„Vakaro žinios" tęsia Seimo narių apklausą plačiai visuomenėje aptarinėjama tema - lytiškumas. Daliai Seimo narių apklausos klausimai atrodo paprasti ir nekelia sunkumų, tačiau yra ir tokių, kurie arba nežino, kiek yra lyčių, arba bijo atskleisti, ką galvoja. Kai kas dangstosi, kad krepšinis sumaišė protą, o kai kas trūkinėjančiu telefono ryšiu. Skelbiame šeštąją dalį Seimo narių atsakymų.
Kiekvienas Seimo narys išgirdo šiuos tris klausimus:
1. Kiek yra lyčių?
2. Ar lytį galima pasirinkti?
3. Ar Lietuvos mokyklos vaikams dėstomose programose turėtų būti atsisakoma lytį nurodančių sąvokų „moteris" ir „vyras", „mama" ir „tėtis" bei pan.?
Vos išgirdęs apklausos klausimus, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Juozas Baublys nė kiek nenustebo ir iš karto pasakė, kad jam viskas atrodo paprasta:
1. Man atrodo paprasta - lytys yra dvi.
2. Manau, kad ne.
3. Tikrai ne, manau, kad šios sąvokos turėtų išlikti.
Sunkumų atsakyti į klausimus nekilo ir konservatoriui Antanui Čepononiui. Trumpai ir be išvedžiojimų:
1. Dvi.
2. Lytis yra biologiškai apspręsta.
3. Ne.
Tiesa, ne visiems jo kolegoms apklausa pasirodė tokia paprasta. Štai bendrapartietis konservatorius Sergejus Jovaiša beveik prarado kalbos dovaną, išgirdęs apklausos klausimus.
1. (ilga tyla) Koks kitas klausimas?
2. Ir koks paskutinis?
3. Žinokite, neatsakysiu nė į vieną klausimą dabar, man reikėtų gerai pagalvoti apie tai. Toks būtų mano atsakymas. Žiūriu krepšinį, negaliu susikaupti kitiems dalykams.
O kitas konservatorius, Bronislovas Matelis, kaip tyčia ėmė ir pradingo pokalbio metu. Susisiekus su juo, parlamentaras iš pradžių maloniai sutiko atsakyti, nors tuo metu kaip tik atostogavo kalnuose. „Leidžiamės nuo kalno", - pranešė jis. Tačiau vos išgirdus, kad skambina „Vakaro žinios", kaip tyčia, dingo ryšys. Tiksliau, Seimo narį buvo galima girdėti kuo puikiausiai, bet jis kitame laido gale negirdėjo žurnalistų ir pokalbis nutrūko. Pabandžius perskambinti, abonentas jau buvo nepasiekiamas. Vėliau telefonas buvo įjungtas, tačiau prisiskambinti politikui nepavyko.
Plačiau į apklausos klausimus atsakė „valstietis" Robertas Šarknickas. Politikas neslepia, kad naujausios permainų tendencijos jį gąsdina:
1. Nuo mažens žinau, kad lyčių yra dvi, moteris ir vyras.
2. Ar galima, ar ne, turbūt priklauso nuo kiekvienos šeimos auklėjimo arba man nežinomų dalykų. Kai išgirstu, kad yra keičiančių lytis žmonių, apima didelis skaudulys, liūdesys, kad taip vyksta gamtoje. Man sunku už juos kalbėti, ką jie jaučia tai darydami, atrodo, kaip jie teigia, kad laimingesni tampa, o man atvirkščiai - sutrinku klausdamas, kodėl taip vyksta su žmonėmis. Kas bus toliau, sunku įsivaizduoti. Pasaulis labai greitai keičiasi, mažumos vis greičiau perima daugumos žmonių nusistovėjusias šeimos tradicijas. Man svarbu tai, ką atsinešame iš prigimties, savo paskirtį būti tuo, kuo tu gimei, be žmogaus įsikišimo į Dievo kūrinį. O kas galėtų padėti jiems, turbūt tie, kurie šalia yra jų vaikystėje, tėvai, specialistai, psichologai ir kt. Dabar sakau, man jų gaila ne iš pykčio, bet iš nuostabos ar kažkokių vidinių dvasinių sužalojimų, kad jie yra drąsūs ir išdrįsta keisti savo kūną iš moters į vyrą ir atvirkščiai.
3. Jei būtų atsisakoma, manau, didžioji mokytojų dalis, kurie taip pat yra tėvai arba išeitų į gatves garsiai išreikšti savo nuomonę, arba iš baimės dirbtų, kad turėtų darbą. Neįsivaizduoju, kaip galima atsisakyti šių sąvokų jei mokiniai turi tėtį ir mamą, ką tada mokiniai pasakys mokytojams? Kur dingo mūsų tėvai?
Mažuma negali negirdėti daugumos, turi susitaikyti, kad yra gamta, kuri išlaiko vyro ir moters pusiausvyrą. Man ne vis vien, niekada nesutiksiu, kad vaikai augtų dviejų tėčių ar dviejų mamų šeimose vien dėl pasaulėžiūros formavimo ir būsimų patyčių. Jau dabar vis daugiau ir garsiau pasisako užaugę vaikai, kad norėjo turėti tėtį ir mamą, negalime negirdėti vaikų, turi būti visavertis vaiko gyvenimas.
Jo kolega „valstietis" Aurelijus Veryga irgi laikėsi tokios pačios nuomonės, tačiau nedaugžodžiavo:
1. Lytys yra dvi. Moteriška ir vyriška.
2. Lytis yra įgimta, jos pasirinkti negalima.
3. Manau, kad nieko iš jūsų išvardintų sąvokų atsisakyti nereikia.
Buvusi „valstietė", o dabar Mišriai Seimo narių grupei priklausanti Agnė Širinskienė apklausos klausimus sugliaudė kaip riešutus:
1. Dvi.
2. Ne.
3. Ne.
Taip pat į apklausos klausimus atsakė ir socialdemokratas Liudas Jonaitis:
1. Dvi.
2. Ne.
3. Neturėtų.
Liberalų frakcijos narys Ričardas Juška atsakė taip pat, o klausimams pasibaigus ir pats nusijuokė, apsidžiaugęs, kad apklausa buvo trumpa:
1. Dvi.
2. Ne.
3. Ne.
Socialdemokratas Kęstutis Vilkauskas irgi trumpai atsakė į apklausos klausimus, tik liko neaišku, kiek yra lyčių:
1. Ne.
2. Tai duotybė.
3. Ne.
O štai kitas Kęstutis, Sauliaus Skvernelio suburtos demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos" narys Kęstutis Mažeika suskaičiavo tik vieną vienintelę lytį. Greičiausiai turėjo omenyje, kad žmogus gali būti vienos konkrečios lyties:
1. Viena.
2. Ne, išskyrus medicininius atvejus, kai diagnozuojamas hermafroditizmas.
3. Neturėtų būti atsisakoma sąvokų „moteris" ir „vyras", „mama" ir „tėtis".
Apie gamtą kalbėjo ir „valstietis" Eugenijus Jovaiša. Išgirdęs apklausos klausimus, jis ėmė šauktis Aukščiausiojo:
1. O Viešpatie! Dvi!
2. Ne - kaip gamta sutvėrė, taip yra.
3. Jokiu būdu negalima taip daryti.
Kiek yra lyčių, tiksliai atsakyti negali konservatorius Vilius Semeška. Jis sako, kad visų jų suskaičiuoti nepavyksta. Tiesa, jis atsakydamas į apklausą, nusprendė skaičiuoti kiek kitokias lytis:
1. Kadangi mano ūkininko ūkis yra prie Nemuno, tai lyčių praplaukia tikrai daug, ypač pavasarį. Bet neskaičiavau, todėl nepasakysiu kiek jų yra. O kur dar kitos upės.
2. Galima, būna įvairių formų ir dydžių. Vieną kartą praplaukė labai galinga lytis, ant kurios galima buvo net stovėti ir plaukti pasroviui.
3. Niekad nepagalvojau apie tai, kad mokyklose turi būti atsisakoma lyčių. Lytys, kaip ir lygtys, svarbios mokymosi procesui.
Socialdemokratė Orinta Leiputė taip pat suskaičiavo dvi lytis. Ji sako, kad vaikams mokykloje dėstant lytiškumą, reikėtų remtis mokslu, o ne religinėmis dogmomis:
1. Dvi.
2. Paprastai, kaip jau gamtos duota, taip. Tačiau žinome, kad yra ir kitokių žmonių... Na, yra tam tikrų niuansų šiame klausime. Bet šiaip yra taip, kaip davė gamta.
3. Turbūt jos turi būti, jeigu trūksta suvokimo, kas yra tokios sąvokos ir kas jas sudaro. Manau, kad mokykloje turi būti dėstoma mokslu grįsta lytiškumo ugdymo programa, kuri buvo rengiama, paskui sulaukė kritikos, buvo taisyta. Ji turi būti tokia, kad atsakytų į visus klausimus, į kuriuos galbūt nesugeba, negali ar neišsamiai atsako tėvai. Mokykla privalo būti pasirengusi atsakyti. Bet atsakyti ne religinėmis dogmomis, o mokslų grįsta informacija.
Su Darbo partija į Seimą išrinktas Mišrios Seimo narių grupės narys Artūras Skardžius sako, kad lytis yra biologinė sąvoka. Jam nepriimtinos iniciatyvos kalbėti apie lytiškumą kitaip:
1. Lytis yra biologinė sąvoka. Jos yra dvi - moteris ir vyras.
2.Ne, kadangi lytis yra esminis skirtumas tarp moters ir vyro, sąlygojantis jų reprodukcinę funkciją.
3.Ne. Manau, kad švietimo sistemoje nereikėtų biologinės lyties sampratos tapatinti su „socialinės lyties" suvokimu, kuris tik apibūdina moterų ir vyrų socialinį elgesį.
I dalį skaitykite ČIA.
II dalį skaitykite ČIA.
III dalį skaykite ČIA.
IV dalį skaitykite ČIA.
V dalį skaitykite ČIA.
Kitų seimūnų atsakymai - kitą savaitgalį!