„Vakaro žinios" baigia Seimo narių apklausą plačiai visuomenėje aptarinėjama tema - lytiškumas. Kai kurie politikai visais būdais išsisukinėjo nuo atsakymų į klausimą „kiek yra lyčių"? Skelbiame paskutinę apklausos dalį, kurioje ir tie Seimo nariai, kurie neatsakė net per savo patarėjus. Seime - tikras nežiniukų klubas. O daugiausiai jame narių - iš konservatorių partijos.
Kiekvienas Seimo narys išgirdo šiuos tris klausimus:
1. Kiek yra lyčių?
2. Ar lytį galima pasirinkti?
3. Ar Lietuvos mokyklos vaikams dėstomose programose turėtų būti atsisakoma lytį nurodančių sąvokų „moteris" ir „vyras", „mama" ir „tėtis" bei pan.?
Konservatorė Angelė Jakavonytė sako, kad atsakymas į klausimą, kiek yra lyčių, vienareikšmiškas:
1. Vienareikšmiškai, yra dvi biologinės lytys - moteriška ir vyriška.
2. Lyties pasirinkti negalima, nes ji yra biologiškai apspręsta. Nepaisant to, esat vienokioms ar kitokioms žmogaus raidos problemoms, šiuolaikinė medicina pakeisti lytį leidžia.
3. Manau, kad lytį nurodančių sąvokų Lietuvos mokyklose dėstomose programose neturėtų būti atsisakoma.
Jos bendradartietis, konservatorius Antanas Matulas taip pat be vargo konkrečiai atsakė į apklausos klausimus:
1. Dvi.
2. Ne.
3. Ne.
Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos" narė Laima Nagienė į klausimus atsakė plačiau. Ji suskaičiavo tik dvi lytis ir sako, kad lyties, kaip ir smegenų svorio, pasirinkti negalima:
1. Dvi: vyriška ir moteriška. Visoje mūsų planetoje, visoje mūsų gamtoje yra tik du gyvybės ir esybės pradai: vyriškas ir moteriškas. Jei klaustumėte, kiek gali būti asmeninių fantazijų apie tai, kaip žmogus suvokia savo lytį, tai atsakymas būtų - tiek, kiek žmonių yra šioje planetoje, o gal dar ir daugiau.
2. Galima pasirinkti taip pat, kaip galima pasirinkti smegenų svorį ir jų raukšlių skaičių, kepenis, kojų ilgį arba nosies formą ir pan.
O jei rimčiau - nė vienas šioje planetoje žmogus embriono pradžios, vystymosi ir gimimo metu neturi jokios galios ir gebėjimo spręsti apie šių davinių savybes. Vėliau gyvenime žmogus gali tik imituoti kitokių nei prigimtinės lyties biologinių davinių pasirinkimą.
Jei klaustumėte apie tai, ar žmogus gali įsivaizduoti esąs kitos lyties, tokiu atveju atsakymas būtų: gali įsivaizduoti - lygiai taip pat, kaip galima įsivaizduoti bet ką kitą (kad tu esi kalnas, jūra, vėjas arba debesėlis). Ir tai visada tėra asmeninės fantazijos vaisius, neturintis jokio materialaus pagrindo. Žinoma, joks normalios psichikos žmogus paprastai nereikalauja, kad kiti priimtų ir tikėtų jo susikurtomis fantazijomis. Tai ir yra minties laisvės privalumas - tiek laisvės tam, kuris įsivaizduoja esąs debesėlis, tiek tam, kuris nusprendžia laikytis savo nuomonės, kad anas žmogus nėra debesėlis.
3. Ne. Tai gal siūlote atsisakyti pačios sąvokos „lytis"?
Žurnalistams prisistačius ir nurodžius, kad skambina „Vakaro žinios", demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos" narys Domas Griškevičius iš pradžių sutiko bendrauti. Pasakius, kad apklausa yra lytiškumo tema, politikas suskubo nutraukti pokalbį ir nepanoro išgirsti net klausimų. „Iš karto sakau, kad į provokacijas nelendu. Aš savo nuomonę išreiškiu balsavimais", - sakė D.Griškevičius.
„Laisvietis" Vytautas Mitalas taip pat, atrodo, išsigando apklausos klausimų. Susisiekus žurnalistams, jis iš pradžių sutiko dalyvauti apklausoje lytiškumo tema. Tačiau vos išgirdęs pirmą klausimą persigalvojo ir pasakė, kad visgi į tokius klausimus neatsakinės.
Jo bendrapartietė, „laisvietė" Monika Ošmianskienė taip pat atsisakė dalyvauti apklausoje: „Jūs jau rašėte, man atrodo, viskas čia aišku. Nenoriu dalyvauti."
Seimo narė ir finansų ministrė, konservatorė Gintarė Skaistė atsisakymą dalyvauti apklausoje perdavė per savo atstovus. „Dėkojame už klausimus, tačiau jie į Finansų ministerijos kompetencijų lauką neįeina. Atitinkamai, jie turėtų būti skirti institucijoms, kurios yra kompetentingos atsakyti į minėtus klausimus", - rašoma laiške.
Per patarėjus žinią perdavė ir kitas konservatorius Justinas Urbanavičius. „Taip, Seimo narys su jūsų pateiktais klausimais buvo supažindintas", - perdavė jo biuras.
O štai Liberalų frakcijos narys Romualdas Vaitkus jaučiasi per daug užimtas, kad atsakytų į klausimą „kiek yra lyčių". Nei elektroniniu paštu, nei per patarėjus, nei telefonu jis nepagaunamas. Vieną kartą tikino, kad dalyvauja posėdyje, susisiekus kitą dieną, sakė, kad yra susitikime ir metė ragelį.
Kai kurie politikai sutikdavo sudalyvauti apklausoje, bet paskui dingdavo kaip į vandenį. Pavyzdžiui, demokratų „Vardan Lietuvos" frakcijos narys Vytautas Bakas, susisiekus su juo telefonu, pasakė, kad lytiškumo tema sudėtinga ir paprašė dar kartą atsiųsti klausimus elektroniniu paštu. Tačiau taip į juos ir neatsakė. Tokio pat pažado neištesėjo ir konservatoriai Aistė Gedvilienė bei Andrius Kupčinskas. Jis iš pradžių sutiko pabendrauti su žurnalistais, bet išgirdęs, kokia tema vykdoma apklausa, klausimus paprašė atsiųsti raštu. Ir neatsakė.
Klausimų raštu paprašė ir „valstietė" Aušrinė Norkienė, tačiau atsakymų į juos negavome, lygiai taip pat, kaip ir iš jos kolegos Luko Savicko.
Taip pat pasielgė ir socialdemokratas Eugenijus Sabutis. O jo kolegė Dovilė Šakalienė, išgirdusi, iš kokios žiniasklaidos priemonės žurnalistai skambina, palinkėjo gražios dienos ir padėjo ragelį.
Dar vienas socialdemokratas Linas Jonauskas, išgirdęs apklausos klausimus, pasakė, kad tokiam pokalbiui reikia mažiausiai pusvalandžio ir paskyrė jam patogų laiką kitą dieną. Tačiau sutartu laiku ragelio jau nekėlė ir neperskambino. Nusiuntus klausimus elektroniniu paštu, į juos nesureagavo. Kaip ir konservatorė Paulė Kuzmickienė.
Socialdemokratas Tomas Bičiūnas patvirtino, kad gavo apklausos klausimus, tačiau atsakyti į juos nerado laiko arba noro. Taip pat ir konservatorius Matas Maldeikis, Seimo narys ir žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, konservatorius Audrius Petrošius, su Lietuvos socialdemokratų darbo partija į Seimą išrinktas Jonas Pinskus, Liberalų sąjūdžio narys Jonas Varkalys.
Primename, kad apklausą „Vakaro žinios" pradėjo beveik įpusėjus Seimo kadencijai. Ne kartą Seimo nariams rašėme laiškus, skambinome, siuntėme balso pranešimus, trumpąsias SMS žinutes, net jų patarėjų prašėme, kad padėtų suderinti galimybę pakalbinti politikus. Tačiau kai kurie seimūnai apklausai laiko nerado jokiu formatu. Tarp jų yra Seimo narys ir krašto apsaugos ministras, konservatorius Arvydas Anušauskas, konservatorių partijos pirmininkas, Seimo narys ir užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, konservatorius Jonas Gudauskas, konservatoriai Jurgita Šiugždinienė, Irena Haasė, Laurynas Kasčiūnas, Rasa Petrauskienė, Andrius Vyšniauskas, „Laisvės" frakcijos narės Silva Lengvinienė, Ieva Pakarklytė ir Edita Rudelienė, demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos" narė Rūta Miliūtė, Mišrios Seimo narių grupės narys Andrius Palionis, „valstietis" Juozas Varžgalys.
I dalį skaitykite ČIA.
II dalį skaitykite ČIA.
III dalį skaykite ČIA.
IV dalį skaitykite ČIA.
V dalį skaitykite ČIA.
VI dalį skaitykite ČIA.
VII dalį skaitykite ČIA.
VIII dalį skaitykite ČIA.