respublika.lt

Keisti Seimo viražai dėl Sąjūdžio 35-mečio minėjimo

Publikuota: 2023 gegužės 26 10:08:00, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 2 nuotr.
Kai sąjūdiečiai į renginį pakvietė Vytautą Landsbergį, staiga sužinojo, kad skubama minėjimą rengti ir Seime. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Artėjant Sąjūdžio 35-mečio minėjimui, kai kurie iniciatyvinės grupės nariai neslėpė pasigedę valdžios atstovų dėmesio svarbiai datai. Tad sąjūdiečiai patys ėmėsi iniciatyvos, o kai į renginį pakvietė Vytautą Landsbergį, staiga sužinojo, kad skubama minėjimą rengti ir Seime. Net Seimo vadovybė, anksčiau teigusi negalėsianti dalyvauti sąjūdiečių renginyje dėl užimtumo, netikėtai atsilaisvino.

 

Sąjūdžio iniciatyvinės grupės nariai jau prieš kurį laiką paskelbė apie Sąjūdžio 35-mečio minėjimui skirtą mokslinę konferenciją, kuri birželio 3 d. vyks Lietuvos mokslų akademijoje. Renginio organizatoriai sako kvietę ir valdžios atstovus, bet niekas, kaip tyčia, negali. Tačiau prireikė pakviesti Vytautą Landsbergį, ir šalies vadovų planai pasikeitė.

Tokiais pasikeitimais stebisi Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, profesorius Bronislovas Genzelis. Prieš kelias dienas jis sulaukė iš Seimo kvietimo dalyvauti šventiniame minėjime Seime, nors patys sąjūdiečiai jau prieš kurį laiką pranešė, kad šią dieną minėjimą rengia Mokslų akademijoje. „Mes, dar gyvi Sąjūdžio iniciatyvinės grupės nariai ėmėmės iniciatyvos organizuoti minėjimą Mokslų akademijoje, kur ir steigėsi Sąjūdis.

Kvietėme Seimo vadovę, kuri iš pradžių sakė, kad negalės dalyvauti. O dabar gaunu laišką, kuriame rašoma, kad „birželio 3 d. 14.00 val. Lietuvos Respublikos Seimo Kovo 11-osios Akto salėje vyks iškilmingas Sąjūdžio 35-mečio ir Sąjūdžio dienos minėjimas."

Čia kažkas įtartino vyksta. Turbūt sugalvota kažkokia niekšybė. Koks ten bus minėjimas, jeigu Sąjūdžio iniciatyvinės grupės nariai bus mūsų organizuojamame renginyje. Nei Viktorija Čmilytė-Nielsen, nei Ingrida Šimonytė nėra Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narės. Gal pakvies kokius nepriklausomus sąjūdiečius? Jau ir Sąjūdį nori pasisavinti", - stebisi B.Genzelis.

Seimo pirmininkė staiga persigalvojo

Situacija stebėjosi ir kitas Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, Akto dėl Lietuvos Nepriklausomos valstybės atstatymo signataras Zigmas Vaišvila. Jis sako, kad į Sąjūdžio 35-mečio minėjimą kviečiama Seimo pirmininkė dėstė, kad kaip tik bus labai užimta. O štai likus keletui dienų iki datos, Seime pradėtas rengti minėjimas be pačių sąjūdiečių žinios.

„Mes jau prieš kurį laiką į renginį pakvietėme Seimo pirmininkę V.Čmilytę-Nielsen ir esame gavę atsakymą iš jos sekretoriato, kad dėl tomis dienomis vyksiančių NATO šalių parlamentarų renginių, ji dalyvauti negalės. Kartu buvo paprašyta leisti perskaityti jos sveikinimą. Mes pasakėme, kad mielai leisime, ypač, jeigu ten bus kalbama ir apie dingusius Seimo archyvus.

O prieš kelias dienas gavome laišką, kad visgi birželio 3 d. Seime vyks Sąjūdžio minėjimas. Ten daugiau nieko nenurodyta, tik kad ruošiami kvietimai, neaiški ir programa. Renginys vyks 14 val. O mūsų rengiama mokslinė konferencija prasidės 9 val. Kaip suprantu, renginyje Seime jau dalyvaus ir pati Seimo pirmininkė", - sakė Z.Vaišvila.

Jis pasakojo, kad kvietimus į sąjūdiečių organizuojamą konferenciją išsiuntė ir Ministrei pirmininkei I.Šimonytei bei prezidentui Gitanui Nausėdai. „Pirmoji atsakė I.Šimonytės atstovė, nurodžiusi, kad Ministrė pirmininkė labai užimta ir negalės dalyvauti. Prezidentūra kol kas neatsakė. Gal dar neaiški tos dienos prezidento darbotvarkė", - sakė signataras.

Įtaria V.Landsbergio įtaką

Paklaustas, kaip galėjo nutikti toks nesusipratimas, kad kone tuo pačiu metu vyks du šventiniai renginiai, Z.Vaišvila iškėlė teoriją: „Aš pats skambinau ir į mūsų organizuojamą konferenciją pakviečiau Vytautą Landsbergį pasakyti 5 min. sveikinimo kalbą, kai Seime apie jokius minėjimus nebuvo net kalbos.

Jis dvejojo, ar jam reikėtų, bet drąsinau, kad atvyktų. Nusiunčiau jam beveik sudėliotą programą ir paprašiau apsispręsti, kad galėtume turėti jau galutinę programą. Atsakymo iš jo nesulaukiau.

Tačiau labai greitai po to pradėjome gauti informaciją, kad parlamento pirmininkė visgi sumanė Seime rengti minėjimą Sąjūdžio 35-mečiui. Mano manymu, taip pakeisti savo darbotvarkę V.Čmilytė-Nielsen galėjo tik vieno asmens pastūmėta... Kas galėtų paneigti, kad į situaciją įsikišo kažkas galingesnis už V.Čmilytę-Nielsen.

Mūsų buvo paprašyta paankstinti savo planuojamą renginį. Iš pradžių planavome, kad jis prasidės 10 val., dabar nukėlėme į 9 val. Bet aš nemanau, jog mes imsime ir vidurį renginio jį nutrauksime, kad nuskubėtume į minėjimą Seime dėl kažkieno užgaidų. Viskas jau suderinta, patvirtinti visi pranešimai, juk neišbrauksime pranešėjų", - sakė Z.Vaišvila.

Jis sako, kad svarbi data Seime galėjo būti tiesiog pamiršta: „Istorija ne itin graži. Manau, visi buvo tiesiog pamiršę šią datą, o kai mes ją priminėme, prireikė visiems.

Gal V.Landsbergis norėjo pakalbėti ilgiau nei penkias minutes, Seime gal gaus daugiau laiko. Jeigu čia V.Landsbergis įsikišo, tuomet labai džiugu, kad jis priminė Seimui istorinį Sąjūdžio vaidmenį, kurį visi jau baigia primiršti arba tyčią nori išstumti iš istorijos."

Dar tik rašo kvietimus

„Vakaro žinios" susisiekė su Seimo Parlamentarizmo istorinės atminties skyriumi, kurio vedėja, taip pat veikusi Sąjūdyje ir buvusi tuomet TSR Aukščiausiosios Tarybos pirmininko V.Landsbergio sekretoriato darbuotoja Angonita Rupšytė patvirtino, kad Seime tikrai vyks minėjimas. Kaip tik šiuo metu yra rengiami kvietimai. Ji patikino, kad bus ir pati Seimo pirmininkė V.Čmilytė-Nielsen.

„Ji ir kviečia", - nurodė A.Rupšytė. Pasak jos, įrenginį bus kviečiami ir kiti valdžios atstovai, bei, žinoma, Sąjūdžio žmonės, signatarai, Seimo nariai. Kiek bus renginio dalyvių, dar nežinoma, dar tik ieškoma kai kurių sąjūdiečių kontaktų. Tad daugiau naujienų apie renginį turėtų paaiškėti netrukus.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
163
F

Dienos klausimas

Ar reikia atsisakyti popierinių bilietų viešajame transporte bei juos pakeisti elektroniniais?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kam labiausiai reikia kelti atlyginimus?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+14 +17 C

+16 +22 C

 

+12 +18 C

+22 +27 C

+17 +22 C

 

+15 +19 C

0-7 m/s

0-5 m/s

 

0-5 m/s