respublika.lt

Motinos diena kapinėse – ne tik atminimas, bet ir augantys atliekų kiekiai, kaip rūšiuoti?

2022 balandžio 27 09:17:04
novamedia.lt info

Jau šį sekmadienį bus minima motinos diena, daug žmonių, jau nebeturinčių gyvų mamų, prieš šią šventę skuba aplankyti kapines - tvarko po žiemos likusius lapus, prikritusias šakas, ravi, sodina pavasarines gėles, uždega žvakes. Ekologinių sprendimų bendrovė „Ecoservice" pastebi prieš ir po šios datos minėjimo kasmet išaugančius atliekų kapinėse kiekius, primena aktualias rūšiavimo taisykles.

×
nuotr. 1 nuotr.
Kapinės. novamedia.lt nuotr.

 

Kapų priežiūra - nuolatinis procesas

65-erių Nijolė į Vilniuje esančias Saltoniškių kapines atvažiavusi jau nuo ankstyvo ryto - moteris pasiėmusi grėblį, žvakę - mamos ir tėvelio kapas jau skaičiuoja antrą dešimtį metų, tad moteris sako, jog visi takeliai jos čia jau praminti, o pati Nijolė čia apsilanko visomis progomis ir per Kalėdas, tėvo dieną ar Velykas, ne išimtis - motinos diena.

„Toli gražu ne visi amžinojo atilsio vietomis pasirūpina, kiek esu mačiusi ir apleistų, o vėliau ir nunykusių kapų, tad pati visada prieš didesnes šventes aplankau savo tėvelius, uždegu jiems žvakutę ir savo vaikus to nuo mažens mokiau. Nelabai mėgstu sodinti gėlių, jos reikalauja priežiūros, man labiau patinka skintos gėlės. Pamerkiu į vazelę ir, atrodo, tėvelių dūšeles jos pradžiugina. Žinoma, laikausi tradicijų ir perku dvi gėlės, bet niekada nenešu puokščių ar vainikų - vaikai savuose namuose rūšiuoja ir mažina šiukšlių kiekį, to paties moko ir mane", - šypsosi moteris.

Nijolė prisipažįsta, kad išėjusi į pensiją kapuose praleidžia daugiau laiko - neskubėdama sutvarko ne tik tėvų kapą, bet ir labiausiai apleistus aplinkinius, sako, jei nėra kas jais pasirūpina, jai šapus nurinkti ar žolę išrauti nesunku. Jei kiekvienas atkreiptume dėmesį ne tik į savą, bet ir į šalia esantį kapą, aplink būtų daug švariau ir gražiau.

Rūšiavimas - kelias tvaresnės ateities link

„Netrukus motinos diena, laikas, kai kapinėse padaugėja lankytojų, nemažai jų nori aptvarkyti kapus po žiemos, apgenėti augalus, palikti gyvų ar dirbtinių gėlių, uždegti žvakę svarbiomis datomis, stengiamės sudaryti kuo patogesnes sąlygas žmonėms teisingai rūšiuoti atliekas. Iki šiol Vilniaus kapinėse buvo tik bendri konteineriai stiklui, plastikui ir metalui išmesti, dabar žmonės gali naudotis rūšiavimo konteineriais, kurie yra skirti atskirai rūšiuoti stiklą ir metalą, plastiką ir popierių bei žaliąsias atliekas. Ir jau tik tai kas netinka, dedama į mišrių atliekų konteinerius", - pagrindines rūšiavimo taisykles primena Diana Lubė, „Ecoservice" teritorijų priežiūros verslo direktorė.

D. Lubė pasakoja, jog štai stiklą galima perdirbti neribotą kiekį kartų ir tai niekaip nepakenks jo kokybei, o štai popierius perdirbamas iki aštuonių kartų, o tada labai lengvai suyra. Labai svarbu net ir kapinėse atskirti keturių rūšių atliekas - žaliąsias, stiklą, plastiką ir visas kitas, kurios turi keliauti į mišrių atliekų konteinerį: „Dirbtinės gėlės negali būti perdirbamos, todėl jos turėtų keliauti ne į plastiko, o į mišrių atliekų konteinerį. Kapinių žvakučių dalis taip pat reikėtų atskirti - stiklines žvakides mesti į stiklo konteinerį, o plastikinius dangtelius ir plastikinius įdėklus išmesti į plastiko konteinerį. Geriausia artėjančia proga mamų kapus papuošti gyvomis gėlėmis bei uždegti vieną žvakelę - tada bus ir ekologiškiau ir vėliau mažiau vargo pačiam žmogui."

„Ecoservice" atstovė pastebi, kad, palyginus su tuo, kokia situacija būdavo seniau, šiandien žmonės kur kas sąmoningesni, daugiau apsiskaitę ir linkę paskui save susitvarkyti, tad ir išrūšiuotų atliekų kiekiai didėja.

Žaliosios atliekos rūšiuojamos nenoriai

Visgi žaliąsias atliekas - lapus, žolę, smulkias ar stambesnes šakeles, gyvas, jau nuvytusias gėles žmonės vis dar rūšiuoja vangiai, į specialius metalinius aptvarus meta kartu su plastiku ar popieriumi, o tada šios tampa nebetinkamos kompostavimui, reikalauja papildomo perrinkimo.

„Deja, dar visko randame tarp žaliųjų atliekų - tenka kiekvieną dieną jas perrinkti ir išrūšiuoti dar kartą. Visas žaliąsias atliekas priduodame į žaliųjų atliekų surinkimo aikšteles, kad iš jų pagamintų kompostą, o jei juose bus bent vienas plastikinis maišelis - pridavimui žaliosios atliekos nebus tinkamos. Išrenkame rankiniu būdu ir darome tai kiekvieną dieną, nes tikime, kad rūšiavimas yra ypatingai svarbus tiek mums, tiek ateities kartoms", - sako D. Lubė. Ir dar kartą primena, kad rūšiavimui visose Vilniaus kapinėse pastatyta ir papildomų konteinerių, kad rūšiavimas būtų kuo paprastesnis - tereikia kiekvieną jau atitarnavusį daiktą išmesti į jam skirtą konteinerį.

„Manau, visiems svarbu, kad kapinės būtų švarios ir tvarkingos, atėję aplankyti savo artimo žmogaus kapo, tikimės, kad aplinka bus prižiūrėta. Tuo tikslu „Ecoservice" už kapų priežiūrą atsakinga komanda, atsižvelgdama į sezoniškumą, nuvalo kelius, apgėnėja medžius, sugrėbia lapus, pjauna žolę. Kapai visą laiką, ne tik vienokiomis ar kitokiomis progomis turi būti tvarkingi, nes išėjusiems visada išlieka gili pagarba", - dalijasi D. Lubė. Vis tik artėjanti motinos diena - viena lankomiausių minimų dienų kapinėse, tad pasirūpinti, kad visi kapai būtų sutvarkyti, o aplink akių nebadytų šiukšlės, yra kiekvieno mūsų pareiga.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
  • SKURDAS: Daugiau nei trečdalis – 37 proc. Lietuvos žmonių mano, kad socialinės išmokos yra per mažos ir neapsaugo nuo skurdo, rodo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atlikta apklausa.
  • REITINGAI: Dalykiniuose universitetų ir kolegijų reitinguose atitinkamai pirmauja Vilniaus universitetas ir Vilniaus kolegija, rodo žurnalo „Reitingai“ paskelbti vertinimai.
  • ASAMBLĖJA: Pasibaigusioje 12-ojoje trišalės Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos parlamento narių asamblėjos sesijoje priimtoje deklaracijoje pažymima, kad vienintelis būdas po karo užtikrinti taiką, ilgalaikį stabilumą ir saugumą Ukrainoje ir NATO valstybėse narėse – suteikti Ukrainai narystę NATO.
  • GINKLAI: Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas pritarė jo vadovo Lauryno Kasčiūno siūlymui neleisti rusams ir baltarusiams Lietuvoje turėti ginklą.
  • FRAKCIJA: Mykolo Majausko likimas Seimo konservatorių gretose bus sprendžiamas ketvirtadienį, sako Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.
  • TURTAS: Už Vidmanto Kučinsko anksčiau kontroliuotos bankrutuojančios Marijampolės trąšų įmonės „Arvi fertis“ turtą Marijampolėje prašoma 10 mln. eurų, skelbia tinklalapis e.varžytynės.
  • ODONTOLOGIJA: Į Klaipėdos teisėsaugos akiratį pakliuvo odontologinėmis prekėmis prekiaujanti įmonė ir iš jos prekes pirkusios 6 bendrovės bei 2 fiziniai asmenys, teikę odontologines paslaugas.
  • KAINODARA: „Ignitis“ vienašališkai pakeitus nefiksuotos kainos planą ir vietoje jo klientams pasiūlius pasirašyti fiksuotą trejų metų sutartį, Seimo liberalai aiškinsis, kodėl bendrovė priima sprendimus už savo klientus, nors šie yra pasirinkę sau optimalią kainodarą.
  • KANDIDATĖ: Seimui į Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjas pateikta Agnės Tikniūtės kandidatūra - ji šiuo metu dirba Lietuvos apeliaciniame teisme.
  • KANAPĖS: Seimas nusiteikęs išplėsti pluoštinių kanapių auginimą Lietuvoje leidžiant sodinti daugiau šių augalų veislių, o taip pat palengvinti jų gaminių tiekimą rinkai.
Daugiau

Dienos klausimas

Kaip manote, ar dešimtokai turėtų likti gimnazijoje, jei neišlaiko pasiekimų patikrinimo?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurį iš šių kandidatų norėtumėte matyti Vilniaus meru?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-2 +3 C

-3 +3 C

 

-15 -5 C

-4 +2 C

-7 +1 C

 

-11 -5 C

0-8 m/s

0-8 m/s

 

0-5 m/s