respublika.lt

Vietoj matematikos - lytiškumo paskaitėlės

(0)
Publikuota: 2023 rugsėjo 02 09:51:20, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 2 nuotr.
Vietoj matematikos - lytiškumo paskaitėlės. Eltos nuotr.

Šios rugsėjo 1-osios kai kurie tėvai laukia su nerimu. Mokyklose bus dėstoma Gyvenimo įgūdžių ugdymo programa. Jau dabar kai kurie tėvai, matydami, kokios organizacijos ves šias pamokas, tikina savo vaikų į pamokas neleisiantys. O štai Plateliuose šiemet jau buvo skandalinga istorija, kai vietoj matematikos užsiėmimų vaikams be tėvų žinios buvo pravesta lytinio švietimo pamoka apie LGBT ir lyties keitimą.

 

 

Viena iš mamų, kuri bijo leisti savo vaiką į gyvenimo įgūdžių ugdymo pamokas, yra Edita. Ji nebūtų prieš tokias pamokas, jeigu ne skaudi patirtis. Šiemet jos vaikų mokykloje nutiko skandalinga istorija, kai vietoj matematikos vaikams buvo pravesta lytinio ugdymo pamoka. Po jos vaikai pasakojo, kad į mokyklą atvykusios specialistės kalbėjo apie berniukų žaidimus su lėlėmis, rodė homoseksualų vėliavas, apsikabinusius vyrukus ir kalbėjo apie lyties keitimo galimybes. Vaikai pasakojo, kad niekas iš mokyklos atstovų paskaitoje nedalyvavo, vaikai buvo palikti vieni su nepažįstamomis specialistėmis. Vėliau paaiškėjo, kad paskaitą vedė Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro atstovės.

Išgirdusi iš savo vaiko tokius pasakojimus, EDITA tuomet iš karto kreipėsi į mokyklos administraciją, tačiau ji nieko blogo neįžvelgė. „Mums buvo pasakyta, kad lektorės rėmėsi medžiaga, kurią parengė organizacija „Įvairovės ir edukacijos namai". Kai aš ir dar viena mama pasakėme, kad toks turinys mūsų vaikams nepriimtinas, sulaukėme patikinimo, jog tai buvo klaida ir daugiau tokių paskaitų mokykloje nebus", - „Vakaro žinioms" sakė Edita.

Apie pamoką Editai papasakojo jos vaikas. „Tą dieną ši paskaita buvo skaitoma 8-10 klasėms. Kai su kitomis mamomis kreipėmės į administraciją, kad paaiškintų, kas vyksta, kitą dieną mums buvo paskambinta, jog galime atvykti į mokyklą, nes kaip tik yra atvažiavusios lektorės. Kaip supratau, jos ketino tą dieną pravesti lytiškumo pamoką 5-7 klasių mokiniams. Nepasakyčiau, kad jos su mumis bendravo maloniai, labiau arogantiškai ir neigė vaikų pasakojimą. Neva jos nepasakojo vaikams nei apie homoseksualus, nei apie biseksualus ar panašius dalykus. Bet tai juk ne mes sugalvojome, mums vaikai papasakojo, ką matė, ir vėliau patvirtino, kai specialistės bandė tai neigti. Kadangi mokyklos atstovai paskaitoje nedalyvavo, informaciją galime gauti tik iš vaikų.

Beje, elektroniniame dienyne informacijos apie šią paskaitą tėvai taip ir nesulaukė. Liko įrašas, jog vaikams vyko užsiėmimai „netradicinės matematikos pamokos", apie lytinį ugdymą nieko neparašyta, mūsų sutikimų tokiai paskaitai taip pat niekas neprašė", - pasakojo Edita.

Vaikų į naujas pamokas neleis

Moteris atvira - po tokios patirties į gyvenimo įgūdžių ugdymo pamokas vaikų leisti neketina, jeigu jos bus organizuojamos tokių organizacijų: „Panaršius organizacijos „Įvairovės ir edukacijos namai" interneto puslapį, galima rasti daug įvairios medžiagos apie lytiškumo ugdymą. Ten kalbama ir tokiomis temomis kaip lyties keitimo operacijos. Nesuprantu, kokiu tikslu norima apie tai kalbėti su vaikais? Nesutinku su tokiu turiniu. Darysiu viską, kad apsaugočiau savo vaiką, o jeigu reikės, išvyksime iš Lietuvos, nes tai, kas vyksta, yra nenormalu. Nesuprantu, kaip mokykla leidžia vaikams dėstyti tokius dalykus.

Vaikams buvo pasakojama, kad berniukai ir mergaitės lygūs, apie galimybę berniukams segėti sijonus. Tuomet kažkas iš vaikų paklausė, nejau galima lytį pasikeisti, ir jam buvo atsakyta, kad galima, jeigu tik vaikas nori.

Kaip tokie dalykai paveikia vaikų sąmonę? Aš pasitikiu savo vaiku, matau, kad jis kritiškai vertina tokią informaciją, netgi pasakojo tai su humoru. Bet kaip tai atsilieps ateityje jautresniems vaikams? Dar blogiau, kad apie tai nepranešama tėvams. Kodėl tokios pamokos tarsi slaptos, jeigu iš tiesų su turiniu viskas gerai?"

Atsiliepė ir daugiau mamų

Edita socialiniame tinkle „Facebook" sukūrė tėvams skirtą grupę, kurioje paviešino mokykloje nutikusį atvejį ir įspėjo kitus tėvus. „Mūsų klasėje mes tik trys mamos pasipiktinome tokiu turiniu, gal kiti bijo arba jiems tai priimtina.

Mums nuolat kalbama, kad vaikams reikia apie viską žinoti. Man tuomet kyla klausimas, ar vaikams ir apie pedofilus, zoofilus reikia mokyklose pasakoti, nes tokių žmonių taip pat yra.

Po mano įrašo atsiliepė ir daugiau mamų, kurios pasakojo apie panašaus turinio paskaitas kituose miestuose. Bet ne visi apie tai kalba, nes bijo susilaukti neigiamos reakcijos.

Mūsų mokykloje ir dabar vyksta tam tikras „kerštas", patyčios. Mano vaikas pradėjo net dziudo lankyti, kad galėtų apsiginti, susitvarkyti su patyčiomis. Manau, kad tai yra baisu, ir turime kuo daugiau apie tai kalbėti", - sako Edita.

„Ne gandrai atnešė, ne kopūstuose rado"

„Vakaro žinioms" susisiekus su Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktore Daiva Zablockiene, ši patvirtino, kad vaikams iš tiesų ne matematika buvo dėstoma, kaip buvo planuota, o vyko lytiškumo ugdymo užsiėmimas „Ne gandrai atnešė, ne kopūstuose rado." Direktorė nurodė, kad paskaita parengta vadovaujantis VšĮ „Įvairovės ir edukacijos namai" parengta ir Sveikatos apsaugos ministerijos aprobuota metodine medžiaga.

Taip pat ji nurodė, kad atskiri tėvų sutikimai dėl paskaitos nebuvo gauti. Paskaitą vedė Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistės - jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų koordinatorė M.Š. (baigusi Lietuvos sveikatos mokslų universitetą bei įgijusi visuomenės sveikatos bakalauro ir sveikatos mokslų magistro laipsnius) ir jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų psichologė K.S.(baigusi Lietuvos sveikatos mokslų universitetą, kuriame jai suteiktas psichologijos bakalauro laipsnis, taip pat Vytauto Didžiojo universiteto sveikatos psichologijos studijų programą, kuria įgijo socialinių mokslų magistro laipsnį bei gavo kognityvinės ir elgesio terapijos konsultantės licenciją).

Liūdnai pagarsėjusios organizacijos

Specialisčių naudota metodine medžiaga su „Vakaro žiniomis" pasidalijo Plungės raj. Liepijų mokyklos direktorė Erika LAURINAITIENĖ.

Metodinė medžiaga iš tiesų yra parengta VšĮ „Įvairovės ir edukacijos namai" atstovų. „Vakaro žinios" ne kartą rašė apie šią organizaciją, kuri žiniasklaidoje buvo plačiai aptarinėjama, kai organizavo vulvų ir penių tapybos dirbtuves suaugusiems. Šiemet ši organizacija jau sulaukė kritikos dėl Baisogalos mokykloje vestos lytinio švietimo pamokos. Tuomet tėvai piktinosi, kad su 6-8 klasių mokiniais buvo kalbama apie masturbaciją, gėjus, mokiniai atlikinėjo keistas užduotis.

Tačiau ši organizacija yra sąraše tų, kurias ministerija rekomenduoja kviestis į mokyklas, organizuojant nuo šių metų vedamas gyvenimo įgūdžių ugdymo pamokas. Tarp organizacijų taip pat yra „Raudonasis kryžius", „Caritas", Lietuvos žmogaus teisių centras, Lietuvos priklausomybės ligų reabilitacijos bendruomenių asociacija, Priklausomybės ligų specialistų asociacija, visuomenės sveikatos biurai, PAGD, saugaus eismo ar radiacinės saugos specialistai.

Žaibiški tvarkaraščio pasikeitimai

Mokyklos direktorė savo komentare žiniasklaidai žodis žodin pacitavo visą informaciją apie paskaitą vedusių lektorių išsilavinimą lygiai taip, kaip Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė D.Zablockienė.

Liepijų mokyklos direktorė E.Laurinaitienė nurodė, kad lytiškumo ugdymo paskaita mokykloje buvo planuota vėliau, tačiau dieną prieš buvo nuspręsta tvarkaraštį pakeisti specialisčių patogumui. „Deja, pavaduotoja ugdymui dėl užimtumo ir žmogiškos klaidos apie patvirtintus tvarkaraščio pakeitimus iš anksto neinformavo nei mokinių, nei jų tėvų", - pakomentavo direktorė.

Ji pridūrė, kad visi mokykloje su vaikais bendraujantys specialistai atitinka mokyklos vertybes: „Aš, kaip mokyklos vadovė, atsakingai teigiu, kad nežinomi žmonės į mūsų mokyklą nepatenka, visi į mokyklą kviečiami svečiai ir (ar) lektoriai mokyklos administracijai ir (ar) mokytojų bendruomenei yra gerai pažįstami žmonės, savo srities specialistai, menininkai, mokslininkai ar verslininkai, turintys ir skleidžiantys Liepijų mokyklos deklaruojamas vertybines nuostatas.

Todėl ir šiuo minėtu atveju mokiniai nebuvo palikti su nežinomais žmonėmis: su jais buvo Liepijų mokyklos socialinio partnerio, Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro, specialistės.

Taip pat, įvertinusi specialisčių pateiktą metodinę medžiagą, pabendravusi su visais paskaitose dalyvavusiais mokiniais, esu įsitikinusi, kad mokiniai nebuvo skatinami ar raginami domėtis homoseksualiais ar transseksualiais santykiais, tuo labiau - keisti lytį."

Paklausta apie tai, kaip mokykloje šiemet bus organizuojamos gyvenimo įgūdžių ugdymo pamokos, direktorė nurodė, kad jas ves Liepijų mokyklos mokytojai, kurie į pamokas galės kviesti lektorius, savo srities specialistus, mokyklos socialinių partnerių atstovus (suderinę su mokyklos vadovu), galinčius giliau atskleisti aptariamą temą. „Suprasdami, kad kai kurios Gyvenimo įgūdžių bendrojoje programoje numatytos temos Liepijų mokyklos bendruomenės ypač jautriai priimamos, mokykla Gyvenimo įgūdžių programos įgyvendinimo planą planuoja derinti su mokinių ir tėvų atstovais", - patikino direktorė.

 

 

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
141
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar vengiate vairuoti, kai keliuose prisnigta?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar dažnai perkate alkoholinius gėrimus savaitgalį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-8 +3 C

-9 -2 C

-7 -4 C

-4 0 C

-7 -2 C

-7 -3 C

0-5 m/s

0-3 m/s

0-3 m/s