respublika.lt

Seime - idėja Rusiją pervadinti Maskovija

Publikuota: 2023 gegužės 20 15:01:26, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Politikai sprendimo ieškos vadovaudamiesi istoriko prof. Alfredo Bumblausko įžvalgomis. Arūno Cironkos koliažas

Seimo Ateities komitetas pradės diskusiją, ar vadovaujantis istoriniais faktais būtų prasminga lietuvių kalba vartojamą vietovardį „Rusija" pakeisti į „Maskoviją".

 

Politikai sprendimo ieškos vadovaudamiesi istoriko prof. Alfredo Bumblausko įžvalgomis, kurias jis pateiks Seime savo pranešimu „Rosija ir Maskovija: 5 melai ir nutylėjimai". Pasak Ateities komiteto pirmininko Raimundo Lopatos, „Rusijos prezidentas savo pradėtą karą Ukrainoje paremia iškraipyta ir melaginga istorija, todėl Lietuvoje verta kelti klausimą, ar Vakarų savimonėje nėra iškreiptai suvokiamas Rusijos istorinis vaidmuo - kaip ir pats visos šalies pavadinimas".

„Mes Rusiją vadiname Rusija, nes taip save pirmiausia vadina pati Rusija. Žvelgdami iš Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorinio rakurso, Lietuvai ir Vakarams ieškosime priimtinesnio ir tikslesnio šios šalies istorinio vaidmens vertinimo negu vakariečių savimonėje įsigalėjęs didžiarusiškasis naratyvas. Atitinkamai aiškinsimės, kaip geriausia būtų vadinti šalį, kurią tradiciškai vadiname Rusija: ar Rosija, ar Maskovija, ar dar kitaip", - sako R.Lopata.

Jo pranešime teigiama, kad A.Bumblausko analizė apims platų Rusijos istorijos vertinimą, „pabrėžiant iš Sovietų Sąjungos paveldėtą Rosijos sampratą, iš kurios ištrinti kertiniai LDK - Kijevo ir Vilniaus - matmenys".

„Profesorius atskleis Rusios vardo nusavinimą ir pavertimo Rosija aplinkybes ir kokiais kitais istoriniai melais dangstydamasi Maskovija pasiglemžė Rusios ir rusų vardus. Profesorius pranešimą skaitys Ateities komiteto suburtame neformaliame forume „Intelektualinis Lietuvos savarankiškumas" birželio 7 dieną, kuriame dalyvaus šalies istorikai, filosofai, kalbininkai, politikai", - praneša R.Lopata.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
49
F

Dienos klausimas

Ar pritariate pedagogų streikui?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Š.m. antrame ketvirtyje vidutinės darbo pajamos šalyje siekė 1230 eurų „į rankas“. Jūsų pajamos:

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+10 +16 C

+4 +12 C

 

+10 +16 C

+10 +14 C

+11 +15 C

 

+7 +10 C

0-10 m/s

0-11 m/s

 

0-13 m/s