Metuose yra kelios dienos, kurių sulaukus pradeda galioti naujai priimti teisės aktai. Dažniausiai jie startuoja pirmąją metų dieną arba nuo liepos 1-osios. Turbūt trečia data pagal „populiarumą", - gegužės 1-oji. Šią gegužės 1-ąją įsigaliojo net 117 naujų teisės aktų.
Aišku, dėl vietos stokos visų naujų teisės aktų pristatyti neįmanoma, juo labiau kad dalis jų nėra itin reikšmingi, pakeitimai tik kosmetiški, techninio pobūdžio ar palies labai mažą gyventojų dalį, kai kurie naujieji teisės aktai - savivaldos lygmens. Todėl „Vakaro žinios" pristato tik įdomiausius bei reikšmingiausius pokyčius.
Vakar įsigaliojo VMI viršininko įsakymo pataisos, kurios palengvins gyvenimą kai kuriems valstybės skolininkams. Atsirado nuostata: jei po atitinkamų pažeidimų padarymo įsigalioja teisės aktai, kuriais atsakomybė už šiuos pažeidimus sušvelninama arba panaikinama, numatomas baudas švelninančio įstatymo galiojimas atgaline data.
Vakar taip pat įsigaliojo Kelių eismo taisyklių (KET) patobulinimai ir patikslinimai, susiję su mobiliojo ryšio priemonių naudojimu vairuojant, eismo tvarka gyvenamojoje zonoje ir automobilių stovėjimo aikštelėse, vaiko vežimu automobiliu specialioje sėdynėje ir kitais eismo atvejais.
Kaip anksčiau informavo Susisiekimo ministerija, vienas svarbiausių punktų - patikslintos išimtys, kada ir kaip galima naudotis mobiliojo ryšio priemonėmis vairuojant. Mobiliuoju telefonu leidžiama naudotis vairuojant, tik jei jis valdomas laisvų rankų įranga ir laikomas specialiame laikiklyje. Kita alternatyva - mobilusis telefonas gali būti valdomas transporto priemonės laisvų rankų įranga, esančia ant vairo, multimedijoje ir pan.
Rankomis naudotis mobiliuoju telefonu vairuojant yra draudžiama, išskyrus, kai transporto priemonė stovi. Ši išimtis galioja tik sustojus ilgesniam laikui, tačiau nėra taikoma, kai sustojama spūstyje, prie raudono šviesoforo signalo, praleidžiant pėsčiuosius ir pan.
Nuo vakar savo žemės miestuose neatgavę gyventojai iki šių metų lapkričio 1 d. kaimo vietovėje galės gauti lygiavertį miško sklypą. Įstatymo pataisas inicijavusi parlamentarė Rita Tamašunienė sako, kad jos paspartins žemės grąžinimo procesą ir jis taps labiau teisingas, nes žemės savininkams buvo siūlomos labai menkos finansinės kompensacijos. Nacionalinės žemės tarnybos duomenimis, neatkurtos žemės plotas sudaro 1 692 ha žemės. Daugiausia savo žemės neatgavusių gyventojų yra Vilniuje ir Grigiškėse.
Nuo pirmadienio apribojamos galimybės savarankiškai vykdyti statybas - vadinamuoju ūkio būdu. Pakeitimais nebeleidžiama šiuo būdu statyti didesnių ir rizikingų pastatų.
Pagal įsigaliojančias Statybos įstatymo nuostatas, be rangovo bus leidžiama statyti mažesnius nei 300 kvadratinių metrų ploto gyvenamuosius namus ir kitus nesudėtingus statinius fiziniams asmenims ar vykdant paprastąjį remontą. Kitais atvejais bus privaloma samdyti rangovą.
Individualių namų statybai ūkio būdu galima naudoti statytojo ar jo artimųjų darbo jėgą, nesamdant kitų fizinių ar juridinių asmenų. Statytojams nebūtina samdyti atestuotų statybos ir techninės priežiūros vadovų, tačiau būtina turėti statinio projektą, statybos leidimą, informuoti apie statybos pradžią ir kt.
Nuo pirmadienio Lietuvoje taip pat pradeda galioti Draudimo propaguoti totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas įstatymas.
Praėjusių metų gruodį priimtas įstatymas esą sudarys prielaidas pašalinti iš viešųjų erdvių totalitarizmo ir autoritarizmo simbolius - paminklus, kitus memorialinius objektus, gatvių, aikščių ir kitų viešųjų objektų pavadinimus. Savivaldybių vykdomosios institucijos ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo šio įstatymo įsigaliojimo dienos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centrui (LGGRTC) turės pateikti informaciją apie savivaldybių teritorijose esančius viešuosius objektus, galimai pažeidžiančius šį draudimą.
Draudimas bus taikomas bet kokia forma įamžintiems ar atvaizduojamiems asmenims, simboliams, informacijai, propaguojantiems totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas. Viešųjų objektų vertinimą ir pripažinimą tokiais, kuriais propaguojami totalitariniai, autoritariniai režimai ir jų ideologijos, atliks LGGRTC ir savivaldybių institucijos.
Padarome vieną išimtį - pristatome ir naujovę, kuri palies nedidelį žmonių skaičių, tačiau yra labai išraiškinga: nuo gegužės Prienų rajono savivaldybė kelią kainas labiausiai pažeidžiamiems žmonėms. Ji patvirtino Prienų globos namų teikiamų paslaugų kainas: suaugusiam asmeniui ar senyvo amžiaus asmeniui su sunkia negalia - 1450 Eur/mėn.; suaugusiam asmeniui su negalia ar senyvo amžiaus asmeniui - 1250 Eur/mėn. (buvo atitinkamai 1150 ir 1050 Eur/mėn.).