respublika.lt

Po reformos „greitukių“ medikai bus greitesni?

Publikuota: 2023 sausio 19 12:38:51, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 5 nuotr.
Greitosios medicinos pagalbos darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Jolanta Keburienė mano, kad reforma pasiteisis ir pacientai pajus jos naudą. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Gruodžio 21-ąją Vyriausybė perėmė iš savivaldybių valstybės nuosavybėn 17 viešųjų įstaigų, teikiančių Greitosios medicininės pagalbos (GMP) paslaugas. Šios įstaigos, vykdant GMP reformą, prijungiamos prie Kauno miesto GMP stoties, kuri nuo liepos 1-osios jau bus vadinama viešąja įstaiga „GMP tarnyba" su penkiais padaliniais - Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio regionuose. Ši tarnyba bus pavaldi jau ne savivaldybėms, bet Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM). Ko naujo tikėtis „ GMP tarnybos" medikams ir, aišku, pacientams?

 

GMP reforma, kurią tikimasi pabaigti per 2023 m. pusmetį, kainuos apie 50 mln. eurų. Iš jų 41 mln. eurų yra iš Europos Sąjungos fondų, o 9 mln. eurų - mūsų valstybės pinigai. Anot SAM, 15 mln. eurų bus skirta GMP infrastruktūrai atnaujinti, o už likusius pinigus bus atliekami skaitmenizavimo darbai bei keliama darbuotojų kvalifikacija. Nesvarbu, kokioje stadijoje vyks reforma, susirgę gyventojai visada galės prašyti pagalbos telefonu 112.

Greičiau pasieks sunegalavusiuosius

Kodėl prireikė reformos? SAM paskaičiavo, kad buvęs 49 įvairaus pavaldumo GMP stočių išsidėstymas neuždengė apie 5 proc. Lietuvos teritorijos. Todėl ne visada pavykdavo kaimiškose vietovėse atvykti pas ligonį per 25 min., miestuose - per 15 min. ir vidutiniškai sugaišti pas pacientą 40 min. Be to, skirtingo turtingumo savivaldybės skirtingai galėjo finansuoti savo GMP stotis - aprūpinti nauju transportu bei medicinine įranga, kelti medikų kvalifikaciją.

Šalia savivaldybėms priklausančių viešųjų įstaigų, teikusių GMP paslaugas, taip pat veikė 30 GMP padalinių, priklaususių rajonų ligoninėms. Dvi GMP stotys, veikiančios Šilalėje ir Visagine, yra privačios. Priklauso UAB „Ambulansas", veikiančiai beveik 25 metus. Tad reformatoriai tikisi, jog kai visas po Lietuvą išsibarsčiusias GMP stotis, brigadas paims į vienas rankas SAM, bus lengviau užtikrinti GMP prieinamumą visiems šalies gyventojams. Nepaisant, kur jie gyvena. Tiesa, kaip patikino bendrovės „Ambulansas" generalinis direktorius Ričardas Ūselis, jo vadovaujama privati įmonė, kurioje dirba 52 darbuotojai, ir toliau teiks GMP paslaugas. Tik turės sudaryti sutartį su „GMP tarnyba".

Redakcijos nuotr.

SAM žada, kad per pusmetį atlikus reformą, šalyje dirbs 231 GMP brigada, tai yra 29-iomis brigadomis daugiau nei dabar. Lengviau sunegalavusius pacientus, pas kuriuos važiuoti nebūtina, konsultuos specialiai įkurtas GMP konsultantų centras, kuriame dirbs patyrę medikai.

Turtas niekieno rankose?

Per pusmetį teks išspręsti ir įvairių teisinių bei turtinių reikalų. Mat kai kurios GMP tarnybos buvo savivaldybių įkurtos viešosios įstaigos. Savivaldybių taryboms teks šias viešąsias įstaigas likviduoti, o jų turtą perduoti valstybei. O kitos GMP tarnybos veikė kaip rajoninių ligoninių padaliniai. Todėl iš pradžių tenka tuos padalinius panaikinti. Be to, savivaldybėms ir ligoninėms šį pusmetį, kol baigsis GMP tinklo reforma, jau nebus jokio finansinio intereso savo biudžeto pinigais remontuoti „greitukes", atnaujinti jų parką, kuris po pusmečio jau priklausys naujam savininkui .

Panaši GMP reforma jau įvykdyta Latvijoje. Tiesa, patys GMP darbuotojai abejoja, ar reformą pavyks užbaigti per pusmetį, nes Latvijoje tokia reforma buvo vykdoma 10 metų, o Lietuvoje gal prireiks 3-5 metų.

Atlyginimų skirtumai

Lietuvoje GMP sistemoje dirba apie 2 tūkstančiai darbuotojų. GMP brigadą sudaro mažų mažiausiai du asmenys - „greitukės" vairuotojas ir paramedikas. Minimalus brigados aptarnaujamas gyventojų skaičius - 12 800 žmonių. Aišku, tarp jų yra daug žmonių, kuriems GMP paslaugų niekada neprireikia, o greičiau senstančioje provincijoje, net ir ten, kur gyventojų nedaug, GMP brigadai tenka didelis krūvis. Juolab kai „greitukės" vežioja ligonius ir į kitų savivaldybių ligonines. GMP reforma šias savivaldybių ribas ištrins, tačiau atstumų tarp ligoninių juk nesumažins.

O kaip keistųsi darbuotojų uždarbis? Reformatoriai žada atlyginimus suvienodinti. Šiuo metu skirtingose GMP stotyse atlyginimai yra skirtingi. Pvz., 2022 m. III ketvirtį vilniečiai paramedikai vidutiniškai uždirbo po 1789 Eur prieš mokesčius, kauniečiai - 1664 Eur. Vairuotojai-paramedikai Panevėžyje vidutiniškai gavo 2083, 33 Eur, šiauliečiai - 1574 Eur, o kauniečiai - 1816 Eur.

Eltos nuotr.

Kauniečiai GPM gydytojai vidutiniškai gavo 2844 Eur algas, vilniečiai - 3468 Eur, panevėžiečiai - 3659,79 Eur, o šiauliečiai - 2575 Eur.

„Greitukių" vairuotojai taip pat uždirbo skirtingai. Panevėžyje - 1788,27 Eur, Šiauliuose - 1437 Eur, Kaune - 1534 Eur, o Vilniuje - tik 1400 Eur prieš mokesčius.

Tačiau Kauno miesto GMP stoties vadovas Nerijus Mikelionis patikino, kad po reformos GMP darbuotojų atlyginimai tikrai nemažės.

„O kodėl jie turėtų mažėti? Kaip tik viskas į didėjimo pusę", - nė kiek neabejojo N.Mikelionis.

Komentuoja GMP darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas" pirmininkė Jolanta KEBURIENĖ:

Minusas gal bus tas, kad jungiamos GMP stotys, priklausiusios savivaldybėms, turėjo ne vienodo lygio materialines bazes.

O pliusų šioje reformoje visgi yra daugiau nei minusų. Pirmiausia - išnyksta ribos tarp rajonų. Kuri „greitoji" tuo metu pro tą rajoną arčiausiai važiuos, ta ir vyks pas ligonį. Taip pat išsilygins finansavimas, nes dabar jis priklauso nuo rajone registruotų gyventojų skaičiaus. Bet juk būna, kad žmogus dirba Vilniuje, o gyvena Vilniaus rajone arba vasarą išvažiuoja gyventi dar kitur, į kaimo sodybą ir susirgus pas jį važiuoja ne Vilniaus GMP brigada, bet vietinė. Vasarą rajonuose gyventojų padaugėja, „greitosioms" darbo padaugėja, bet jų finansavimas priklausė tik nuo registruotų gyventojų skaičiaus. O po reformos finansavimas bus visiems" į vieną katilą".

Dar vienas pliusas - bus vienodas aprūpinimas mašinomis, bus lengviau paskirstyti darbo apkrovas, nes, pavyzdžiui, per nelegalių migrantų krizę pasienio savivaldybių GMP brigados turėjo didžiulius darbo krūvius, o po reformos tokius krūvius bus galima racionaliau pasiskirstyti.

Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Trečias dalykas - bus lengviau kelti kvalifikaciją, dalyvauti įvairiuose mokymuose. Be to, teko girdėti nusiskundimų, kad kai kurios savivaldybės nenori į GMP įdarbinti paramedikų, nes jiems reikės didesnes algas mokėti, nors SAM yra priėmusi sprendimą, kad nuo 2024 m. tik paramedikai turės teisę vairuoti greitosios medicinos pagalbos automobilį ir dirbti. Paprastų vairuotojų paprasčiausiai neliks.

Kodėl „GMP tarnybos" centrine būstine pasirinktas Kaunas? Su profsąjunga šis pasirinkimas nebuvo aptartas, su mumis niekas nesitarė, mes nebuvome įtraukti kaip socialiniai partneriai, bet ką tik gavome SAM paaiškinimą, kad Kaunas pasirinktas dėl jo geografinės padėties, dėl skambučių centro. Be to, Kaunas per pandemiją parodė daug gerų iniciatyvų, jos pasiteisino. GMP Kauno miesto stotis organizuoja daug greitosios medicininės pagalbos apmokymų, žaidynių, Kauno stotyje dirba daugiausiai GMP darbuotojų.

Kol kas reforma yra tik įstatyminės bazės lygmenyje. Dar reikia suvienodinti materialinę bazę - automobilius, įrangą, vaistus. Ir žmones reikia apmokyti. Norėtųsi daugiau socialinio dialogo, nes vien energingas vadovas dar nieko nereiškia. Kai tarpusavyje sutariama, žmonės reaguoja vienaip, o kai reformos iš viršaus nuleidžiamos, primetamos - reaguoja kitaip.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
12
F

Dienos klausimas

Kaip vertinate Finansų ministerijos pristatytą naują mokesčių reformą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar naudojatės socialiniu tinklu „TikTok"?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+3 +9 C

+4 +10 C

 

+3 +7 C

+9 +13 C

+6 +13 C

 

+4 +8 C

0-8 m/s

0-7 m/s

 

0-5 m/s