respublika.lt

Vyksta Sąjūdžio skaldymas

Publikuota: 2023 birželio 02 12:50:48, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 1 nuotr.
Tereikėjo sąjūdiečiams pakviesti į renginį Vytautą Landsbergį ir Seimas taip pat suskubo rengti „savo“ minėjimą. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Jau rytoj, birželio 3-ąją minimas Sajūdžio 35-metis. Sąjūdiečiai jau seniai nusprendė rengti šiai progai mokslinę konferenciją. Bet tereikėjo jiems pakviesti į renginį Vytautą Landsbergį ir Seimas taip pat suskubo rengti „savo" minėjimą. Dabar aiškėja, kad šiame minėjime pasirodys ir valdžios atstovai, o į sąjūdiečių renginį atvykti jie ne tik nerado laiko, kai kurie nepasivargino net atsakyti į kvietimą.

 

Rytoj nuo ryto, 9 val. Lietuvos mokslų akademijoje vyks mokslinė konferencija, skirta šiai svarbiai progai paminėti. Renginys organizuotas ilgai ir kruopščiai. Jame jau prieš kurį laiką dalyvauti kviesti šalies vadovai, taip pat buvęs Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas V.Landsbergis.

„Vakaro žinios" jau rašė, kad vos sąjūdiečiams pakvietus į renginį patriarchą, Seime staiga kilo iniciatyva organizuoti renginį šiai datai paminėti. O dabar skelbiama, kad jame svečius pasveikins prezidentas Gitanas Nausėda, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Tai šiek tiek nustebino Lietuvos mokslų akademijoje renginį organizuojančius sąjūdiečius, mat į jų renginį politikai atvykti laiko nerado, nors jis pradėtas organizuoti daug anksčiau nei minėjimas Seime.

„Pirmiausia mums atsakė premjerės atstovai, kad ji užimta ir renginyje dalyvauti negalės. Seimo pirmininkės V.Čmilytės-Nielsen padėjėjas pasakė, kad ji dalyvauti negalės, bet nori perskaityti jos sveikinimą.

Mes padėkojome ir pasakėme, kad laukiame. Tai buvo prieš kelias savaites ir jokių žinių apie tai, ar kas nors ateis perskaityti tą sveikinimą, dar negavome. O išprezidento iš viso nesulaukėme jokio atsakymo į kvietimą. Likus dviems dienoms iki renginio jokio atsakymo nėra.

Kai pakvietėme V.Landsbergį pasakyti sveikinimo kalbą, jis teigė pagalvosiąs. O tada sulaukėme žinios, kad Seime vyks Sąjūdžiui skirtas renginys ir dėl jo net V.Čmilytės-Nielsen darbotvarkė pasikeitė. Manau, V.Landsbergis tarė savo svarų žodį ir bus taip, kaip jis sumanė," - „Vakaro žinioms" sakė Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, Akto dėl Lietuvos Nepriklausomos valstybės atstatymo signataras Zigmas Vaišvila.

Jis prisiminė Sąjūdžio 20-metį, kurio proga vyko didžiulis minėjimas Seime, koncertas Katedros aikštėje, Lietuvoje lankėsi daug užsienio svečių, vyko kiti renginiai. „Tomis dienomis Seime buvo svarstoma, kokius Sąjūdžio narius būtų galima pasiūlyti, kad šiems būtų skirti apdovanojimai iš tuomečio šalies prezidento Valdo Adamkaus.

Buvau tų apdovanojimų darbo grupės pirmininkas ir pasiūliau tris žmones: Eduardą Vilką, Saulių Lapienį ir Sąjūdžio ženklo kūrėją Giedrių Reimerį. Ten buvo du sąjūdžio vadai, kurie sukėlė tokią isteriją dėl šitų pavardžių. Apgailėtina, bet jie net nežinojo, kad G.Reimeris yra sukūręs Sąjūdžio ženklą.

Vėliau Vilniaus dramos teatre vyko Sąjūdžio suvažiavimas, kuriame V.Landsbergis pateikė klausimą, neva Sąjūdžio kūrėjai patys save nusprendėme apdovanoti. Aš paskambinau V.Landsbergiui ir pasiūliau susitikti pasikalbėti apie Sąjūdžio reikalus. Po kelių savaičių jis atsisakė susitikti. Greitai Dalia Grybauskaitė buvo pasiūlyta į prezidentus, o Sąjūdžio iniciatyvinė grupė ir V.Landsbergis nuo to laiko nustojo bendrauti", - pasakojo Z.Vaišvila.

Todėl jo visiškai nestebina tokie bandymai skaldyti Sąjūdį: „Taip siekiama parodyti, kad jie yra valdžia, bus taip, kaip jie nusprendė, kad jie yra tikrasis Sąjūdis ir jo kūrėjai. Nors iš tiesų pats V.Landsbergis pirmą kartą Sąjūdžio iniciatyvinės grupės posėdyje pasirodė tik po dviejų savaičių nuo jo steigimo - birželio 16 d. Turbūt šiek tiek palaukė, stebėjo, kur vėjas papūs. Malonu, kad apsisprendė prisijungti. Tada mes norėjome sutelkti jėgas, dabar norima suskaldyti mūsų visuomenę."

Tokia situacija stebėjosi ir Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, profesorius Bronislovas Genzelis. Jis įsitikinęs, kad norintys šalies vadovai, suspėtų sveikinimo kalbas pasakyti ir viename, ir kitame renginyje. Juo labiau kad vienas vyks ryte, o kitas - po pietų. „Nėra jokios abejonės, kad spėtų ir ten, ir ten, bet taip tyčia vyksta skaldymas.

Gavau informacijos iš regionų, kad kažkodėl Seimo renginys pristatomas kaip pagrindinis minėjimas, jis reklamuojamas, apie mūsų renginį informacijos nėra. Kiek žinau, jeigu žmonės domisi apie mūsų renginį, Seime gali išgirsti atsakymų, kad nereikia kreipti dėmesio, nes tai tik provokacijos.

Tai „landsbergininkų" niekšybės, kuriomis siekiama sužlugdyti svarbų jubiliejų. Bandoma parodyti, esą tai jie kūrė Sąjūdį ir jie jam vadovavo, o mes, pasirodo, provokatoriai", - sakė B.Genzelis.

Jam antrino ir Z.Vaišvila: „Nereikia net lakstyti nuo vieno renginio į kitą, spėtų ir lengvai nupėdinti. Nuo S.Daukanto aikštės iki Lietuvos mokslų akademijos ir pėsčiomis ateiti daug laiko nesugaištų prezidentas.

Tyla iš jo pusės rodo, kad tai neryžtingas prezidentas. Elementarus etiketas būtų bent jau atrašyti."

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
371
F

Dienos klausimas

Ar vairuojant visada laikotės kelių eismo taisyklių?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Š.m. antrame ketvirtyje vidutinės darbo pajamos šalyje siekė 1230 eurų „į rankas“. Jūsų pajamos:

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+14 +18 C

+12 +16 C

 

+8 +16 C

+14 +18 C

+12 +16 C

 

+15 +18 C

0-8 m/s

0-7 m/s

 

0-6 m/s