Nuo pat gimimo su sveikatos problemomis susiduriantis jaunas vyras Vytautas Matusevičius yra vienas pavyzdžių, kaip veikia Lietuvos socialinės rūpybos sistema. Sunkią negalią turintis vyras neslepia, kad jam tenka ne tik kasdien kovoti su sveikatos problemomis, bet ir gyventi nuolatiniame strese skaičiuojant ne kiekvieną eurą, o netgi centą. Valstybės paramos, kuri nesiekia nė 400 eurų mėnesiui, neužtenka. Ne tik pragyventi - vien vaistai ir higienos reikmenys vyrui kainuoja daug daugiau, o kainos kyla kone valandomis.
Nuo pat pirmų gimimo dienų likimas vieną po kito siuntė sunkius smūgius Vytautui Matusevičiui. Vytautas gimė su stuburo išvarža, kuri buvo operuota, o operacijos metu buvo pažeisti šlapimo pūslės ir žarnyno jutiminiai nervai, po ko prasidėjo visą gyvenimą Vytautą lydintis šlapimo nelaikymas ir kasdienis kateterizavimas. Vos sulaukus vienerių, nustojo veikti vienas inkstas, o po dvidešimties metų - ir antrasis. Vėliau Vytautui savo inkstą padovanojo tėtis, tad kurį laiką jaunas vyras jautėsi geriau, tačiau jam tekdavo vėl ir vėl susidurti su naujais iššūkiais.
Po kurio laiko kakle buvo aptiktas navikas ir nors jis buvo operuotas, prasti tyrimų atsakymai Vytautą pasiekia iki šiol. Nei medikai, nei jis vis dar nežino, kodėl vyrą nuolat kankina silpnumas, lydi skausmai. „Dėl pluošto ligų medikai negali tiksliai pasakyti, nuo ko tiksliai yra ta prasta savijauta", - prisipažįsta Vytautas.
Mėnesiui - 368 eurai
Vis naujų iššūkių pažerianti prasta sveikata - ne vienintelė problema. Vyras nuolat išgyvena ir finansinį stresą. Vytautui nustatyta sunki negalia ir nedarbingumas iki 2054 m. Taigi valstybė Vytautui skiria išmoką, kad šis galėtų išgyventi. Tačiau dydis toks, kad sunkiai išgyventų net ir sveikatos problemų neturintis žmogus. Jo gaunama išmoka šiuo metu siekia 368 eurus. Už šiuos pinigus reikia ne tik išgyventi, bet ir susipirkti kasdien reikalingų vaistų ir priemonių.
Vyras paskaičiavo, kad per dieną išgeria per dešimt tablečių, o kur dar nuolat naudojami kateteriai, tvarstukai, vienkartiniai paklotai, kitos priemonės. Pavyzdžiui, per vieną dieną Vytautui reikia 13-14 kateterių, kurio vieneto kaina yra 0,44 Eur. Taigi, vyras skaičiuoja, kad vien jiems per mėnesį yra priverstas išleisti 190,96 Eur.
Suskaičiavęs visas priemones, kurių kai kurios yra kompensuojamos, jis šokiruoja - vaistų ir reikalingų priemonių mėnesiui jam reikia už 478,06 Eur.
Kaip jas visas įsigyti iš 368 eurų išmokos ir iš kur gauti maisto, drabužių, pinigų komunaliniams mokesčiams sumokėti? Komunaliniai mokesčiai žiemą, skaičiuoja Vytautas, siekia, apie 250 eurų, kasdienė higiena, būtinosios išlaidos ir kuras atsieina dar apie 200 eurų, o labiausiai Vytautas taupo maistui, jam stengiasi išleisti tik apie 150 eurų.
V.Matusevičius sako, kad dabar - ypač sunku, nes per daugiau kaip metus kai kurios priemonės pabrango kartais. „Prieš daugiau kaip metus vieno kateterio kaina buvo 0,18 Eur už vienetą. Iš pradžių jie pabrango keliais centais, o galiausiai iki dabartinės kainos, kuri yra daugiau kaip 0,40 Eur. Dar blogiau, kai vaistinėje sužinai, kad yra sutrikęs tiekimas ir nėra galimybės nusipirkti. Tuomet galiu nebent kreiptis į ligoninės priimamąjį ir įsigyti pas juos už 0,50 Eur. Jie net neprivalo parduoti, tik pagelbsti tokioje situacijoje.
Kateteriai kompensuojami tiems, kurie turi šlapino nelaikymo diagnozę, o mano atveju šlapimo pūslė pertvarkyta ir padaryta kateterizacija. Todėl tokios diagnozės aš neturiu. Man nėra pagrindo kompensuoti kateterius ir dar tokį didelį jų kiekį. Pagal savo ligas galiu rinktis arba paklotukus į lovą, arba specialius maišelius, bet ne pačius kateterius. Todėl juos pirktis turiu savo lėšomis. Ir mano atveju tai yra neišvengiamybė, čia nepataupysi", - „Vakaro žinioms" pasakojo Vytautas.
Tuo metu išmoka, kurią jis gauna, nesikeičia jau kelerius metus. „Buvo padidėjimas prieš karantiną - 11 eurų.
Sveikas žmogus, net ir gaudamas panašias pajamas, galėtų gauti papildomas kompensacijas, socialinę pašalpą, kurią galima atidirbti ir kažkaip galėtų prisidurti. Tam pačiam bedarbiui mokama didesnė išmoka. Aš galėčiau gauti kompensacijas, jeigu turėčiau savo nuosavybę arba oficialiai nuomočiau būstą. Šiuo metu turiu galimybę mokėti tik už komunalinius mokesčius, o sudaryti nuomos sutartį su sveikatos problemų turinčiais žmonėmis retai kas ir nori", - prisipažįsta Vytautas.
Sulaukia nepažįstamųjų užgauliojimo
Jis neslepia, kad toks gyvenimas „į minusą" kelia vyrui nuolatinį stresą. Šalia to - vis nauji iššūkiai dėl sveikatos. Neseniai vyras kreipėsi į odontologą, kurio teko ilgai ieškoti, mat imunosupresuotų ligoninių, neturinčių imuniteto, priimti mažai kas nori. Vyrui buvo atlikti tyrimai, suteikta pirminė pagalba, tačiau dantų tvarkymą teko nukelti dėl lėšų trūkumo. Net ir ši pirmoji pagalba buvo itin brangi - trys vizitai kainavo beveik 700 eurų.
Vytautas, prieš daugiau kaip metus įkūrė savo paramos fondą, tad visomis sąskaitomis ir išlaidomis dalijasi su žmonėmis, kurie jį stebi. Jis prisipažįsta, kad po vizito pas odontologą, teko atlaikyti eilinį internautų pyktį, esą tokias brangias paslaugas vyras perka iš „mandrumo".
Visgi, nors nuolat susilaukia neigiamų komentarų, fondo veikla padėjo atrasti ir geros valios žmonių, kurie paremia neklausinėdami. O piktų žmonių, kaip sako pats Vytautas, visur yra: „Jeigu būčiau psichologiškai labai jautrus ir reaguočiau į kiekvieną palinkėjimą, jau reikėtų seniai pamiršti šią veiklą. Bet aš remiuosi gal į mažesnę dalį žmonių, bet tuos, kurie turi atjautos ir padeda.
Aš nereikalauju man padėti, parama yra kiekvieno žmogaus reikalas. Negalios aš nepasirinkau ir nesu kaltas, kad ją turiu. Niekam nieko blogo nepadariau. Kodėl svetimi žmonės mano, kad gali apie mane negražiai kalbėti?"
Vytautas paramos ne kartą kreipėsi ir į verslą, tačiau jeigu nesi žinomas, influenceris, sulaukti paramos šiandien sudėtinga. Vytautui žmonės gali pervesti pinigus, skirti savo GPM dalį. Paklaustas, ar nebūtų geriau, jeigu žmonės galėtų pragyventi iš gaunamų pajamų ir jiems nereikėtų prašyti, Vytautas sako tiesiai: „Manau, kad dar daug metų to nebus. Negalią turintys žmonės laikomi kažkokiais pašalpiniais, su kuriais nereikia skaitytis ir kuriems nereikia pagarbos, mus vadina įvairias epitetais. Lyg mes būtume asocialūs, nors mes nesame tokie. Ir nesame kalti, kad turime negalią."
Siūlo ieškoti pagalbos kitur
„Vakaro žinios" kreipėsi į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją. Klausėme, gal ministerijoje planuojami pokyčiai, kad tokiems žmonėms, kaip Vytautas, netektų prašyti paramos iš aplinkinių.
Kaip nurodė ministerija, jeigu žmogui Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra yra nustačiusi individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensacijos poreikį, asmuo turi teisę į tikslinę kompensaciją ir priklausomai nuo nustatyto poreikio lygio kas mėnesį mokama išmoka. Didžiausia siekia 429 Eur.
Be to valstybė remia ir teikia piniginę socialinę paramą nepasiturintiems gyventojams, kurių darbo, socialinio draudimo ir kitos pajamos dėl objektyvių, nuo jų nepriklausančių priežasčių yra nepakankamos.
Dar vienas būdas gauti pagalbą - kreiptis į savivaldybę. „Reali parama asmeniui, patekusiam į sunkią situaciją, gali būti suteikta tik savivaldybėje, kurioje jis gyvena, individualiai įvertintinus socialinės paramos poreikį ir kartu sprendžiant, kokių veiksmų ar kokios pagalbos reikia žmogui, kuris dėl objektyvių priežasčių negali savarankiškai užsitikrinti materialinių sąlygų pragyvenimui.
Esant finansinėms problemoms, siūlome šiam asmeniui kreiptis į deklaruotos gyvenamosios vietos savivaldybės administracijos socialinės paramos skyrių ir pateikti prašymą socialinei paramai gauti.
Savivaldybė, geriausiai žinodama gyventojų problemas, turi teisę savivaldybės tarybos nustatyta tvarka teikti socialinę paramą ir tuomet, kai piniginė socialinė parama pagal nustatytą teisinį reguliavimą nepriklauso ar yra nepakankama, t.y. skirti vienkartinę, tikslinę, periodinę, sąlyginę pašalpą ir kt.", - nurodė ministerija.
Norintys paremti Vytautą, gali tai padaryti šiais rekvizitais:
Gavėjas: Vytauto Matusevičiaus paramos fondas;
Įmonės kodas: 306115838;
Sąskaitos numeris:
LT657044090103509227;
Mokėjimo paskirtis:
Parama