respublika.lt

Lino ambasadorius prognozuoja linų revoliuciją

(45)
Publikuota: 2023 sausio 20 06:55:38, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 5 nuotr.
Bagaslaviškyje, Širvintų rajone, gyvenantis ūkininkas, linų augintojas Bronislavas Liubomiras Vošteris sako, kad lietuvių primirštoje linų kultūroje slypi tikros sveikatos paslaptys. Redakcijos archyvo nuotr.

Šaltuoju metų laiku šalies ligonines užplūdo negaluojantys pacientai. Kai kur laukti apžiūros prireikė net kelias valandas. Bagaslaviškyje, Širvintų rajone, gyvenantis ūkininkas, linų augintojas Bronislavas Liubomiras Vošteris sako, kad lietuvių primirštoje linų kultūroje slypi tikros sveikatos paslaptys. Vyras augina linus ir gamina linų produktus, kurie tinka ne tik sveikai mitybai, bet ir organizmo stiprinimui.

 

Nors, atrodytų, kad žiemą ūkininkams turėtų būti poilsio metas, B.L.Voršterio sodyboje, pavadinimu „Linų namai", darbai nesibaigia. Vyras sako, kad ir žiemą yra ką veikti: reikia ruoštis sėjai, atnaujinti ir prižiūrėti techniką. O ir linų sėmenų aliejaus gamyba bei miltų malūnas čia dirba ištisus metus. Jau tris dešimtmečius ūkininkas savo daugiau kaip šimto hektarų ūkyje augina linus ir sako, kad tai yra tikras sveikatos ir geros savijautos šaltinis.

B.L.Vošteris pasakoja, kad visą gyvenimą matė, kaip augą linai. Jo tėtis taip pat buvo linų augintojas. Tad gavęs galimybę ūkininkauti, pats B.L.Vošteris žinojo, kad būtinai augins linus. Šiandien dalyje jo turimų žemių taip pat auga linai. Tačiau ne pluoštiniai, o sėmeniniai. Pluoštinių linų auginimas, apmaudo neslepia B.L.Vošteris, Lietuvoje jau seniai pamirštas.

Garbaus amžiaus ūkininkas sako, kad linai lietuvių istorijoje visuomet buvo labai vertinami. Šią tradiciją ir pats B.L.Vošteris puoselėja savo ūkyje. Čia laukiami visi, besidomintys linais, o ūkininkas draugiškai priima svečius, aprodo valdas, supažindina su linų sėmenų aliejaus gamybos procesu. Linų ambasadoriumi vadinamo B.L.Vošterio sodyboje yra net koplytstulpis, skirtas linui, o sodyboje galima pamatyti garbingai pakabintą pačiam B.L.Voršteriui skirtą Stasio Žlibino parašytą eilėraštį „Nepamirški, Lietuva, linų."

Redakcijos nuotr.

Neseniai 85-ąjį gimtadienį minėjęs B.L.Vošteris pristatomas kaip „Lino namų" šeimininkas, tradicinės „Lino šventės" organizatorius, „Metų ūkis 2017" nugalėtojas, edukatorius, visuomenininkas. Šiandien ūkininkas valdo 150 hektarų ir priduria, kad nedaug. 25 hektarai apsėti linais. Nors amžius jau solidus, daugybę darbų ūkyje vyras atlieka kartu su žmona Janina. Veiklą vyras laiko gyvenimo būdu, o ne darbu. Paklaustas, kas yra jų sveikatos šaltinis, B.L.Vošteris neabejodamas sako, kad linai. Su „Vakaro žinių" skaitytojais jis sutiko pasidalinti patarimais, kaip linais praturtinti savo sveikatą ir kasdienę mitybą.

- Taigi, kaip praturtinti savo mitybą linų sėmenimis?

- Šiandien vis daugiau žmonių naudoja beglitiminius produktus, tokius kaip spelta kruopos, belukštės avižos, grikiai. Linų sėmenys yra senas lietuviškas produktas, kurį taip pat reikėtų naudoti kiekvieną dieną. Aš daug metų naudoju šiuos sveikus produktus ir sveikata nesiskundžiu. Tuo džiaugiasi ir mūsų klientai, atvykstantys į ūkį įsigyti miltų ar aliejaus. Ir koronaviruso pandemijos metu, nors buvome užsikrėtę, simptomų nejautėme.

Sėmenų aliejuje yra daug omega-3 rūgščių. 100 gramų sėmenų jų yra iki 60 g. Nežinau, ar koks kitas augalas turi tokią gausybę omega rūgščių. Todėl daugybę metų linai buvo vadinami dievų augalu, bet valdžios vyrai jau prieš daug metų linų atsisakė, todėl Lietuvoje viso labo linų auginama tik 900 hektarų (prieškario metais jų buvo auginama 100 tūkst. hektarų). Per tą laiką pripratome prie perdirbto, nesveiko maisto, kuris nesuteikia reikalingų medžiagų žmogui, imunitetas nėra stiprinamas ir žmogus greitai suserga.

Mano patarimas - kiekvieną dieną suvalgyti bent du šaukštus sėmenų aliejaus. Tai puikus pagardas košėms, mišrainėms, salotoms. Taip pat sėmenimis galima praturtinti savo maistą, o augintojai gali sėmenimis maitinti mėsinius gyvulius, paukščius.

Štai mano žmona kiekvieną dieną pusryčiams valgo varškę su linų sėmenų aliejumi. Aš labiau mėgstu maltus sėmenis, nes juose lieka daugiau vitaminų. Malti sėmenis tinkami dėti į sriubą, o kartais ir vietoj arbatos žolelių ryte. Linų sėmenimis pagardinti pusryčiai yra puiki dienos pradžia - suteikia sotumo jausmą, pripildo organizmą reikalingomis medžiagomis. Tai puikus produktas ne tik norintiems sveikai maitintis, bet ir metantiems svorį.

Tačiau dabar savo mityboje vis dažniau naudojame perdirbtus produktus, geriame daugiausiai vaistų Europoje. Todėl sergame, trumpiau gyvename. Jeigu valdžios žmonės būtų protingi, skatintų, kad ūkininkai augintų linus, po aliejaus spaudimo likusiomis išspaudomis šertų gyvulius ir paukščius. Tada tokia mėsa pati taptų natūraliu vaistu. Jeigu dėdeklė vištelė per dieną sulestų maistą su bent 10 gramų linų sėmenų aliejaus, jos dedami kiaušiniai būtų daug aukštesnės kokybės. Vienoje tokių kiaušinių pakuotėje būtų 50 gr. omega-6 rūgščių. Linų sėmenimis praturtinti kiaušiniai padėtų stiprinti ir smegenų veiklą, bet dabar žmonėms mažai rūpi tokie produktai.

- Kodėl linai Lietuvoje tapo pamiršta kultūra?

- Pradėjome mėgdžioti vakarus, gyventi, maitinantis greitu maistu su papildomais skonio stiprikliais, laikomės visokių dietų. Vaistinėje atsirado papildai, kurie leido suprasti, kad natūralus produktas, kaip linai, nebereikalingas. Valstybės biudžetą vaistinės papildo labai gerai.

- Jūsų sodyboje daugybę metų vykdavo „Lino šventės". Ar jas dar organizuojate?

- Daug metų vykdavo ši šventė. Pandemija privertė kiek pristabdyti šią tradiciją, bet galvojame, kad šiemet pavasarį vėl rengsime šią šventę, jeigu tik būsime sveiki. Daug metų organizuodavome šias šventes: medikai skaitydavo paskaitas, kepdavome blynus, skanaudavome košes, dalyvaudavo dainininkai, poetai, įvairūs kolektyvai. Šventė vykdavo visą dieną. Visa tai darydavome savo lėšomis. 2020 m. ir koplytstulpį linui pastatėme, pašventinome, giedojome himną, skambino varpai. Atsisveikinome su linu, bet nė vienas seimūnas neatvažiavo atgailauti, kad pamiršo mūsų tautinį paveldą - liną.

- Atrodo, kad pastaruoju metu kaip tik labai populiarėja sveikos gyvensenos propagavimas ir vis daugiau žmonių rūpinasi savo mityba. Gal ir linų laukia atgimimo revoliucija?

- Į mūsų sodybą atvažiuoja įvairaus amžiaus žmonių. Kartais savo produkcija prekiaujame turgelyje ir matome, kad net jauni žmonės skiria dėmesio kokybiškiems produktams. Kiti galvoja, kad bus sveiki visą amžių be papildomų rūpesčių. Arba įsigyti vietoje, arba kartais trečiadieniais nuvykstame į Lazdynų turgelį Vilniuje. Ilgai nebūname, pastovime porą valandų, sulaukiame savo klientų ir važiuojame namo. Esame pensininkai, mums daug nereikia.

Manau, kad linas dar tikrai bus prisimintas, ir ūkininkai netolimoje ateityje pradės auginti linus. Jeigu valdžioje bus protingi žmonės, galvojantys apie visos valstybės sveikatą, ateityje auginsime 100 tūkst. hektarų linų. Neabejoju, kad kuo toliau, tuo vis daugiau žmonių supras, kad linai ir sveika mityba yra geriausia sveiko gyvenimo formulė.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
41
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (45)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s