ir manau, kad moku jį daryti gerai. O kaip bus, taip bus. Turėjau su tuo susijusių pasiūlymų, bet kol kas noriu šiek tiek atsigauti.

- Mokytoja A.G.Astrauskaitė neslepia ambicijų sukti į politiką. Gal ir Jūs apie tokį posūkį galvojate?

- Kol kas apie tai negalvojau. Nors ir tokį pasiūlymą turėjau. Ne iš mokytojos, iš kitų politinių organizacijų. Bet kol kas mano atsakymas - ne.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
352
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (213)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s