respublika.lt

Ministerija rėžė tėvams: neturite teisės rinktis vaikų ugdymo turinio

(188)
Publikuota: 2024 kovo 04 12:35:45, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi Pixabay.com nuotr.

Daugiau kaip 16 tūkst. gyventojų pasirašė peticiją dėl rugsėjį mokyklose pradėtos dėstyti Gyvenimo įgūdžių ugdymo programos. Peticija buvo prašoma stabdyti programą. Pagaliau gautas Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atsakymas pilietiškiems žmonėms - programa stabdoma nebus, o ko mokyti vaikus, sprendžia ne tėvai, bet valstybė.

 

Šią peticiją mokslo metų pradžioje inicijavo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Joje reikalaujama stabdyti programą, kuri sukėlė tiek daug diskusijų. O ypač, dėl lytinio ugdymo dalies. „Reikalaujame stabdyti privalomą Gyvenimo įgūdžių programos dėstymą Lietuvos mokyklose. Šios programos prieštaringas ir genderistines ideologijas skatinantis turinys nebuvo išdiskutuotas su visuomene, neparengta mokymosi priemonių bei kvalifikuotų dalyko dėstymo pedagogų bazė. Tokiai bendrojo ugdymo programai Lietuvos mokyklose prieštarauja didžioji dalis visuomenės. Pasirinkta ugdymo metodika ir priemonės pažeidžia moksleivių ir jų tėvų konstitucinę teisę rinktis ugdymo turinį pagal savo dorovinius, moralinius įsitikinimus, neigia Lietuvos Respublikos Konstitucijoje įtvirtintą šeimos sampratą ir tradicines vertybes", - rašoma peticijoje.

Pasibaigus parašų rinkimo terminui, peticija buvo perduoda ŠMSM, kuri pateikė atsakymą - programos stabdyti niekas neketina, priešingai, ji dar net nedėstoma visa apimtimi.

Ministerijos atsakyme, kurį pasirašė viceministras Ramūnas Skaudžius, nurodoma, kad Gyvenimo įgūdžių ugdymo programos projektas buvo paskelbtas viešoms diskusijoms ir konsultacijoms su visuomene, o gauti „pasiūlymai buvo atidžiai nagrinėjami ir vertinami." Nors nenurodoma, ar į juos buvo atsižvelgta, kurie jų buvo įtraukti, o kurie - ne.

Viceministro teigia, kad programa šiais mokslo metais įgyvendinama ne visa apimtimi, 1 ir 3 klasėje programos turinys integruotas, 5 ir 7 klasėje mokiniai turi po vieną savaitinę pamoką, o 9 klasės mokiniai - po 1 savaitinę pamoką kas antrą savaitę. „Gyvenimo įgūdžių pamoka yra nauja, bet jos turinys apima iki šiol mokyklose dėstytas labai aktualias mokiniams temas, tokias kaip socialinis-emocinis ugdymas, psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencija, patyčių ir smurto prevencija, savižudybių prevencija, lytiškumo ugdymas, sveikatos ugdymas, pirmoji pagalba, žmogaus sauga, kurioms įgyvendinti mokyklose trūko nuoseklumo ir tam skiriamo laiko", - rašoma atsakyme.

Taip pat pasakojama, kad mokytojai buvo tinkamai paruošti naujos programos dėstymui - parengtos rekomendacijos su metodine medžiaga. Čia kalbama apie tas pačias rekomendacijas, kuriose daug metodinės medžiagos rengė su LGBT bendruomene dirbančios organizacijos, pati programos rengėja Daiva Šukytė ir jos vyras, Seimo narys Linas Slušnys.

Galiausiai švietimo viceministras, atsakydamas į tėvams svarbius klausimus, atsako, kad ne tėvai, o valstybės spręs, ko mokyti jų vaikus. „Norime atkreipti dėmesį, kad Lietuvos Respublikos Konstitucija nesuteikia tėvams „teisės rinktis ugdymo turinio pagal savo dorovinius, moralinius įsitikinimus". Visas ugdymo turinys yra kuriamas Švietimo įstatymo 3 str. nurodytiems švietimo tikslams įgyvendinti."

Komentuoja Ramūnas KARBAUSKIS, „valstiečių" lyderis:


„Na va - Švietimo, mokslo ir sporto ministerija mus informavo, kad vaikai priklauso valstybei ir ne tėvai sprendžia, kaip ir ko bus mokomi vaikai, o ministerija!

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) gavo švietimo, mokslo ir sporto viceministro Ramūno Skaudžiaus pasirašytą dokumentą, kuriuo pranešama, kad ministerija neatsižvelgs į LVŽS parengtą peticiją ir neatšauks Gyvenimo įgūdžių programos dėstymo mokyklose. Ministerijos rašte atsisakymas reaguoti į piliečių nuomonę argumentuojamas tuo, kad programa jau buvo derinama su įvairiomis institucijomis ir derinimo laikas yra pasibaigęs.

Kad ši valdžia užsispyrusiai laikysis savo, mes jautėme. Bet ministerijos atsakymas šokiruoja ne tiek dėl to, kad ministerijai piliečių nuomonė yra nesvarbi, bet labiau dėl to, kad jame ministerija aiškiai pabrėžia, jog Švietimo įstatymas yra aukščiau tėvų valios, ir tėvai neturi teisės spręsti, kaip bus mokomi jų vaikai.

Viceministras rašo: „Norime atkreipti dėmesį, kad Lietuvos Respublikos Konstitucija nesuteikia tėvams „teisės rinktis ugdymo turinio pagal savo dorovinius, moralinius įsitikinimus". Visas ugdymo turinys yra kuriamas Švietimo įstatymo 3 straipsnyje nurodytiems švietimo tikslams įgyvendinti".

Trumpiau tariant, ministerija mus informavo, kad vaikai priklauso valstybei, todėl ministerija, o ne tėvai spręs, kaip bus mokomi mūsų vaikai. Kaip tai pavadinti? Tai dar vienas spjūvis Lietuvos gyventojams į veidą ir pavojingas precedentas, kuris veda į dar didesnę takoskyrą tarp šios valdžios ir piliečių."

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
171
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (188)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar jūs pasitikite Lietuvos teisėsauga?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar kada nors šaudėte iš šaunamojo ginklo?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+10 +19 C

+12 +17 C

+11 +19 C

+13 +21 C

+15 +23 C

+19 +24 C

0-3 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s