respublika.lt

Kaip Lietuva kovos už teroristus JAV

(160)
Publikuota: 2024 vasario 05 14:38:00, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 2 nuotr.
Arūno Bernacko koliažas

Lietuva, leidusi savo teritorijoje įrengti JAV Centrinės žvalgybos agentūros (CŽA) slaptą kalėjimą, Europos žmogaus teisių teismo (EŽTT) sprendimu, ne tik užmokės čia kalėjusiems ir jų gynėjams didžiulius pinigus, bet dar turės kažkaip paveikti amerikiečius teisininkus - prokurorus, teisėjus. Mat EŽTT sprendimas nurodo Lietuvai kovoti už... terorizmu įtariamų arabų teises.

 

Ar valdžia jau piešia transparantus?

EŽTT skelbia, kad Lietuvai yra nustatyta atsakomybė dėl to, kad pareiškėjui Mustafai al-Hasaviui (Mustafa al-Hawsawi - aut. past.) kyla mirties bausmės grėsmė jurisdikcijoje, kurioje jam nebus užtikrintas Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos teisingo teismo garantijas užtikrinantis procesas. Akivaizdu, kad europiečiai teisininkai vertina savo kolegas amerikiečius gana skeptiškai.

Leidžia suprasti, kad ten gali žmogų ir į elektros kėdę pasodinti, ir kankinti, ir žeminti, ir kitaip nepaisyti konvencijoje įrašytų žmogaus teisių bei laisvių. Žmogus teisių stebėjimo institutas (HRMI) bei kitos nevyriausybinės organizacijos įrodė, jog M.al-Hasavis tikrai buvo kankinamas, jam nebuvo laiku suteikta medicinos pagalba.

Tačiau į teisingąjį „karą" prieš Ameriką siunčiama ne visa Europa ar bent Prancūzija su savo miestu Strasbūru, bet Lietuva. Būtent jai, anot EŽTT, kyla pareiga imtis individualiųjų priemonių, siekiant pažeistų M.al-Hasavio teisių atkūrimo. Būtent Lietuva turi kreiptis į JAV institucijų atstovus, kad kiek įmanoma sumažintų pareiškėjo teisių pažeidimus.

Pvz., neskirtų M.al-Hasaviui, kaltinamam teroristų finansavimu, mirties bausmės. Nes tai draudžia konvencijos 2 str. O kaip tuos amerikiečius paveikti, jei jie patį slapto JAV kalėjimo Antaviliuose faktą iki šiol neigia? Taip pat nėra panaikinę mirties bausmės. Negi nesilaikys savo įstatymų, nes labai Lietuvos išsigąs? Mirties bausmės nepanaikintos ir Saudo Arabijoje. Gal mūsų žmogaus teisių gynėjai jau piešia plakatus „Reikalaujame teisingo teismo Mustafai! Terrorist lives matter! Jei ne - su Amerika nedraugausime!". Bet kaip Lietuvai paveikti JAV slaptąsias tarnybas, jei jos net JAV Senato išvadų nepaiso?

Ar Lietuva su EŽTT pageidavimu sutinka? Teisingumo ministrės patarėjas Paulius Žeimys informavo, jog Lietuva dar turi laiko apsispręsti:

„Iki EŽTT sprendimo įsigaliojimo, tai yra iki balandžio 16 dienos, Lietuva gali prašyti šios bylos peržiūrėjimo. Tokiu atveju EŽTT sprendimas būtų perduotas EŽTT Didžiajai kolegijai. Tad šiuo metu teismo sprendimas byloje Hasavis prieš Lietuvą yra analizuojamas, vertinami sprendimo argumentai."

„Violetinė Lietuva"

Jei Teisingumo ministerija nutartų kreiptis į EŽTT Didžiąją kolegiją, labai apsidžiaugtų M.al-Hasaviui atstovaujantys advokatai. Jie uždirbtų iš Lietuvos dar daugiau pinigų.

Kita vertus, šis asmuo, kaip 2014 m. gruodį paskelbė JAV Senato žvalgybos ataskaita, 2003 m. sulaikytas Pakistane, tik 2006 m. atsidūrė Gvantanamo kalėjime, įrengtame amerikiečių karinėje bazėje. O iki tol buvo kalinamas ir kankinamas keliose slaptose vietose. Tarp jų - ataskaitoje vadinamoje VIOLET (violetine). Mat JAV CŽA savo slaptuosius kalėjimus buvo įvardinusi spalvomis. Tailande buvo žalias, Lenkijoje - mėlynas, Rumunijoje - juodas, Afganistane - kobalto spalvos ir t.t. Lietuvai skirta violetinė spalva...

2016 m. advokatė Ingrida Botyrienė kreipėsi į Lietuvos teismą, kad al-Hasaviui būtų suteiktas aukos statusas. Tačiau tiek Generalinė prokuratūra, tiek teismas pritrūko įrodymų, kad teroristų finansiniu rėmimu bei kitokia pagalba kaltinamas Hasavis tikrai buvo kalinamas „violetinėje Lietuvoje".

Reikėjo galvoti anksčiau

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narė Agnė Širinskienė EŽTT įpareigojimus mūsų šaliai aiškina taip:

„Tarptautinė teisė sako, kad, jei kalinys iš vienos valstybės yra pervežamas į kitą valstybę, tai kalinį perduodanti valstybė turi užtikrinti, jog perimančioje valstybėje tam kaliniui nebus skirta mirties bausmė.

Šiuo atveju Lietuvai iš viso nereikėjo veltis į tą kalėjimų skandalą ir nereikėjo, pažeidžiant visus įmanomus įstatymus, prisiimti svetimų valstybių kalinių. Bet tuo atveju, kai valstybė svetimos valstybės kalinį priima, tai natūralu, kad jam Lietuvoje turėjo būti taikomi visi žmogaus teisių standartai. Bet to nebuvo.

Tai, matyt, šitoje vietoje reikėtų tik melstis, kad neatsirastų dar koks nors vienas Abdula ar keturi Huseinai. Nes akivaizdu, kad tų kalinių buvo ne tik du. Matyt, tie du tik išlindo, turėdami advokatus, bet tokių, slaptame kalėjime Lietuvoje kalėjusių, gali atsirasti ir daugiau. Ypač, kai jie mato, kad gali sėkmingai uždirbti. Nes tikrai tos žalos atlyginimo sumos, net pagal EŽTT mastelius vertinant, yra labai solidžios.

Bet šiuo atveju patys esame kalti arba kalti tie vadovai, kurie priėmė sprendimus leisti JAV laikyti savo kalinius mūsų valstybės teritorijoje."

Ar Lietuva visgi protestuotų, jei Mustafai grėstų mirties bausmė?

„Lietuva visada protestuoja prieš mirties bausmes, - atsakė A.Širinskienė, - bet visi supranta, kad realios mūsų galimybės kažką padaryti kitos valstybės teritorijoje yra, švelniai tariant, artimos nuliui.

O amerikiečiai, natūralu, kad nepripažįsta Lietuvoje turėję slaptą kalėjimą. Ne visiems norisi prisipažinti pažeidus tarptautinę teisę, bet įrodymų yra daugiau nei pakankamai. Juo labiau kai yra žmonės, kurie atsimena ir paskui bando ginti savo teises...

Mums trūksta lėšų savo piliečiams išlaikyti, o turime mokėti teroristams, kurie kažkur kali. Tai nėra malonu, bet realybė tokia, kad turime mokėti už kitų valdžių klaidas, pridirbtus darbus. Reikėtų žiūrėti į tuos „geradarius", kurie savo laiku leido tą slaptą kalėjimą. Aš nekalbu apie tai, kad buvo sukurtas teisės aktų pažeidimas, bet kokia terorizmo grėsmė buvo Lietuvai užtraukta, jeigu tuo metu būtų paaiškėję, jog teroristai yra kalinami pas mus! Reikia džiaugtis, kad paaiškėjo vėliau. Nes galėjo viskas pasibaigti teroro aktais. Tokių pavyzdžių esame daug matę pasaulyje."

Komentuoja Seimo Žmogaus teisių komiteto narys Vytautas BAKAS:

JAV garsėja aukštais žmogaus teisių standartais, o įvykius, buvusius prieš kelis dešimtmečius, būtų neteisinga vertinti iš šių dienų konteksto. Svarbu tai, kad EŽTT priėmė sprendimą, konstatavo žmogaus teisių pažeidimus ir reikia Lietuvai kompensuoti tiems žmonėms padarytą žalą. Čia yra mūsų pagrindinis uždavinys. Taip, JAV galioja mirties bausmė, bet jokia valstybė negali paveikti kitos valstybės sprendimų. Tačiau, matyt, JAV, atsižvelgdama į tarptautinę teisės sprendimus, padarys reikiamas išvadas. Kaip ir kitos šalys.

Tiesa, EŽTT yra teismas, skirtas Europos jurisdikcijai, bet JAV teismų sistemoje taip pat žmonės gali skųsti teismų ar valdžios sprendimus. JAV teisinė sistema ne ką blogiau leidžia užtikrinti žmogaus teisių apsaugą.

Ar verta EŽTT sprendimą skųsti Didžiajai kolegijai? Tam reikia argumentų ir, matyt, Teisingumo ministerija spręs, kaip elgtis. Aš manau, kad Lietuva turėtų išmokėti Antaviliuose kalėjusiems kompensacijas. Juk tai ne pirmas sprendimas - ir Lenkijoje taip buvo.

Nemanau, kad EŽTT rėmėsi kažkokiais gandais. Matyt, įvertino turimus įrodymus, todėl vargu, ar šiuos klausimus mums vertėtų eskaluoti. Procesas trunka daugybę metų, tyrimas sudėtingas. Nukentėjusiems atstovauja ir nevyriausybinės organizacijos, pateikia savo argumentus. Be abejo, jei bus daugiau žmonių, kalėjusių Antaviliuose, bus atskiros istorijos. Bet nemanau, kad būtų galima tas istorijas išgalvoti ir pasipinigauti. Su EŽTT tai nepavyktų.

VŽ Skaitytojo trigrašis

Tai, jog EŽTT sprendimu, Lietuvai teks mokėti kompensaciją jau antram Antavilių kaliniui, papiktino „Vakaro žinių" skaitytojus. Kauno rajono Čekiškės miestelio gyventojas Jonas Klizas nutarė įterpti savo trigrašį. Anot J.Klizo, mūsų teisėsauga seniai turėjo išsiaiškinti, kokie keli asmenys „įsisavino" amerikiečių milijonus. Kurie, kaip atskleidė JAV Senatas, buvo gausiai mokami už leidimus statyti slaptus kalėjimus ne JAV teritorijoje. J.Klizas piktinosi, jog kažkokie keli asmenys gavo daug pinigų, po to pasitraukė iš politikos ir toliau sau ramiai gyvena. O žalą teks atlyginti mums visiems.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
266
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (160)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar jūs pasitikite Lietuvos teisėsauga?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar kada nors šaudėte iš šaunamojo ginklo?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+10 +19 C

+12 +17 C

+11 +19 C

+13 +21 C

+15 +23 C

+19 +24 C

0-3 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s