respublika.lt

Šis pedofilijos skandalas konservatoriams - ne pirmas. Vaikai tvirkinti net partijos būstinėje

(603)
Publikuota: 2023 sausio 27 10:40:35, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 7 nuotr.
Čia konservatorės Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Aistė Gedvilienė ir Monika Navickienė dar šypsosi drauge su Kristijonu Bartoševičiumi. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Pedofilijos skandalo sūkuryje atsidūręs mandato atsisakęs dabar jau buvęs konservatorių frakcijos Seime atstovas Kristijonas Bartoševičius - ne pirmasis konservatoriams atstovaujantis politikas, kuris pakliuvo į panašius skandalus. Jau anksčiau buvo ir nepilnamečių tvirkinimo atvejis, ir kitų istorijų su seksualine potekste.

 

K.Bartoševičiaus mandatas panaikintas buvo antradienį. Apie mandato atsisakymą K.Bartoševičius pranešė pirmadienį, tačiau VRK politiko pareiškimą elektroniniu paštu gavo dar praėjusį penktadienį, apie 20 val. vakaro.

Netrukus po to, kai parlamentaras paskelbė pasitraukiąs iš aktyvios politikos, generalinė prokurorė Nida Grunskienė kreipėsi į parlamento pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen dėl K.Bartoševičiaus neliečiamybės panaikinimo. Prokurorė Seimo vadovę informavo apie pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl galimo seksualinio prievartavimo ir nepilnamečio asmens tvirkinimo, kuriame figūruoja ir K.Bartoševičius.

Konservatoriai ir „lytinės" istorijos tuoj gali tapti kone sinonimais. Tiesa, dažniausiai jos užglaistomos, ypač jei į jas yra įsipainiojusios stambesnės „žuvys" - Seimo nariai. Tačiau vienas žemesnio rango konservatorius dėl vaikų tvirkinimo jau buvo nuteistas: jis dirbo Seime, bet ne Seimo nariu, o Seimo nario padėjėju, yra buvęs Utenos rajono tarybos nariu. Nuteisto asmens pavardės skelbti negalime, nes jis jau atliko bausmę.

Tyrimo metu nustatyta, kad 2019 m. kovą jis keletą mergaičių ir berniuką iš globos namų atsivedė į konservatorių partijos būstinės patalpas ir čia jiems rodė pornografinio turinio vaizdo įrašus nuotraukas, vaikai liudijo ir tai, kad dabar jau buvęs politikas nederamai juos lietė pirtyje.

O štai 2018 m. viena mergina interviu televizijai papasakojo, kad 2013 m. konservatorius Mykolas Majauskas ją, dar 18-metę moksleivę, pakvietė namo, o ten apkabino per liemenį, pradėjo bučiuoti kaklą, atseginėti suknelę ir sakyti, kaip jos trokšta, koks gražus jos kūnas.

Mergina liudijo, kad dabartinis Seimo narys ne tik ją kviesdavo į barus ir bandydavo prigirdyti tam, kad galėtų pasinaudoti. Politikas pripažino, kad po barus vaikščiodavo, net ir su moksleiviais, bet pilnamečiais, tačiau merginos pasakojimus pavadino šmeižtu ir netgi dėl to kreipėsi į prokuratūrą. Tiesa, vis tik M.Majauskas buvo sustabdęs narystę partijoje. Skandalas baigėsi niekuo, politikas nenukentėjo. Tiesa, ir tyrimas dėl šmeižto greitai buvo nutrauktas, mat televizija atsisakė atskleisti tapatybę merginos, pateikusios informaciją apie Seimo narį.

Prieš maždaug aštuonerius metus kilo skandalas dėl vaikų išnaudojimo Švėkšnos specialiajame ugdymo centre - nepilnamečiai auklėtiniai buvo pardavinėjami iškrypėliams. Tada pats skandalą sau susikėlė dabartinis Seimo konservatorius vaikų psichiatras Linas Slušnys, anksčiau dirbęs šioje įstaigoje. Jis viešai prisipažino, kad tuo metu vaikai jam pasakojo apie gerokai kraupesnius dalykus, kurie dėjosi už šios įstaigos sienų. Bet psichiatras tiek nuo pareigūnų, tiek nuo vaiko teisių gynėjų tai nuslėpė. Skandalas ir L.Slušniui baigėsi niekuo.

Pedofilijos šiam Seimui tik ir trūko

Lietuvos eksparlamentarų klubo prezidentas Henrikas ŽUKAUSKAS:

„Partijos vadovybės tyla buvo logiška, nes visų pirma reikia pagalvoti, ką ir kaip reikia pasakyti. Manau, kad konservatoriams dirbančioms viešųjų ryšių agentūroms atėjo bemiegės naktys, nes joms reikia padaryti tai, ką padaryti faktiškai neįmanoma. Aišku, nusikaltimas dar neįrodytas, bet jeigu jau Generalinė prokuratūra (pabrėžiu - Generalinė prokuratūra, o ne kokia STT ar FNTT, kurios su televizijomis pradeda tyrimus) pradėjo tyrimą, reiškia, turi svarių duomenų. Aišku, tokie dalykai sunkai įrodomi, net ir kyšio ėmimai sunkiai įrodomi, kaip buvo Eligijaus Masiulio atveju, todėl gali būti, kad viskas bus užglostyta, kaip pono Majausko, neoficialiai dalyvavusio „MeToo" reikaluose, atžvilgiu. Belieka palaukti tyrimo pabaigos ir tikėtis, kad jis nesitęs 5 ar 10 metų, nes tada praras didelę dalį aktualumo. Konservatoriams prieš savivaldos rinkimus dabar geriausiai, kad ši tema nebūtų eskaluojama, tačiau juk neįkiši kaip strutis galvos į smėlį - užpakalis didelis ir vis tiek matysis", - vaizdžiai palygino H.Žukauskas.

Pasak jo, kadangi tyrimas pradėtas dar pernai lapkritį, konservatorių vadai apie jį tikrai žinojo ir turėjo ruoštis pasekmėms.

„Jei nekreipė dėmesio ir nesiruošė - rodo fakto svarbos nesupratimą. Manau, kad būtent iš partijos vadovybės K.Bartoševičiui ir nutekėjo informacija apie tyrimą, nes jis dar iki generalinės prokurorės kreipimosi pareiškė apie atsistatydinimą. Kai jis apie tai prabilo, Generalinė prokuratūra ir sureagavo, kad nepavėluotų, nes paskui būtų ne taip rimta.

Deja, konservatoriams dabar iš viso niekas nebebaisu. Pažiūrėkime, kokių žmonių jie prisiėmė į koaliciją. Kad ir teisiamą Liberalų sąjūdį. Arba Laisvės partiją. Todėl pasuko laisvės kryptimi - pašalpos, socialiniai klausimai nerūpi, rūpi narkotikai, vienalytės partnerystės. Šitame kontekste pedofilijos skandalas yra „į natą", vos ne norma. Karas karu, liaudis liaudimi, o mes gyvenkime kaip romėnai. Tik bėda, kad Roma dėl to žlugo. Manau, kad ir šitiems krachas ateis", - prognozavo eksparlamentaras.

Jis priminė, kaip konservatoriai puolė buvusį Seimo narį Kęstutį Pūką dėl jo „keistų" santykių su moterimis, nors jos buvo pilnametės, o dabar, nors kalbama apie nepilnamečius ar nepilnametes, kovingumas kažkur dingo. Priminė, kaip konservatoriai puolė ir tebepuola Petrą Gražulį, balsavusį už kitą Seimo narį, tačiau nepuola savo frakcijos narės Jurgitos Sejonienės, kuri plenarinio posėdžio metu Jurgitą Šiugždinienę registravo pasisakyti dėl motyvų, nors Seimo nario balso teisė negali būti perduota kitiems asmenims.

„Bet tai, kad konservatoriai savo „švarią" politiką vykdo naudodamiesi dvejopais standartais, iš viso nebe naujiena. Prisiminkime kone konservatorių konsultantu tapusį Konstitucinio Teismo pirmininką, buvusį konservatorių Dainių Žalimą. Jis taip džiaugiasi dėl Strasbūro teismo sprendimo dėl santykių tarp vienos lyties asmenų. Sako, kad bus būtina vykdyti tą sprendimą. Tačiau jis nuo 2014 m. vadovavo KT. Tačiau kažkodėl nesiėmė iniciatyvos panaikinti KT sprendimą dėl Rolando Pakso, nors Strasbūro teismas nusprendė, kad jis neadekvatus. Jei būtų buvęs panaikintas ankstesnis KT sprendimas, tai nė Konstitucijos keisti nebūtų reikėję", - stebėjosi H.Žukauskas.

Jam keista, kad konservatoriai į rinkimų sąrašą įtraukia su partija nesusijusius žmones vien už tai, kad jų veidai šmėžuodavo TV ekranuose. Net jei ir komikų amplua, kaip „Mėslitos" milijonieriaus Sauliaus Poškos personažą įkūnijusio K.Bartoševičiaus atveju.

„Konservatorių partijos vadyba yra žemiau kritikos, nepritraukia naujų narių, neturi patikrinto, skaidraus rezervo. Dėl to per rinkimus ima gražias pavardes ir kiša. Pažįstu daug eilinių konservatorių - protingų, kompetentingų, kurie nenukeliauja iki sąrašo. Ir jiems pikta dėl to, kad laksto, atstovauja konservatoriams, o kai ateina rinkimai - imami žmonės iš šalies. Reiškia, su vadyba yra blogai", - reziumavo H.Žukauskas.

Jei galėčiau, medicininę kastraciją padaryčiau


Buvusi Seimo konservatorių partijos narė Vida Marija ČIGRIEJIENĖ:

V.M.Čigriejienė nesuvokia, kodėl partijos vadovybė neišdėsto savo pozicijos. „Jei galėčiau, aš medicininę kastraciją K.Bartoševičiui padaryčiau.

Gabrieliaus Landsbergio paklauskite, iki ko partija nusirito, kad dedasi tokie dalykai. Man, kaip buvusiai akušerei-ginekologei, siaubas ima. Žado netekau tai išgirdusi. Bijau tik, kad neužtušuotų viso šito reikalo. Nes juk ne pirmas atvejis partijoje. Vienas mergaites jaunas mylėjo - kalbu apie Majauską. O dabar - iš viso svieto pabaiga, kai toks potraukis. Čia jau Aurelijaus Verygos gydymo reikia", - diagnozavo buvusi Seimo konservatorė.

Be to, moteris pridūrė: "O Morganai Danielei perduokite, kad ji pasiūlytų pataisą - jei pasimyli, reikia notaro pažymą pristatyti. Efektas būtų geresnis, viską užmarinti būtų sunkiau", - Seimo aktualijas ironizavo V.M.Čigriejienė.

Skandalas gali nubaidyti net ištikimąjį konservatorių elektoratą

Eksparlamentaras, buvęs vienas STT vadovų Povilas URBŠYS:

„Niekada generalinis prokuroras nerizikuotų kreiptis dėl teisinės neliečiamybės atėmimo iš Seimo nario, neturėdamas pagrindo tai daryti. Ypač jei tas Seimo narys priklauso vienai iš įtakingiausių frakcijų Seime.

Antras dalykas - pats nusikaltimo pobūdis yra labai rezonansinis, iškart sukeliantis politines pasekmes. Todėl generalinis prokuroras niekad nerizikuotų būti apkaltintas specialiai sukėlęs politinį rezonansą. Reikia turėti mintyje, kad ikiteisminis tyrimas pradėtas pernai lapkričio 15 dieną. Tai rodo, kad Generalinė prokuratūra labai kruopščiai tikrino faktus ir neskubėjo kreiptis į Seimą. Jei būtų ruošiamasi daryti veiksmą dėl veiksmo, būtų skubama kreiptis iki rudens sesijos pabaigos. Bet tai nevyko, o tai reiškia, kad buvo renkami papildomi įrodymai", - dėstė P.Urbšys.

Anot jo, K.Bartoševičius atsisakė Seimo nario mandato tam, kad būtų mažiau viešumo.

„Kai yra tokio pobūdžio įtarimai, nė vienas asmuo, kuris įtariamas tokiomis veikomis, nenorėtų, kad be prokuroro dar kas nors narstytų tuos faktus. Nes jei būtų kalbama apie Seimo nario neliečiamybės atėmimą, Seimas balsuotų, sudarytų laikinąją tyrimo komisiją, kuriai būtų pateikti visi duomenys. Tai yra, be prokuroro smulkmenas sužinotų virš 10 Seimo narių, tarp jų - ir opozicijos atstovų. Ir nebūtų jokios garantijos, jog faktai nebūtų išviešinti visuomenei", - situaciją įvertino eksparlamentaras.

P.Urbšys pastebi, kad Lietuvoje korupcinės bylos po tokių garsių išteisinimų, kaip „MG Baltic" byloje, jau nebeturi didelio politinio rezonanso.

„Partijos tokių bylų jau beveik nebebijo, juo labiau kad tokioms byloms teismų pagalba atsirado visuomenės tolerancija. O štai įtarimai pedofilija yra visuomenei labai jautri tema. Gali atsitikti taip, kad šita konservatorių frakcijos nario, nors jis ir nėra partijos narys, byla gali tapti detonatoriumi, kuris akumuliuos didžiulį nepasitenkinimą visa pagrindine valdančiąja politine jėga. Ir iššaukti sprogimą, nublokšiantį nuo partijos net ištikimąjį elektoratą. Sunku prognozuoti, kokio galingumo bus sprogimas, tačiau kad jis pakenks partijai - akivaizdu", - prognozavo P.Urbšys.

Komentuoja advokatas, buvęs Seimo narys Rimas ANDRIKIS:

- Ar tai, kad pati Generalinė prokuratūra paprašė, jog Seimo nariui būtų panaikinta teisinė neliečiamybė, reiškia, kad yra svarių kaltės įrodymų? Nes kai įtarimus pareiškia STT ar FNTT, dažnai tai atrodo kaip reklaminė kampanija, garsiam žmogui uždedant antrankius prieš TV kameras ir bylos dažnai subliūkšta.

- Aš neskirstyčiau įtarimų ar gresiančių kaltinimų pagrįstumo pagal institucijos laipsnį. Ar tai būtų apylinkės prokuratūra, ar apygardos, ar Generalinė - visur yra kompetentingų ir mažiau kompetentingų prokurorų. Tas pats pasakytina ir apie kitas institucijas. Tačiau jei jau institucija daro tokį žingsnį, reiškia, turi tam teisinį pagrindą. Bet paskui byla vis tiek nagrinėjama teisme, o ten procedūros gerokai skiriasi nuo tų, kurios yra ikiteisminiame tyrime. Todėl dažnai būna, kad, kaip jūs sakote, kaltinimas ar įtarimas subliūkšta. Jis gali subliūkšti ir ikiteisminio tyrimo eigoje. Ir nieko keisto tame nėra.

- Atsimenate bent vieną atvejį, kai aukštesnio nei savivaldos lygmens politikui anksčiau būtų reikšti įtarimai pedofilija?

- Aš tokių neatsimenu. Bet pasakysiu nepopuliarią mintį. Mano giliu įsitikinimu, Garliavos įvykiai, kaip juos bevertintų viena ar kita pusė, palaidojo Lietuvoje galimybę įrodyti, kad pedofilija yra elito laisvalaikio pramogos. Garliavos byla sudavė didelį smūgį pedofilijos tinklo demaskavimui. Tos istorijos „nuopelnas" yra pedofilijos legalizavimas. Jei dar pridėsime cirkus Seime, susijusius su mažų narkotikų porcijų dekriminalizavimu, su tos pačios lyties asmenų santykiais, visas peizažas yra aiškus. Tai - mano nuomonė, kurios niekas nepaneigė.

- Nuteisti už seksualinius nusikaltimus prieš vaikus net įkalinimo įstaigose yra žemiausi hierarchijoje. Švelniai tariant, nemėgstami.

- Čia jūs pasakėte, kas jų laukia, ne aš. Sakykime taip: aš negaliu nei patvirtinti, nei paneigti, kas ten tokių laukia. Bet patys žmonės, už kokius nusikaltimus bebūtų nuteisti, įvertina šlykštumo mastą. Taip jau yra ir niekur nuo to nepabėgsi. Kaltė dar neįrodyta, bet tai netrukdo pasakyti, kad tokie nusikaltimai - patys šlykščiausi.

- Kaip buvusio politiko nestebina, kad konservatorių vadovybė kol kas lyg ir nusiplauna rankas? Ar bus bandoma parodyti, kad tai - tik vieno asmens, o ne ją priglobusios frakcijos ar į rinkimų sąrašą įtraukusios partijos problema?

- Klausimu į klausimą jūs ir atsakėte. Juk ne veltui pasigirdo sakinėlis, kad „jis juk ne partijos narys". Atsitiktinai? Ne. Tai - gynybinė pozicija, kuria pasakoma, kad partija niekuo dėta. Pats faktas, kad niekas nieko nesako, rodo, kad kasami apkasai.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
316
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (603)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s