respublika.lt

Į Lietuvą iš Rusijos sugrąžinto kūdikio istorijos tęsinys: Ar tikrai yra už ką dėkoti tarnyboms?

(0)
Publikuota: 2023 rugsėjo 23 08:12:00, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 2 nuotr.
Šiandien mama ir susigrąžinta dukra išgyvena po tokios traumos, o kas laukia ateityje - dar neaišku. Redakcijos archyvo nuotr.

Neseniai visos Lietuvos dėmesį prikaustė drama, kai metukų neturinčią dukrą vyras paėmė iš mamos ir išsivežė į Rusiją. Mamai su advokatais teko vykti į kitą šalį ir rizikuoti, bet dukrelę susigrąžinti pavyko. Šiandien abi išgyvena po tokios traumos, o kas laukia ateityje - dar neaišku. Tačiau kai kurie specialistai įsitikinę - šios istorijos buvo galima išvengti, jeigu tarnybos būtų girdėjusios mamos pagalbos šauksmą.

 

Kol kas pergalė pasiekta - dar metukų neturinti, mamos pienu maitinama mergaitė vėl mamos rankose. Mama šiuo metu nuo bendravimo su žiniasklaida susilaiko dėl vykstančių teisminių procesų. Tačiau, pasirodo, kad net besilaukiant, mamai tekdavo nuolat minti institucijų duris. Apie tėvo keliamą grėsmę moteris buvo įspėjusi ir tarnybas, ir teismą.

Tarnybas mama įspėjo

„Vakaro žinių" kalbintas moters teisininkas Tomas Ryzgelis patvirtino, kad dar sprendžiant dėl vaiko ir tėvo matymosi tvarkos mama prašė atsižvelgti į kylančias grėsmes. „Tie įtarimai buvo ir visos aplinkybės teismui procesiniuose dokumentuose buvo išdėstytos smulkiai, detaliai. Teismui buvo pateikta visa informacija apie tai, koks buvo gyvenimas, kai jie gyveno kartu, kodėl ji pabėgo, kas vyko, kokią grėsmę jis gali kelti. Be abejo, dar iki teismo institucijose vyko problematikos aiškinimasis", - sakė teisininkas. Kokios pozicijos dėl to teisme laikėsi Valstybinė vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba, advokatas atskleisti negalėjo.

Po to, kai mama pati su teisininkų pagalba ryžosi vykti į Rusiją ir sėkmingai parsivežė dukrą, Lietuvos tarnybos džiaugėsi sėkminga tarpinstitucinio darbo operacija. Paklaustas, kas lėmė dukros susigrąžinimo sėkmę, teisininkas nesiryžo skaičiuoti, kieno indėlis buvo didesnis, kieno mažesnis. „Mes atstovavome ją Lietuvoje, ieškojome partnerių Rusijoje, radome juos ir bendradarbiavome. Vyko bendras kompleksinis darbas. Mes darėme veiksmus Lietuvoje, partneriai darė veiksmus Rusijoje.

Nenoriu plėstis. Kas komentuoja, tas komentuoja. Visi, tiek institucijos, tiek privatūs teisininkai, tiek pati mama dėjo pastangas ir tai davė rezultatų. Visų bendrų pastangų dėka įvyko tai, kad vaiką buvo galima parsivežti į Lietuvą", - sakė T.Ryzgelis.

Advokatas patvirtino, kad šiuo metu vyksta naujas procesas - prašoma neterminuotai apriboti tėvo valdžią. Jis sako, kad faktas, ar vyras turi ir Lietuvos, ir Rusijos pilietybę, vis dar nėra patvirtintas: „Neturime tokių oficialių duomenų. Tai yra tik kalbos arba gandai. Nežinau, ar institucijos turi tokią oficialią informaciją."

Sako, kad situacijos buvo galima išvengti

Su šeima dirbusi organizacijos „Šviesos kampelis" vadovė Indrė Pavinkšnienė sako, kad dar iki šio incidento, kuris nuskambėjo per Lietuvą, šeimai teko išgyventi labai daug.

„Mama į mus kreipėsi, prašydama padėti jai bendrauti su Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos specialistais, nes tėtis jos atžvilgiu teikė labai daug skundų ir mamai vienai jau buvo sudėtinga susitvarkyti. Tarpininkavome taip, kad dažniausiai daroma - vykdavome į susitikimus ar posėdžius su vaikų teisių specialistais. Iki šiol su mama palaikome ryšį", - pasakojo I.Pavinkšnienė. Jos teigimu, potrauminį stresą šiuo metu išgyvena tiek mama, tiek jos dukrelė.

I.Pavinkšnienė sako tiesiai - jeigu tarnybos būtų reagavusios į mamos prašymus ir išsakytas baimes, situacijos buvo galima išvengti: „Mama ne kartą bandė įspėti tarnybas, sakė, kad jaučiasi nesaugi, o vaikelio tėčio elgesys yra nenuspėjamas. Ji sutiko, kad tėtis bendrautų su vaiku, bet prašė, kad dalyvautų trečiasis asmuo. Dėl to buvo kreiptasi ir į socialinius darbuotojus. Mama net savo lėšomis ieškojo, kas galėtų būti tas žmogus.

To paties ji prašė ir teismo. Tačiau nei teismas, nei vaiko teisių specialistai į tai neatsižvelgė ir matome, kuo tai baigėsi.

Signalų buvo daug, nes mama visą savo laiką turėjo skirti atremti nuolatinį jos skundimą tarnyboms, nors auginant mažą vaikelį reikia visą laiką skirti būtent jam.

Jau iki tol situacijų yra buvę įvairių. Pavyzdžiui, tėtis paima mergaitę, kuri yra dar tik kūdikis, ir paguldo ant skalbinių džiovyklės, palieka be priežiūros. Buvo atvejis, kai mama nuvyko į susitikimą su dukros tėčiu, kuris neatsivežė sauskelnių kūdikiui, kaip žadėjo. Dukrytei užmigus, mama nuvažiavo nupirkti sauskelnių. Susitikimas vyko lauke, mama pradėjo jaudintis ir skambino tėčiui, paklausti, ar viskas gerai, o telefonas jau buvo išjungtas. Grįžusi ji jų nerado. Galiausiai tėtį su ant žemės padėtu kūdikėliu nepažįstami žmonės pamatė prie marių kranto. Tie žmonės susirūpino, pradėjo jį kalbinti ir galiausiai surado mamą. Mergaitei ant veido buvo uždėta kepurėlė. Mama kreipėsi į policiją, bet buvo pasakyta, kad jeigu nėra fizinių sužalojimų, pareigūnai į vietą nevažiuos...

Tėtis yra gana iškalbingas, teisiškai gerai išprusęs ir bendraujantis gana aktyviai. Kiek žinau, per dieną į vieną įstaigą gali paskambinti ir po 30 kartų. Mamą jis taip pat atakuodavo skambučiais. Į tokį kiekį jų atsakyti net neįmanoma. Tad galiausiai jis įvykį pakreipė taip, jog atsakomybė teko mamai."

Bijojo persileisti nuo streso

Tokie konfliktai tarp mamos ir tėčio per tarnybas vykdavo nuolat. „Skundus tėtis rašydavo be sustojimo. Mamą nuolat tikrindavo, su ja dirbo vienas darbuotojas, kuris atvykdavo pas ją į namus, kad jai su kūdikiu nereikėtų vykti į tarnybas.

Per tą laiką mama bandė ir sudaryti su tėčiu taikos sutartį, siūlė ir mediaciją. Procesas buvo labai sudėtingas. Moteris jautėsi persekiojama, prieš ją vyras naudojo psichologinį smurtą. Ir tai buvo jau ilgą laiką.

Ji nuo jo pabėgo dar būdama nėščia, nes kol jie gyveno kartu, ji patirdavo didžiulį stresą, buvo prasidėję skausmai ir grėsė persileidimas. Tik kai ji atsitraukė nuo vyro, skausmai dingo ir pavyko išnešioti bei pagimdyti sveiką kūdikėlį.

Tarnyboms ne kartą buvo išdėstyti visi tie argumentai, kad mama nesijaučia saugi, buvo pateikti konkretūs faktai, kas buvo įvykę. Bet šiuo atveju labiau buvo paisoma tėvo teisės matytis su vaiku ir tai buvo grindžiama vaiko interesais. Viskas buvo pasukta taip, kad mama trukdo tam", - pasakoja I.Pavinkšnienė.

Vienu metu moteris sulaukė skambučio iš vaiko teisių tarnybos su žinia, kad vėl gautas naujas skundas. Mama paklausė, ar galima būtų pritaikyti ankstesnę praktiką, kai specialistas pats atvykdavo į jos namus. „Darbuotoja nesileido į kalbas, buvo nurodyta data ir laikas, kada ji turi atvykti. Mamai nepasirodžius, užvesta administracinės nuobaudos byla, kad mama nebendradarbiauja ir trukdo specialistams atlikti jų pareigas.

Tuomet aš vykau su mama į vaiko teisių tarnybą. Ten mačiau didžiulį galių demonstravimą prieš mamą. Darbuotojas, su kuriuo teko bendrauti, darė spaudimą. Jeigu mamos vietoje būčiau aš, manau, būčiau apsiverkusi ir išėjusi.

Pasitarę su teisininkais, paprašėme, kad mama galėtų atsakyti į jai pateiktus kaltinimus raštu. Man specialistas pradėjo sakyti, kad aš tampau mamą, kuri galėtų tiesiog sutikti, sumokėti baudą ir eitų auginti vaikelio, viskas būtų išspręsta. Iš pradžių mums buvo pasakyta, kad paaiškinimą pateikti reikia iki kitos dienos ryto. Kiek žinau, teisiškai terminai yra daug ilgesni.

Mums išeinant, atsisveikinau ir palinkėjau geros dienos darbuotojui, o jis atsakė, kad jo diena nebus gera, nes nepavyko užbaigti šios situacijos ir jam padaugės darbų.

Galiausiai mums pavyko pasiekti, kad mama negautų nuobaudos, jai buvo skirtas įspėjimas. Bet manau, mama tikrai nesulaukė konkrečios pagalbos iš vaiko teisių specialistų", - pasakojo I.Pavinkšnienė.

Apkaltino trukdymu matytis su vaiku

Ji prisimena, kad po kelių savaičių moteris vėl gavo žinią apie jau naują administracinio nusižengimo bylą dėl trukdymo tėčiui matytis su vaiku: „Vienas iš argumentų buvo, kad tėtis skambino 16 kartų, o mama nepakėlė ragelio. Jai buvo skirta nuobauda, kad ji trukdo tėčiui bendrauti su vaiku.

Bet tai yra žmogus, kuris per dieną gali paskambinti daug daugiau kartų. Jis yra apskambinęs visus moters pažįstamus, tėvų pažįstamus, suradęs visus giminaičius. Net jos socialinio tinklo draugai buvo apskambinti. Jis paskelbė ją alkoholike, narkomane. Nors mes su mama bendravome dar iki jai tampant nėščiai, ji yra dalyvavusi mūsų organizuojamose stovyklose. Tai blaivų, dorą būdą gyvenantis žmogus, kuris buvo šmeižiamas ir persekiojamas.

Mano nuomone, specialistai visiškai nesigilino į situaciją, o mamos atžvilgiu buvo naudojamos galios demonstracijos",

Sistemoje neliko žmogiškumo

I.Pavinkšnienė laikosi pozicijos, kad prie trauminės patirties, kurią teko patirti mamai ir dukrai, prisidėjo prastai Lietuvoje veikianti sistema, kurioje dirbantys specialistai ne visuomet įsigilina į žmonių situacijas. „Specialistai dirba techniškai, teisiškai, dokumentaliai. Manau, specialistų net nėra tiek, kad būtų kada įsigilinti į kiekvieną istoriją. Aš suprantu, kad net tas darbuotojas, kuris mums pasakė, kad mes jam dieną sugadinome, taip pasakė, nes ant jo stalo dar krūva tokių atvejų. Gal jis netgi turi tam tikrą normą, kiek atvejų turi išnagrinėti per dieną. Taip atsiranda skubotumas ir pasimeta žmogiškumas, nelieka vietos nuoširdžiam pokalbiui.

Nežinau, ar mama kada dar pasitikės sistema, tarnybomis. Kas už tai prisiims atsakomybę?" - sakė ji.

Vietoj komentaro

„Vakaro žinioms" susisiekus su Valstybine vaiko teisių ir įvaikinimo tarnyba, jos atstovai nurodė, kad šiuo metu mamai ir dukrelei teikiama pagalba pagal poreikius. Pasiteiravus, ar mama buvo įspėjusi specialistus apie tėvo keliamą grėsmę, tarnyba plačiai nekomentavo: „Sprendimą dėl bendravimo su vaiku tvarkos priėmė teismas, įvertinęs visų pusių argumentus."

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
254
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek planuojate išleisti pinigų Kalėdų dovanoms?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar dažnai perkate alkoholinius gėrimus savaitgalį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-8 -4 C

-9 -4 C

-5 -2 C

-9 -4 C

-4 -3 C

-3 -1 C

0-5 m/s

0-5 m/s

0-5 m/s