respublika.lt

Klimatologas: žiema turėtų grįžti į normalias vėžes

(6)
Publikuota: 2023 vasario 02 19:11:17, Gintautas Stankūnavičius, Vilniaus universiteto Hidrologijos ir klimatologijos katedros docentas
×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi Eltos nuotr.

Ilgai užsitęsęs atlydys jau baigiasi ir žiema turėtų grįžti į normalias vėžes. Pastarąjį atlydį lėmė ciklonų serija iš Šiaurės Atlanto, tačiau skirtingai nuo kitų šios žiemos atlydžių, šių ciklonų trajektorijos buvo pusiau platuminės krypties (iš VŠV į RPR) ir vietoj stiprios šilumos advekcijos Lietuva ir visa pietrytinė Baltijos regiono dalis gavo daugiau nei įprastai kritulių.

 


Vidutinis oro temperatūros gradientas (jo kryptis) atitinkamai buvo statmenas ciklonų trajektorijų krypčiai (PV-ŠR), todėl pietvakarinėje Lietuvos dalyje ir pajūryje vyravo lietus, o šiaurės rytinėje ir, vietomis, pietryčiuose - šlapias sniegas. Tą patvirtina ir sniego danga: jos visai nėra pajūryje, pamaryje ir vietomis Suvalkijoje, o pačiuose šalies šiaurės rytuose ji siekia 10-16 cm, vietomis iki 20 cm. Sniego danga taip pat išsilaikė Žemaičių aukštumoje, šalies rytuose ir pietryčiuose, Šiaurės ir Vidurio Lietuvoje sniego danga neištisinė arba labai plona - 0,5-2 cm.

Šių metų sausis buvo šilčiausias aukštose platumose. Vietomis centrinėje Arktyje susidarė iki 10 °C ir daugiau teigiama oro temperatūros anomalija.

Taip pat sausis buvo daug šiltesnis už daugiametį pietrytinėje ir vakarinėje Kanadoje, šiaurės rytiniame Europos kampe (Rusija) bei Vidurio Europoje. Europoje stipriausia šilumos anomalija susidarė visame Karpatų regione ir Vakarų Ukrainoje (> 6 °C), o Baltijos šalyse buvo 0,5-4 °C šilčiau už daugiametį vidurkį.

Taip pat, Baltijos šalyse ir Baltarusijoje sausis buvo 1,2-2 kartus drėgnesnis už normą. Vyravę permainingi orai, dažnas sniego dangos ir paviršinio įšalo susidarymas bei tirpimas labai nepalankus kai kurių augalų žiemojimui (pavyzdžiui, žiemkenčių), tačiau labai pagerino gruntinių bei kai kurių nenuotakių paviršinių vandenų išteklius.

Remiantis europine potvynių informavimo sistema (EFAS) perteklinė dirvožemio drėgmė dabar yra beveik visoje rytinėje bei pietrytinėje Lietuvos dalyje ir Latgaloje bei Vidžemėje, o normali ar net per maža - vietomis Vidurio Lietuvoje.

Taigi, dalyje Lietuvos turėtų būti palankios sąlygos eiliniam žiemos upių poplūdžiui, tačiau ateinantys šaltesni ir sausesni orai šią tikimybę labai sumažins. Šiomis dienomis labiausiai vandens lygis kilo Šešupės, Jūros, Šyšos, Nevėžio, Minijos upėse, tačiau iki stichinio lygio greičiausiai nepakils, o mažuose dešiniuosiuose Nemuno žemupio intakuose (Leitė, Gėgė ir kt.) pavojingai aukštas vandens lygis išsilaikė beveik visą sausio mėnesį ir dabar mažai kinta.

Šiuo metu pietinėje ir centrinėje Baltijos jūros dalyse ledo nėra (taip pat ir Kuršių mariose), jo šiek tiek dar likę Pernu įlankoje, Estijos vakarinėje pakrantėje, Suomių įlankos pačiuose rytuose ir visoje šiaurinėje Botnijoje. Vėl atšalus orams Lietuvos Baltijos jūros pakrantėje jūrinio ledo susidarymas mažai tikėtinas, o Kuršių mariose, matyt, formuosis nauja ledo danga.

Artimiausiomis dienomis Atlanto ciklonų trajektorijos pasidarys dar labiau meridianinės krypties ir staigias orų permainas (šilumą, drėgmę, o vėliau šaltį ir sniegą) neš į Karpatų bei Alpių regioną ir Balkanus.

Lietuvoje per artimiausias 5-7 dienas kritulių prognozuojama mažai, keliais centimetrais padidės sniego danga rytinėje ir šiaurės rytinėje Lietuvos dalyje. Aktyvus ciklonas, kurio centras dabar yra virš šiaurinės Baltarusijos, lėtai traukiasi į šiaurės rytus ir silpsta.

Jau šįvakar šio ciklono užnugaryje iš šiaurės Lietuvą pasieks šaltesnio ir sausesnio oro porcija, todėl naktį daug kur susidarys plikledis, vietomis truputį pasnigs.

Penktadienį-šeštadienį šaltis toliau judės į pietus, nedidelio sniego tikimybė išliks ir savaitgalį, tačiau šaltis sustiprės - ypač rytiniuose ir centriniuose rajonuose.

Šeštadienį naktį oro temperatūra kris iki -3 - -8 °C, sekmadienio - -5 - -10 °C, dienomis -2 - -7 °C, pajūryje ir pietvakariuose 0 - -5 °C. Šalčiausia naktis rytiniuose rajonuose prognozuojama pirmadienį, tačiau pirmadienio dieną taip pat laukiamas debesuotumo padidėjimas ir vėjo sustiprėjimas dėl ciklono, judančio nuo Norvegų jūros link šiaurinės Rusijos, įtakos.

Todėl pirmadienio antroje pusėje numatomas nestiprus atšilimas ir negausūs krituliai: pajūryje lietus ir šlapdriba, rytinėje dalyje sniegas pereinantis į šlapdribą. Vėliau, nuo antradienio prognozių scenarijai yra skirtingi: 40 % tikimybė, kad vidutiniškai šilti orai (+1 - -4 °C) vėl grįš į Lietuvą iki kito savaitgalio, (pradedant nuo antradienio šlapdribos) ir apie 60 % tikimybė - kad nuo antradienio iki kito savaitgalio išsilaikys anticikloniniai ramūs (vietomis net saulėti) orai su santykinai didele oro temperatūros svyravimų per parą amplitude (naktimis vidutiniškai -8 - -13 °C, dienomis - -1 - -6 °C).

Ilgalaikių orų prognozių duomenys rodo, kad šio savaitgalio ir kitos savaitės orų atvėsimas yra laikinas ir nuo mėnesio vidurio vėl laukiami šiltesni ir drėgnesni nei įprastai orai.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
6
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (6)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s