respublika.lt

Protestuoti tenka ir Viešojo saugumo tarnybos pareigūnams

(0)
Publikuota: 2023 rugsėjo 21 12:40:10, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 7 nuotr.
Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Valdantieji sugebėjo tiek „pasiekti", kad dėl jų vykdomos politikos protestuoti pasiryžo ne tik neseniai įspėjamąjį streiką surengę mokytojai, bet ir Viešojo saugumo tarnybos (VST) pareigūnai. Jie savo nepritarimą valdžios planams išreiškė ketvirtadienį susirinkdami prie Seimo, prie kurio tik prieš porą metų tramdė prieš šitą pačią valdžią protestavusius asmenis.

 



Politikai nepritaria

Vidaus reikalų ministerijos (VRM) planuojamą VST reformą skeptiškai vertina tiek valdančiųjų, tiek opozicijos Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariai.

Protesto išvakarėse bendrame posėdyje su Teisės ir teisėtvarkos komitetu dalyvavusi vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, pasak jų, neįtikino, kodėl VST turėtų būti integruota į policijos struktūras. NSGK pirmininkas Laurynas Kasčiūnas pažymėjo, kad tarnybos veikla gali būti gerinama ne tik reformomis, bet ir atskiromis priemonėmis.

Opozicija neabejojo, kad VRM iniciatyva tėra politinis sprendimas sunaikinti VST instituciją. Tai lėmė, kad vertindami susiklosčiusią situaciją, apie galimą pasitraukimą iš nacionalinio susitarimo dėl gynybos politikos prakalbo ne tik demokratai, bet ir Seimo „valstiečiai".

Nežaiskite likimais

Nepaisant nemažos dalies politikų skepticizmo, ketvirtadienį VRM vis tiek Seimui pateikė įstatymų projektus dėl VST reformos, o pareigūnai Nepriklausomybės aikštėje surengė protesto akciją „Nežaiskime su likimais". Jie rinkosi prie simbolinės šaškių lentos, taip išreikšdami nepritarimą bandymui panaikinti tarnybą, prijungiant ją prie Policijos departamento.

Akcijoje dalyvavo apie 50 VST pareigūnų, pasisakė Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas Kęstutis Pauliukas, profsąjungos tarybos narė Nomeda Kačiulienė, Policijos profesinės sąjungos atstovai bei pavieniai pareigūnai.

Visi jie akcentavo, kad planuojama reforma yra ne kas kita, o dabar sėkmingai ir efektyviai veikiančios VST naikinimas. Pasak kalbėjusiųjų, nesibaigiančios policijos reformos tapo neišsprendžiamų problemų priežastimi, todėl jas dabar norima spręsti VST sąskaita. Būtent todėl VRM, nekreipdama dėmesio į kritiką ir kontrargumentus, bando reformą prastumti buldozeriu. Susirinkusieji akcentavo, kad VST atlieka specifines, policijai nebūdingas, funkcijas, todėl institucijas sujungus tolesnis jų atlikimas taptų probleminis tiek dėl struktūrinių pokyčių, tiek dėl to, kad nemažai pareigūnų paliktų tarnybą.

Pareigūnų teigimu, Seime informacija apie menamą reformos naudą buvo pateikiama selektyviai ir pasirinktas paprasčiausias, bet kartu ir prasčiausias klausimo sprendimo būdas - sujungimas. Visgi mitinguotojai išreiškė viltį, kad didžioji Seimo narių dauguma blaiviai įvertins situaciją ir priims teisingą sprendimą.

Kalbos apie nieką

Akcijoje pasirodęs dabartinis VST vadas Arūnas Paulauskas pasidžiaugė, kad pareigūnai išdrįso viešai ginti savo įsitikinimus, nes esą prieš metus tai dar atrodė neįmanoma. Visgi jis neslėpė, kad pritaria reformai, prie kurios rengimo ir pats prisidėjo. Pasak jo, VST prijungimo prie policijos idėja nėra nauja ir jis, tik pradėjęs eiti dabartines pareigas, neslėpė, kad tam pritaria. Šiandieninę situaciją pavadinęs argumentų ir emocijų dvikova, A.Paulauskas teigė, kad prijungimas būtų naudingas VST, nes esą institucija sustiprėtų.

Taip pat, pasak jo, VST pareigūnams tikrai nebūtų priskirtos policininkų funkcijos nes jie neturi tam reikiamų kompetencijų. Visgi į konkretų savo pavaldinių klausimą - jis už juos ar prieš juos - dabartinis VST vadas atsakyti nesugebėjo. Kaip ir nesugebėjo argumentuotai paneigti akcijos dalyvių išsakytų priekaištų ir abejonių dėl „popierinės" institucijos, kurioje, nepaisant gražių kalbų apie modernizavimą ir naujas galimybes gali nebelikti žmonių, ateities po siekiamo prisijungimo.

Skystokai nuskambėjo ir su akcijos dalyviais atėjusios susitikti ministrės A.Bilotaitės pareiškimai apie tai, jog jai esą rūpi kiekvienas pareigūnas ir reforma pradėta galvojant apie pareigūnų gerovę. Pabrėžusi, jog susijungimas instituciją esą sustiprintų, ministrė patikino, kad jos durys yra atviros kiekvienam, norinčiam išsakyti savo ir išgirsti VRM poziciją šiuo klausimu. Nors susirinkusiųjų A.Bilotaitės kalbos neįtikino, jie visgi jai įteikė atsineštus reformos priešininkų parašus.

Veikimas prieš nacionalinį saugumą

Radikaliausiai apie stumiamą reformą pasisakė su akcijos dalyviais išėję susitikti Seimo nariai Saulius Skvernelis ir Vytautas Bakas. Pasak apie policijos ir saugumo darbą ne iš nuogirdų žinančių politikų, dabartinė situacija yra „purvinas šaškių žaidimas", kurį žaidžia ne savo vietoje sėdinti bei nelabai suvokianti, ką daro A.Bilotaitė ir vienas, apie admirolo antpečius policijoje svajojantis, veikėjas [tikėtina omenyje turėtas policijos generalinis komisaras Renatas Požėla, kuris irgi pritaria reformai].

S.Skvernelis atkreipė dėmesį į tai, kad, prisidengiant VST prijungimu, paraleliai VRM siekia panaikinti 5 regioninius vyriausius policijos komisariatus, kas turėtų ypač neigiamą poveikį tų regionų žmonių saugumui ir kriminogeniniai padėčiai juose. Taip pat jis priminė, kad A.Bilotaitė aiškino, jog dabartinė VST nereikalinga, nes ji negali efektyviai dirbti be žvalgybinės informacijos, nors būtent ji pati ignoravo ankstesnio VST vado Ričardo Pociaus prašymą leisti institucijai tokią informaciją gauti.

Perspėjęs, kad reformą prastūmus, dabartiniai VST pareigūnai gali būti išmesti į gatvę net be išeitinės pašalpos, S.Skvernelis paragino juos ginti savo teises ir nebūti baudžiauninkais ar „uniformomis vilkinčiais veršiais".

V.Bakas priminė, kad su statutinėmis tarnybomis politikai mėgino susidoroti ir 2008 metais. Tuomet jiems nepavyko, todėl dabar buvo surengta nauja ataka nors būtent VST yra ta institucija, kuri rūpinasi šalies nacionaliniu saugumu. Taip pat būtent VST pareigūnai stovėjo pirmose šalies sienų gynėjų gretose, saugodami tiek valstybę, tiek tuos pačius politikus, nuo nelegalių migrantų antplūdžio. V.Bako teigimu, per 30-imt veiklos metų pareigūnams teko būti ir politikų klaidų atpirkimo įrankiu. Nepaisant to, kad jie atlaikė visus išbandymus, šiandien galimai prieš nacionalinio saugumo interesus veikianti A.Bilotaitė nori VST sunaikinti.

VRM darbo grupė, atlikusi VST funkcijų peržiūrą, veiklos auditą, paskelbė siūlantys tarnybą integruoti į policiją, numatant, kad karo padėties atveju VST išliktų ginkluotųjų pajėgų sudėtine dalimi. Planuojama, jog policijos sudėtyje VST veiktų kaip specializuotas padalinys. Jeigu politikai, nepaisant pareigūnų protesto, pritars, VST policijos dalimi taptų nuo kitų metų kovo mėnesio.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
24
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek planuojate išleisti pinigų Kalėdų dovanoms?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar dažnai perkate alkoholinius gėrimus savaitgalį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-8 -4 C

-9 -4 C

-5 -2 C

-9 -4 C

-4 -3 C

-3 -1 C

0-5 m/s

0-5 m/s

0-5 m/s