respublika.lt

Klausiame Seimo narių: kiek yra lyčių? (VII dalis)

(0)
Publikuota: 2023 rugsėjo 10 10:01:00, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 1 nuotr.
EPA-ELTA nuotr.

„Vakaro žinios" tęsia Seimo narių apklausą plačiai visuomenėje aptarinėjama tema - lytiškumas. Dalis parlamentarų bijo net išgirsti apklausos klausimus ir ieško pasiteisinimų, kaip išsisukti. Daugiausiai tokių - tarp konservatorių. O kai kas vietoj lytiškumo mieliau prašo kalbėti apie žemės ūkį. Skelbiame septintąją dalį Seimo narių atsakymų.

 

Kiekvienas Seimo narys išgirdo šiuos tris klausimus:

1. Kiek yra lyčių?

2. Ar lytį galima pasirinkti?

3. Ar Lietuvos mokyklos vaikams dėstomose programose turėtų būti atsisakoma lytį nurodančių sąvokų „moteris" ir „vyras", „mama" ir „tėtis" bei pan.?

„Valstietis" Jonas Jarutis, sutikęs atsakyti į klausimus, neužtruko:

1. Lytys yra dvi.

2. Ne, lytis nėra pasirenkama.

3. Ne, Lietuvos mokyklos vaikams dėstomose programose neturėtų būti atsisakoma lytį nurodančių sąvokų „moteris" ir „vyras", „mama" ir „tėtis" bei pan.

Dvi lytis suskaičiavo ir konservatorius Vytautas Kernagis. Jis sako, kad lyčių klausimuose nemato jokių problemų, tačiau kartu jam atrodo, kad lytį pasirinkti visgi galima:

1. Dvi.

2. Matyt, kad kartais galima, jeigu žmogui atrodo, kad kažkas ne taip. Galbūt galima, jeigu žmogus to nori. Žmogus turi turėti pasirinkimą.

3. Ne, nežinau, kodėl to reikėtų atsisakyti. Nematau problemos šiuose klausimuose nei dėl lyčių, nei dėl ne lyčių, nei dėl homoseksualų, nei dėl nieko.

O štai demokratų „Vardan Lietuvos" frakcijos narys Zenonas Streikus sako, kad tiems, kurie galvoja, jog lytį galima pasirinkti, gyvenime turėtų būti labai sunku:

1. Be abejonės, dvi.

2. Neteko girdėti, kad tėvai galėtų pasirinkti, kokios lyties vaikas bus. Lytis yra sąlygota biologiškai. O psichologiškai visokių atvejų būna, ką nori gali pasirinkti. Kai biologiškai žmogus yra vienos lyties, o psichologiškai jis save priskiria kitai lyčiai, kyla labai rimtos problemos. Be abejo, dėl to nereikia smerkti, jeigu žmogus ieško pagalbos, galima padėti. Bet nemanau, kad lengva gyventi, kai biologija skiriasi nuo psichologinių žmogaus sprendimų.

3. Esu gana konservatyvus šiuo klausimu. Be abejonės, kad šios sąvokos turi būti. Juo labiau kad ir pedagogų išsilavinimas pateikti tai kitaip būtų labai diskutuotinas ir abejotinas. Nėra rimtų argumentų kitaip elgtis. Šioje diskusijoje visai neįtraukiami šių klausimų rimti mokslininkai profesionalai.

Su Darbo partija į Seimą išrinktas ir dabar Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Mindaugas Puidokas sakė, kad reikėtų priimti save tokios lyties, kokios žmogus gimsta:

1. Yra tik dvi biologinės lytys - vyras ir moteris.

2. Lytis yra tokia, su kokia žmogus gimsta ir reikia ją mokėti priimti tokią, kokia ji yra. Žinoma, būna vienetiniai atvejai, kai dėl įgimtų fizinių apsigimimų žmogui reikalinga medikų pagalba. Kitai daliai žmonių labai reikalinga kvalifikuota psichologų, psichoterapeutų pagalba, nes daug berniukų ir mergaičių, kuriems buvo pakeista biologinė lytis, vėliau gailisi. Dėl to ši tema yra labai sudėtinga ir griežtai nepritariu „Laisvės partijos" stumiamoms įstatymų pataisoms, kad nepilnamečiai galėtų pasikeisti lytį be tėvų sutikimo.

3. Matome situaciją, kai transseksualūs asmenys, pakeitę lytį iš vyro į moters, veržiasi dalyvauti moterų sporto varžybose ir jiems būna suteikiama tokia teisė. Tada silpniausias iš vyrų gali tapti lyderiu ar čempionu tarp moterų, kurių fizinės galimybės yra silpnesnės. Tokie sprendimai iškreipia sąžiningo sporto principus ir veda visuomenę į visišką chaosą.

Lytis tampa apsisprendimo, o ne prigimties klausimu. Tokias nuostatas siekiama įdiegti ES lygmeniu per Stambulo konvenciją ir panašius tarptautinius dokumentus. Esu įsitikinęs, kad tam privalome priešintis visomis priemonėmis, nes tas veda visą Vakarų visuomenę į susinaikinimą ir neišvengiamą pražūtį. Žlugus moralinėms normoms ir vertybėms, išnyksta net įspūdingiausių pasiekimų pasiekusios pasaulio civilizacijos.

Tokiu būdu mus norima paversti belyčių ir beveidžių individų visuomene. Norima eiti patikimiausiu keliu, darant poveikį labiausiai pažeidžiamiems - vaikams. Tokia kalbos cenzūra yra pavojinga, nes norima mums neleisti reiškinius ir individus vadinti tikraisiais jų vardais. Tokia situacija jau vyksta kai kuriose vietose JAV. Pavyzdžiui, Niujorko mokyklose vaikai yra skatinami vietoje sąvokų ,,mama" ar ,,tėtis" naudoti sąvokas: ,,gimdytojas 1", ,,gimdytojas 2" ir vietoje ,,laimingų švenčių" naudoti ,,geros pertraukos".

Argumentacija pribloškia. Tokių sąvokų vartojimo šalininkai teigia, kad ne visi vaikai yra iš vienodų šeimų ir ne visi švenčia šventes. Jei Vakarų pasaulis paseks šiuo pavyzdžiu, kelio atgal nebus. Galutinai prarasime savo identitetą ir žalosime mūsų vaikus.

Liberalų sąjūdžio frakcijos narys, buvęs Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, išgirdęs, kokiu klausimu žurnalistai skambina, prisipažino, kad jau buvo matęs ir raštu pateiktus apklausos klausimus, tačiau tyčia į juos neatsakė. Vietoj to, jis mieliau kalbėtų apie žemės ūkį. „Neatsakinėsiu, neatsakiau ir į jūsų laišką. Prašome apie žemės ūkio temas.

Ar žinote, kad rengiame tokią kaimo sueigą? Spalio 20 d. darome Lietuvos kaimo sueigą, skirtą paruošti dokumentą partijoms ir kandidatams į EP bei prezidentus, kad būtų surašyti visi kaimo lūkesčiai. Seimo valdyba pritarė ir renginiui prie Seimo apie pažangų žemės ūkį vilniečiams parodyti, kad tai ne čiabatai ir ne kauptukai, o įsėdus į normalią techniką, jautiesi kaip kosminiame laive. Tai yra tai, apie ką aš galėčiau daug pasakoti", - temą nukreipė V.Pranckietis.

„Valstietis" Algirdas Stončaitis sakė, kad klausime, kiek yra lyčių, kol kas - nieko naujo:

1. Laikausi nuomonės, kad yra dvi lytys. Nieko naujo.

2. Manau, kad tikintys pasakys, kad tai ji gimimo metu kartu su Dievo valia yra atnešama. Manau, kad lyties pasirinkimo nėra, žmogus lytį atsineša su gimimu.

3. Esu kategoriškai „prieš". Manau, kad istoriškai visomis prasmėmis Lietuvoje yra visiškai kitaip suformuota ir tai turi išlikti: „tėtis", „mama", „brolis", „sesuo", „mergaitė", „berniukas".

Konservatorius Žygimantas Pavilionis, iš pradžių sutikęs bendrauti su žurnalistais, išgirdęs pirmą apklausos klausimą, pasakė, kad neatsakinės. „Uoj tikrai neatsakinėsiu į tokius dalykus. Bijau, kad tai daugiau provokacija nei bandymas išgirsti nuomonę. Nepykite, dirbu užsienio politikoje ir nepadėsiu jums. Ačiū jums labai", - pasakė Ž.Pavilionis ir padėjo ragelį.

Kitas konservatorius Arvydas Pocius taip pat suskubo baigti pokalbį. Išgirdęs apklausos temą, nepanoro net klausimų išgirsti. „Šituo klausimu aš nenoriu kalbėti", - trumpai nurodė Seimo narys.

Jų kolega, kitas konservatorius ir ilgametis Seimo narys Jurgis Razma nurodė, kad nemato pagrindo atsakinėti į tokius apklausos klausimus. „Negirdėjau, kad būtų rengiami kažkokie įstatymų projektai, kurių turinyje būtų jūsų keliami klausimai, taip pat nemanau, kad kas nors rengtų ugdymo turinio pakeitimus, taip, kaip formuluojama jūsų klausimuose, todėl nematau pagrindo į juos atsakinėti", - trumpai atsakė J.Razma.

O štai jų bendrapartietis, dar vienas konservatorius Edmundas Pupinis visai neišsigando apklausos. Jam dėl lyčių yra viskas aišku:

1. Dvi.

2. Ne.

3. Ne.

Dar vienas konservatorius Paulius Saudargas taip pat neišsisukinėjo nuo apklausos ir trumpai bei aiškiai atsakė, ką galvoja:

1. Yra dvi biologiškai nulemtos lytys: moteris ir vyras.

2. Lyties pasirinkti negalima.

3. Ne, neturėtų būti atsisakoma.

Taip pat galvoja ir dar vienas konservatorius - Kazys Starkevičius. Jis į apklausos klausimus atsakė trumpai ir vienareikšmiškai:

1. Dvi.

2. Ne.

3. Taip, mokyklose vaikams dėstomose programose privalomai turi būti šiame klausime išvardintos sąvokos.

I dalį skaitykite ČIA.

II dalį skaitykite ČIA.

III dalį skaykite ČIA.

IV dalį skaitykite ČIA.

V dalį skaitykite ČIA.

VI dalį skaitykite ČIA.

Kitų seimūnų atsakymai - kitą savaitgalį!

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
31
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar vengiate vairuoti, kai keliuose prisnigta?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar dažnai perkate alkoholinius gėrimus savaitgalį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-8 +3 C

-9 -2 C

-7 -4 C

-4 0 C

-7 -2 C

-7 -3 C

0-5 m/s

0-3 m/s

0-3 m/s