respublika.lt

R.Karbauskis apie „BaltCap“ skandalą: Kai pamatau sąsajas su Landsbergiais, manęs jau niekas nebestebina

(463)
Publikuota: 2024 kovo 18 11:02:09, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 2 nuotr.
Arūno Bernacko koliažas

Nors buvęs „BaltCap" partneris Šarūnas Stepukonis, kuris galimai pasisavino kelias dešimtis milijonų eurų iš fondo įmonių, suimtas, klausimų šioje istorijoje daugiau nei atsakymų. Kaip tiek pinigų įmonėje gali pasisavinti vienas žmogus? Verslininkas Ramūnas Karbauskis sako netikintis, kad tai galima padaryti nepastebėjus akcininkams ar auditoriams. Nors frazė „dėl visko kalti Landsbergiai" tampa šių laikų anekdotu, R.Karbauskis pastebi, kad ši pavardė nuolat figūruoja ten, kur nukenčia visuomenės interesai.

 

- Kaip jums, kaip verslininkui, atrodo „BaltCap" istorija?

- Aš sunkiai tai įsivaizduoju. Kalbame ne apie personalinę įmonę, o apie fondą. Kuriame yra ir valdyba, ir kiti organai. Iš šono ši istorija atrodo kaip kažkoks siurrealistinis filmas. O jeigu taip įmanoma, tuomet mūsų įstatyminė bazė, reglamentuojanti tokių fondų lėšų naudojimą, yra visiškai kiaura.

Jau juokas pro ašaras ima, kai tokiose situacijos išlenda Landsbergių pavardė. Tai tas pats fondas, kuris statė Karalienės Mortos gimnaziją. Su tuo fondu susijęs sklypo pirkimas už 1 eurą. Todėl ir čia mes susiduriame su Landsbergiais. O kai susiduriame su jais, matome, kad jiems nėra jokių apribojimų. Neįsivaizduoju, ar dar kam Lietuvoje pavyktų padaryti kažką panašaus, kaip buvo padaryta su tuo sklypu. Landsbergiui galima viskas.

Dabar kalbame apie fondą, kuriame niekas nieko nepastebėjo. Gal buvo nurodymas kažko nepastebėti? Nes kai pamatau sąsajas su Landsbergiais, manęs jau niekas nebestebina.

- Ar gali vienas žmogus įmonėje ar fonde pasisavinti tokias sumas pinigų nepastebėtas?

- Man tai yra nesuprantama. Aš valdau virš 50 įmonių ir neįsivaizduoju, kaip taip įmanoma. Galų gale, gi nesamdai žmogaus, kuris yra vagis.

Kaip nuslėpti faktą, kad žmogus metų metais lošia kazino ir dar tokiomis sumomis? Neįsivaizduoju. Tegul pabando paprastas žmogus už kelis tūkstančius eurų palošti ir iš karto prie jo prisistatys kokios tik nori institucijos, aiškinsis, iš kur žmogus gavo tokius pinigus. O čia kalbame apie dešimtis milijonų eurų. Jis gi ne akcininkas ir ne stambus verslininkas, turintis nuosavą kapitalą. Tai tik samdomas žmogus ir niekam nebuvo įdomu, iš kur jis turi tokius pinigus? Gal jis priklauso tam tikrai „šaikai"?

Dar gražiau, kai kartu paaiškėja, kad konservatorius Justas Džiugelis užsiima lošimų verslo interesų propagavimu Seime. Konservatoriai jį pašalino ir galvoja, kad jie yra švarūs, bet gal jam buvo liepta taip veikti? Juk jis net nėra baigęs aukštosios mokyklos! Bet Lietuvoje galima būti Seimo komiteto pirmininku ir neturint tokio išsilavinimo.

Neįsivaizduoju, kokio dydžio turi būti fondas, kad tokios sumos niekam nesukeltų įtarimų. Juk yra auditai, tarptautiniai auditai. Auditoriai mėnesiais dirba įmonėje, viską tikrina, rašo ataskaitą akcininkams, vadovams, bankams. Man atrodo, kad vadovui vienam taip prasukti visko neįmanoma. Arba aš nesuprantu visiškai, kaip veikia mūsų įstatymai. Bet juk tai net ne jų pinigai, tai pensininkų pinigai.

- Į „BaltCap" buvo investuoti pensininkų pinigai, esantys pensijų fonduose. Tai rodo, kad gyventojų pinigai nėra saugūs fonduose?

- Bet kokių fondų įvaizdis buvo diskredituotas. Žmonės jais nebepasitikės. Pasitikėjimas sistema, į kurią mes nešame pinigus, buvo sunaikintas. Nes pasirodo, kad mes nešame, o kažkas gali ateiti ir pavogti.

Tie žmonės, kurie agitavo už fondų atsiradimą, turi prisiimti atsakomybę. Ankstesnės valdžios nesudėjo reikalingų saugiklių. Teisingas sprendimas būtų, kad žmonės galėtų pasitraukti iš fondų ir pasiimti savo pinigus.

Š.Stepukonis pralošė ne savo pinigus. Juk tai yra tų žmonių pinigai. Įvesta sistema, iš kurios išeiti negalima, bet toje sistemoje galima vogti. Argumentai, kad jeigu žmonės pasiims pinigus, juos prašvaistys ar praloš, yra jų žeminimas. Jie su savo pinigais gali daryti, ką tik nori. O tie, kas kalba, kad žmonės praloš, paskui pasirodo, kad patys ir pralošia.

- „BaltCap" partneris Simonas Gustainis žada, kad prarasti pinigai visiems bus grąžinti, bet kartu fondas traukiasi iš projektų, ne tik Lietuvoje, bet ir Ukrainoje. Vadinasi, įmonėje nėra viskas gerai.

- Negaliu atsakyti į šį klausimą, bet pasitraukimas iš projektų rodo, kad kažkas nėra gerai. Bet kokiai įmonei ar fondui, prisijungus į projektą, garbės reikalas yra jį įvykdyti. Įsivaizduokime, koks tas įvaizdis yra dabar, kai traukiamasi net iš kelių projektų.

Nacionalinis stadionas iš viso yra amžiaus afera. Eina jau net antras amžius. Suprasti žaidimą, kuris vyksta, labai sudėtinga. Matant, kaip sprendimus priiminėjo Kauno savivaldybė, aišku, kaip turi būti. O čia staiga kažkas sugalvoja, kad reikia indeksuoti kainą, kažkam nepavykus, pasikeičia investuotojas. Buvo planuojama mokėti 20 metų, dabar jau per dvejus metus atsiskaitys. Tai yra mokesčių mokėtojų pinigai. Iš kur jie atsiras? Dėl to nepastatys mokyklų, nesutvarkys kelių? Juk pinigai iš dangaus nenukris. Todėl kyla labai daug klausimų dėl Vilniaus savivaldybės elgesio šioje situacijoje.

Svarbiausias klausimas, iš kur bus kompensuojama ta padaryta žala - iš mokesčių mokėtojų, kurie buvo apvogti, pinigų?

Juk taip pat buvo padaryta su bankų solidarumo mokesčiu. Jau anksčiau sakiau, kad jo bankai tikrai nemokės, sumokėsime mes patys, mokesčių mokėtojai, kurie turi sąskaitas bankuose. Taip ir nutiko: bankai pabrangino savo paslaugas, pasiėmė iš mūsų pinigus ir ramiai susimokėjo tą mokestį.

- S.Gustainis tarsi pakartojo savo tėčio Vinco Gustainio likimą, kai jo įsteigtas bankas „BaltikBank" paskelbė bankrotą, nes jaunas vadovas išdalino per blogųjų daug paskolų?

- Lyginti bankų sistemos, kuri buvo tada ir dabar, negalima. Bet kalbant apie žmonių mentalitetą... Jeigu samdai darbuotojus be kompetencijos... Kaip įmonės savininkas ar vadovas nežino, kad jo darbuotojas užsiima lošimais? Kolektyve to tiesiog neįmanoma nuslėpti, jeigu tai yra ne pramoga, o jau žmogaus gyvenimo būdas. Reiškia, tai buvo toleruojama.

Matyt, ir tėvas, ir sūnus prastai pažįsta žmones, netinkamai juos renkasi.

- S.Gustainio pusbrolis Šarūnas Gustainis, teistas korupcijos byloje, buvo susisiekimo ministro Eligijaus Masiulio patarėju, o Gustainių pavardė susijusi su ne vienu svarbiu valstybiniu projektu, tarp jų ir „Rail Baltic".

- Yra tam tikra žmonių grupė, kurie yra tame pačiame burbule. Liberalai kartu su konservatoriais. Jie yra bičiuliai, bendraminčiai. Jie draugauja šeimomis, eina į tuos pačius klubus. Tai yra ta pati grupė. Nepamirškime, kad tai tos pačios politinės jėgos, kurios lenkėsi „MG Baltic". Štai jums ir atsakymai.

Normalioje valstybėje turėtų būti suformuota prokurorų grupė, kuri prioritetu imtųsi šio klausimo. Nes su tuo susiję daugybė įmonių ir daugybė projektų. Čia gali būti kalba apie galimą korupciją, susijusią su šimtais milijonų. Čia turi dirbti prokurorai, VMI, STT, FNTT, kitos institucijos. Taip turėtų būti daroma normalioje valstybėje. Bet Lietuvoje taip nebus daroma, jeigu bent kažkur istorijoje išlindusi Landsbergio pavardė.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
1135
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (463)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar jūs pasitikite Lietuvos teisėsauga?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar kada nors šaudėte iš šaunamojo ginklo?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+10 +19 C

+12 +17 C

+11 +19 C

+13 +21 C

+15 +23 C

+19 +24 C

0-3 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s