Lietuva vėl atsidūrė skandalo epicentre. Čia dislokuoti NATO pajėgų kariai iš Vokietijos surengė vakarėlį, kurio metu ne tik dainavo nacistines dainas, bet ir pabandė išžaginti vieną iš tarnaujančiųjų kartu. Tiesa, incidentas įvyko dar balandžio mėnesį, tačiau, paaiškėjus naujoms detalėms, jis vis dar kelia ažiotažą Vokietijos gynybos departamente, o karinė vadovybė svarsto galimybę grąžinti namo visą į skandalą įsivėlusį dalinį, praneša „Spiegel".
Lemtingas klausimas
Prieš kelias dienas Briuselyje vyko Vokietijos, JAV, Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos gynybos ministrų susitikimas. Jame dalyvavo ir Vokietijos gynybos ministrė Anegreta Kramp-Karenbauer (Annegret Kramp-Karrenbauer). Ministrai pasidžiaugė užbaigiama Afganistano misija, aptarė Rusijos grėsmes bei kitus aktualius klausimus. Susitikimas taip ir būtų pasibaigęs, jeigu ne „Reuters" žurnalistė, panorusi sužinoti apie Lietuvoje dislokuotiems vokiečių kariams pareikštus įtarimus.
Nors ir be didelio entuziazmo, A.Kramp-Karenbauer visgi atsakė, kad tai, kas įvyko Rukloje (kur ir dislokuotas vokiečių dalinys), „jokiu būdu nėra priimtina". Taip pat ji patikino, kad vyksta išsamus incidento tyrimas, kuriam pasibaigus kaltininkai bus nubausti.
Susitikimą stebėjusių žurnalistų vertinimu, ministrės atsakymo tonas ir jos elgesys aiškiai parodė, jog A.Kramp-Karenbauer nerimauja ir jaudinasi dėl šiuo metu Vokietijos karių atžvilgiu atliekamo tyrimo. Vokiečių panzergrenadieriai (Vokietijos motorizuotieji ar mechanizuotieji pėstininkai) Rukloje buvo dislokuoti planuojant bendras, Rusijai atgrasinti skirtas, sąjungininkų pratybas. Jeigu kariams pareikšti įtarimai pasitvirtins, tai turės ypač neigiamų pasekmių šalies karinių pajėgų reputacijai. Tuo netruks pasinaudoti ir prieš NATO nusistačiusios šalys.
Įtarimų gausa
Pirmieji pavojaus signalai Berlyne, kur įsikūrusi karinių pajėgų vadovybė, buvo gauti praėjusios savaitės viduryje. „IsoLa", savotiška Bundesvero (Vokietijos ginkluotosios pajėgos) išankstinio perspėjimo sistema, pranešė apie policijos atliekamą tyrimą. Įtarimai netinkamu elgesiu buvo pareikšti 30-čiai Lietuvoje dislokuotų abiejų lyčių karių. Tarp galimai neteisėtų jų veikų minimos: seksualinė prievarta, įžeidinėjimai, rasistiniai bei antisemitiniai šūkiai ir dešiniojo sparno ekstremizmo propagavimas.
Skubiai vietoje atlikto tyrimo metu buvo apklausti beveik visi 30 antrojo būrio kareivių. Pirmieji apklausos rezultatai buvo šokiruojantys, tad iš karto po jos namo buvo išsiųsti trys kariai. Kariuomenės teigimu, abejonių kyla ir dėl dar 10-ies Rukloje šiuo metu esančių karių elgesio. Išsamiai incidento analizei į Lietuvą buvo komandiruotas generolas leitenantas Johanas Langenegeris (Johann Langenegger).
Beje, į skandalą įsipainioję vokiečių kariai balandį Rukloje linksminosi taip garsiai, kad viešbučio darbuotojai buvo privesti informuoti apie tai Vokietijos karo policiją. Teigiama, kad karo policijos pareigūnai vieną girtą karį grąžino atgal į jo dislokacijos vietą.
Nacistinės dainos ir skriaudžiamos moterys
Nors nestatutiniai santykiai Vokietijos kariuomenėje nėra naujiena, skandalu Rukloje buvo susidomėta tik po to, kai dalis karių informavo apie savo kolegų elgesį Bundesvero atstovus. Tuomet ir paaiškėjo galimai netinkamo elgesio mažame dalinyje mastai. Vyresnybė pirmiausiai sužinojo apie tai, kad vienas iš viešbutyje besilinksminusių kareivių smaginosi mėgindamas oraliniu būdu prievartauti miegantį bendražygį. Mobiliuoju telefonu tai filmavo kitas karys.
Atliekant tolesnes apklausas paaiškėjo daugiau nemalonių detalių. Kareiviai pranešė, kad jų būrio bendražygiai balandžio 20 d. dainavo gimtadienio serenadą nacistinės Vokietijos vadovui Adolfui Hitleriui. Tai, tikėtina, vyko Lietuvos kariuomenės kareivinėse Rukloje ir stebint dalinio vadui - žurnale yra įrašas apie tai, jog kareiviai dainavo nepaisydami seržanto draudimų. Beje, pats jis apie incidentą vadovybės neinformavo.
Toliau paaiškėjo, jog afganų kilmės kariūnė kelis mėnesius buvo tapusi seksualinių patyčių taikiniu, o vieną rytą ant savo ginklo buožės ji rado išbraižytą užrašą „kekšė". Kariams bendraujant dažnai buvo girdimi įžeidžiantis komentarai ar pasisakymai apie žydus.
Klausimą spręs ministrai?
Vokietijos kariams pareikšti gėdingi kaltinimai, be jų asmeninės atsakomybės klausimo, gali pridaryti ir rimtesnių rūpesčių. Bundesveras, vykdydamas NATO misiją „Enhanced Forward Presence", daugelį metų buvo Rusijos dezinformacijos kampanijų dėmesio centre. Jei įtarimai, visų pirma gimtadienio dainos dainavimas A.Hitleriui, pasitvirtintų, Bundesvero lauktų ilgas ir nemalonus pokalbis su karius priėmusia Lietuva. Tai supratusi Vokietijos gynybos ministrė kalbėjosi su Lietuvos krašto apsaugos ministru Arvydu Anušausku. „Vakaro žinios" rašė, jog mūsų ministras informuotas apie tyrimą, tačiau jo detalių nežinąs, nes lietuviai jame nefigūruoja.
Incidentų pasitaikydavo
Kiek anksčiau Bundesvero pirmininkas Andrė Viustneris (André Wüstner) pareiškė, kad nors šalies kariuomenėje yra tiek nacistų, tiek ultradešiniųjų, bet jų nėra daug, todėl pavojaus tai nekelia. Kai internete buvo rasta ekstremistinė vokiečių kariškių pokalbių svetainė, A.Viustneris pripažino, jog šalies kariškiams nesvetimos nacistinės pažiūros, tačiau suskubo patikinti, jog tokie atvejai - vienetiniai. Kita vertus, pasak jo, net ir vienetiniai atvejai „yra per daug", o kariuomenėje besiformuojantį naująjį A.Hitlerio kultą ministras buvo linkęs sieti su socialiniais tinklais.
Dešiniajam ekstremizmui simpatizuojančių vokiečių karių pokalbių svetainėje buvo dalinamasi nacistine medžiaga, įskaitant ir A.Hitlerio nuotraukų koliažus. Pranešama, jog kai kurie kariai neslėpė noro „įvesti šalyje tvarką", tam panaudojant turimus ginklus.