Valdančiajai daugumai priklausanti parlamentarė Agnė Širinskienė neabejoja – daliai socialdemokratų bei „aušriečių“ nesutikus balsuoti už į „čekiukų“ skandalą įsivėlusio socialdemokrato Arūno Dudėno teisinės neliečiamybės panaikinimą, buvo sulaužyta koalicinė sutartis.
„Mes apie tai diskutuosime, bet kad sutartis sulaužyta – akivaizdu“, – Seime žurnalistams sakė Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ narė A. Širinskienė.
„Susidarė įspūdis ir iš kitų savo turimų duomenų galiu spėti, kad buvo tam tikras tarimasis ir tame tarimesi taip pat dalyvavo ir „Nemuno aušra“, – pridūrė ji.
Politikė neslėpė apmaudo, kad parlamentarai parodė nepasitikėjimą teisėsauga, o socialdemokratai pamynė savo pačių į koalicinę sutartį įtrauktus punktus.
„Kiek teko matyti, ponas Dudėnas aktyviai vaikščiojo ir įtikinėjo kolegas ir prašė jų pagalbos. Šiuo atveju man tikrai labai apmaudu, kad Seimas pademonstravo totalų nepasitikėjimą teisėsaugos institucijomis, ignoruodamas prokuratūros prašymą. Taip pat turime koalicijos sutartį, į kurią pačių socialdemokratų iniciatyva buvo įtraukta norma, kad jei kyla teisinių problemų koalicijos narys pats atsisako imuniteto“, – sakė politikė.
ELTA primena, kad antradienį Seime nepakako balsų tam, kad būtų panaikinta į „čekiukų“ skandalą įsivėlusio socialdemokrato A. Dudėno teisinė neliečiamybė. Balsavime dalyvavo tik 69 parlamentarai, kai tam, jog būtų išduotas leidimas Seimo narį patraukti baudžiamojon atsakomybėn reikia ne mažiau kaip 71 balso.
Balsavime nedalyvavo 30 socialdemokratų, 16 valdančiajai daugumai priklausančios „Nemuno aušros“ atstovų, taip pat – 11 Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narių, 7 konservatoriai, 2 demokratai „Vardan Lietuvos“, po vieną liberalą bei Mišrios Seimo narių grupės narį.
Kadangi A. Dudėnas nesutiko, kad jo imunitetas būtų naikinamas supaprastinta tvarka, socialdemokratą patraukti baudžiamojon atsakomybėn Seimui siūlė šį klausimą nagrinėjusi laikinoji komisija. Pastarąją suformuoti parlamentaras prašė pats, vildamasis, kad toks formatas Seimo nariams leis susidaryti tikslesnę nuomonę.
Kiek anksčiau Seime sprendžiant dėl A. Dudėno teisinės neliečiamybės atėmimo, pats politikas svarstė, kad bylos procesas jo atžvilgiu buvo vilkinamas dėl politinių motyvų. Savo ruožtu generalinė prokurorė Nida Grunskienė tokius kaltinimus atmetė. Anot jos, prokurorai nesirenka tinkamo laiko atlikti tyrimą, nes atitinkami sprendimai priimami tada, kada yra surenkami visi įrodymai.
N. Grunskienės teigimu, šiuo metu turimi duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad A. Dudėnas, 2019–2023 metais eidamas Ukmergės rajono savivaldybės tarybos nario pareigas, galimai sukčiavo, klastojo dokumentus ir piktnaudžiavo.
Tyrimo duomenimis, pagal šias suklastotas ataskaitas tuometiniam tarybos nariui 17 kartų nepagrįstai buvo pervesta daugiau nei 10,5 tūkst. eurų.